single

Aranżacja pokoju dla dziecka w sypialni lub w salonie

Niewielka powierzchnia mieszkania wymusza niekiedy organizacje pokoju dziecięcego w jednym z pomieszczeń dla „dorosłych”.

Sypialnia i pokój dziecka w jednym – jak to zorganizować?

Sypialnia i pokój dziecka w jednym to nie tylko ciekawe rozwiązanie, ale także możliwość stworzenia bardziej funkcjonalnej przestrzeni. Pamiętajmy jednak, że sypialnia i pokój dziecięcy w tym samym pokoju sprawdzą się tylko pod warunkiem, że dziecko jest małe i dużo czasu spędza w łóżeczku. Nie warto łączyć tych przestrzeni, gdy dziecko trochę podrośnie. Zacznijmy od pozytywów takiego rozwiązania. Są to:

• Możliwość bycia blisko dziecka. Szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka bardzo ważne jest, aby matka była obok niego jak najczęściej. A ponieważ taka potrzeba pojawia się w dzień i w nocy, sypialnia i pokój dziecka w jednym pomoże młodej mamie zaoszczędzić czas i wysiłek.

• Stała kontrola. Każda mama czuje się spokojniejsza, gdy dziecko jest w pobliżu.

• Oszczędność przestrzeni. Połączenie sypialni i pokoju dziecinnego jest często koniecznym środkiem, ale wcale nie najgorszym rozwiązaniem w planowaniu przestrzeni.

W połączonym pomieszczeniu należy dokładnie rozważyć wybór mebli. Wybierz modele wielofunkcyjne, aby zaoszczędzić miejsce, a także podejmij odpowiednie środki bezpieczeństwa, ponieważ nadejdzie czas, kiedy dziecko będzie się poruszać po pokoju (nawet na czworakach). Należy je wtedy chronić przed ostrymi i cienkimi strukturami.

Salon i pokój dziecka w jednym – czy to dobre połączenie?

Kiedy dziecko podrośnie, pojawia się potrzeba podziału na strefy. Z jednej strony dziecko już psychologicznie potrzebuje własnej przestrzeni, z drugiej strony dla rodziców niewygodne staje się ciągłe przebywanie w jego polu widzenia.

Właściwie jest umieszczenie dzieci w tym samym wieku razem w oddzielnej strefie. Zasada ta powinna być przestrzegana nawet wtedy, gdy dzieci są różnej płci, ponieważ wspólne zamieszkanie rodzeństwa stwarza mniej niedogodności niż zamieszkanie jednego z nich z rodzicami. A podzielenie przeciętnego salonu na trzy oddzielne strefy jest prawie niemożliwe.

pokój dziecko

O ile jednak takie rozwiązanie jest wskazane w przypadku małych dzieci, to salon i pokój dziecka w jednym, jest problematycznym wyborem, jeśli chodzi o nastolatki. Dzieci w wieku 13-17 lat często spędzają czas z przyjaciółmi i zapraszają się nawzajem do odwiedzin. Dlatego, jeśli organizujemy salon i pokój dziecka w jednym, zadbajmy o to, aby obie strefy były właściwie oddzielone.

Właściwe zagospodarowanie przestrzenne jest podyktowane nie tylko wiekiem dzieci, ale także parametrami pomieszczenia. Jeśli w pokoju znajduje się głęboka wnęka, to właśnie tam warto zaaranżować wydzieloną przestrzeń dla pociech, lub na łóżko rodziców, jeśli dzieci dorosły do wieku szkolnego.

W pomieszczeniu z wysokimi sufitami (3,2–3,5 m) należy aktywnie wykorzystywać konstrukcje dwupoziomowe. Na przykład zrób antresolę z osobną sypialnią dla rodziców, a całą dolną strefę oddaj w ręce dzieci. Dzięki temu dzieci będą miały więcej miejsca na zajęcia i aktywne zabawy, będą się lepiej rozwijać i lepiej spać. Przydadzą się również łóżka piętrowe dla dzieci.

W nowych budynkach znajdują się pokoje z dwoma oknami. To świetna opcja na podział lokalu na strefę dla dorosłych i dla dzieci. Możesz łatwo postawić ścianę z płyt kartonowo-gipsowych lub bloków z pianki betonowej, tworząc dwie oddzielne przestrzenie.

Odpowiednio zaaranżowany kącik dla niemowlaka

Nawet w małym mieszkaniu można i należy zaaranżować przestrzeń tak, aby twoje dziecko miało swoje miejsce. W końcu dzieci rozwijają się, bawią i rysują, a do tego wszystkiego potrzebne jest miejsce. To dotyczy jednak dzieci w wieku 4-6 lat. W przypadku najmłodszych wystarczy kącik dla niemowlaka. Najważniejszym elementem takiej przestrzeni jest łóżko.

Łatwo jest wsunąć łóżeczko dziecka do jednego z kącików pokoju dziecięcego, który w przeciwnym razie byłby pustą przestrzenią. Ten prosty trik dekoracyjny pozostawi znacznie większy obszar na środku pokoju, co sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej otwarte i przestronne.

Wielu ekspertów uważa, że łóżeczko w kształcie trójkąta ułatwia pilnowanie dziecka, a także sprawia, że jest ono bardziej dostępne. Jednocześnie o ile kiedyś wybór prześcieradeł do łóżeczek, materacy i pościeli do łóżeczek o nietypowych kształtach był niewielki, to dziś, istnieje wiele ładnych kolekcji pościeli stworzonych specjalnie do łóżeczek narożnych.

Łóżeczka narożne mogą kosztować nieco więcej niż tradycyjne łóżeczko dziecięce. Jednak gdy weźmiesz pod uwagę oszczędność miejsca i fakt, że mogą wyeliminować potrzebę kupowania dodatkowych mebli dla dzieci, to okaże się, że zakup takiego łóżeczka jest dobrą inwestycją, kiedy tworzysz kącik dla niemowlaka