single

Pokój dla dziecka z autyzmem – o czym trzeba pamiętać?

Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) mogą mieć problemy z przetwarzaniem informacji sensorycznych i mogą inaczej postrzegać różne doznania. Dlatego tak ważna jest właściwa organizacja przestrzeni wokół nich.

Jak zorganizować pokój dla dziecka z autyzmem

Niektóre dzieci z autyzmem są niezwykle wrażliwe na głośne dźwięki, takie jak odgłos spłukiwania toalety. Potrzeby sensoryczne i wzorce przetwarzania sensorycznego są tu unikalne dla każdego dziecka. Aby pomóc dziecku w jego problemach sensorycznych, konieczne jest indywidualne podejście. Pokój dla dziecka z autyzmem powinien być zorganizowany na wzór siłowni sensorycznej. To pomieszczenia, w których znajdują się różnego rodzaju huśtawki, trampoliny, baseny z piłeczkami, tunele, maty, drabinki. Pokój dla dziecka z autyzmem musi być wyposażony w nowoczesne oświetlenie, światłowody, projektory, maszyny do baniek mydlanych i panele ścienne. Takie pokoje są zaprojektowane tak, aby stworzyć relaksującą atmosferę.

Pokój dziecka z autyzmem – podstawowe zasady

Powinieneś skupić się na przestrzeni, jaka jest dostępna. Jeśli nie masz możliwości zorganizowania osobnego pokoju - nie martw się. Nawet najmniejsza przestrzeń może bardzo skutecznie pomóc dziecku złagodzić stres i zapewnić odpowiednią stymulację sensoryczną.

Zamiast montować kosztowną huśtawkę, możesz poszukać innych przedmiotów, które mogą zapewnić dziecku stymulację przedsionkową (bujanie). Mogą to być: niedrogi fotel bujany; piłka gimnastyczna, na której dziecko może się odbijać; kryty mini trampolina.

Nie potrzebujesz drogiego sprzętu do oświetlania pomieszczeń z czujnikami. Pokój dziecka z autyzmem możesz wyposażyć w takie rzeczy jak:

• Girlandy świąteczne.

• Lampkę nocną.

• Lampkę nocną z projektorem.

• Świece na baterie.

• Lampę światłowodową.

• Pałeczki fluorescencyjne.

Oświetlenie odgrywa ogromną rolę. Wpływa na nas w subtelny sposób, zmienia to, jak się czujemy. Na przykład jasne fluorescencyjne oświetlenie z sufitu powoduje uczucie dyskomfortu. Miękkie i stonowane oświetlenie działa relaksująco.

pokój dziecka

Gdy w pobliżu leży zbyt dużo zabawek, może to powodować zbyt dużą stymulację wzrokową, a wtedy dziecko nie będzie nimi interesować. Zamiast tego odłóż pojemniki z nieużywanymi zabawkami tam, gdzie dziecko ich nie widzi, i zaoferuj dziecku kilka zabawek dotykowych, gdy spędza czas w obszarze sensorycznym. Ustaw rotację pojemników tak, aby zabawki były za każdym razem inne. W ten sposób dziecko nie będzie się nudzić (ani nadmiernie stymulować górą zabawek). Pokój dziecka z autyzmem powinien być też wyposażony w matę, poduszki na sofę.

Co lubią dzieci autystyczne – w co wyposażyć pokój?

Wiele dzieci z autyzmem uwielbia skorzystać z zabawek sensorycznych, ponieważ zmniejszają one stres i pobudzają ich zmysły. Jeśli chodzi o to, co lubią dzieci autystyczne, to może to być:

• Butelka sensoryczna.

• Biżuteria jadalna z nicią.

• Gra Ottery.

Zachowania dzieci z ASD mogą być ekstremalne lub przybierać określone formy, które mogą wydawać się nieco obce: powtarzające się zachowania, takie jak skakanie i drżenie. Dzieci mogą nieoczekiwanie tańczyć i klaskać podczas interakcji z otoczeniem. Jeśli chodzi o to, co lubią dzieci autystyczne, to w prawie każdym przypadku jest to czytanie książek. Wiele cech charakterystycznych książek, takich jak powtarzanie i rymowanie, jest szczególnie wskazane dla dzieci z autyzmem. We współczesnej literaturze zarówno konwencjonalne, jak i niekonwencjonalne książki są wypełnione wzorami predykcyjnymi, powtórzeniami i rymami.

Jakie powinny być meble dla dzieci z autyzmem?

Takie meble dla dzieci z autyzmem powinny mieć przede wszystkim funkcję terapeutyczną. Dobrym wyborem jest na przykład dmuchany brodzik, który można wypełnić kocami, poduszkami i różnymi miękkimi zabawkami. Dziecko może się w to wszystko „wkopać”! Inną opcją jest zwinięcie dziecka w kocyk (jak naleśnik) lub nałożenie na niego kocyków.

Możesz stworzyć własną ścianę lub deskę z różnymi teksturami dla stymulacji dotykowej. Aby to zrobić, możesz użyć zwyczajnych codziennych przedmiotów. Na dotykowych ścianach można przykleić skrawki filcu, sztucznego futra i różnych tkanin, drobne zabawki, koraliki, blichtr, różne rodzaje papieru i tektury, fasolę i różne płatki zbożowe, waciki, pióra, drobne przybory i tak dalej. Najważniejsze, że dziecko ma możliwość odczuwania różnych przedmiotów.

Dla dzieci z autyzmem ważnym elementem jest muzyka. Meble dla dzieci z autyzmem to zatem też magnetofon lub głośniki do odtwarzacza. Muzyka może zmienić to, jak się czuje dziecko. Piosenki o miarowym rytmie uspokajają i mogą zmniejszyć niepokój. Ciało reaguje na muzykę i „synchronizuje się” z nią. Muzyka ludowa celtycka lub indyjska często pomaga się zrelaksować. Odpowiednie mogą być również dźwięki natury lub lekka muzyka jazzowa.