single

Jak ubrać noworodka zimą?

Z dzieckiem na świeże powietrze trzeba wychodzić dosłownie od pierwszych dni życia. O ile latem przygotowanie dziecka na wyjście z domu jest stosunkowo proste, to zimą pojawia się pytanie, jak prawidłowo ubrać noworodka.

Jak ubrać noworodka zimą – termoregulacja u najmłodszych

Aby wiedzieć jak ubrać noworodka zimą, trzeba zrozumieć, jak działa jego organizm. Większość procesów zachodzących w organizmie u noworodków różni się od tych u dorosłych. Dotyczy to również termoregulacji. Po pierwsze, dziecko nie odczuwa zimna ani gorąca, dopóki jego stan nie stanie się krytyczny. Po drugie, dziecko nie jest w stanie zasygnalizować, że jest mu za zimno, czy za ciepło. Rodzice muszą skupić się na objawach zewnętrznych. To wszystko sprawia, że nie każdy wie, jak ubrać noworodka zimą.

W pierwszych miesiącach życia naturalny proces termoregulacji u niemowląt nie działa właściwie. Ich organizm utrzymuje temperaturę otoczenia, dlatego tak ważne jest zapewnienie im komfortowych warunków. Przegrzanie i hipotermia są niebezpieczne dla dziecka. Jednocześnie nadmierne przegrzanie szkodzi noworodkom znacznie bardziej niż nieznaczne wyziębienie. Wynika to ze zwiększonego metabolizmu i ukrwienia niemowląt. Dlatego ważne jest, aby przed wyjściem na dwór odpowiednio ubrać noworodka, ale nie dopuścić do przegrzania organizmu.

Jak ubrać noworodka zimą ze szpitala – podstawowe zasady

Narodziny małego dziecka zimą wymagają zakupu ciepłych ubrań. Jeśli nie wiesz jak ubrać noworodka zimą ze szpitala, to na liście powinny znaleźć się następujące elementy garderoby:

 • Dwie czapki (bawełniana i ciepła).
 • Ciepły kocyk.
 • Bawełniana kamizelka i śpioszki.
 • Kamizelka flanelowa lub ciepła bluzka.
 • Ciepłe skarpetki lub botki.
 • Miękki ocieplany kombinezon.
 • Pieluchy.

To jak ubrać noworodka zimą ze szpitala zależy oczywiście od temperatury panującej na zewnątrz, ale w każdym przypadku kluczowym warunkiem, jest zdolność odzieży do zatrzymywania ciepła, chroniąc dziecko przed zimnem i wiatrem.

W co ubierać noworodka zimą

Jak ubierać noworodka zimą w domu – jakość ma znaczenie

Dla dobra dziecka bardzo ważne jest, aby ubranka dziecięce były wykonane z wysokiej jakości materiału. Hipoalergiczne tkaniny zapewniają dziecku komfort i są gwarancją, że na jego skórze nie pojawiły się wysypki i zaczerwienienia. Jak każda odzież wierzchnia na chłodną pogodę, zestaw składa się z kilku warstw, aby zapewnić wygodę i ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

To jak ubierać noworodka zimą w domu zależy od wielu czynników, jednak zawsze pierwsza warstwa, które znajduje się najbliżej ciała dziecka, powinna być wykonana z miękkich, oddychających, hipoalergicznych tkanin – bawełny, polaru lub innych. Kupując elementy odzieży, zwróć uwagę, aby tkanina była wysokiej jakości, a szwy były równe.

To jak ubierać noworodka zimą w domu zależy też od warunków panujących w pomieszczeniu. W każdym przypadku jednak przydadzą się następujące elementy garderoby:

 • Kamizelka dziecięca. Bluzkę bez zapięć, z wiązaniem lub na jeden guzik, nosi się szwami na zewnątrz, aby nie ocierać delikatnej skóry dziecka. Na nią nakłada się ocieplaną bluzkę.
 • Kombinezon. Opcja uniwersalna, odpowiednia na każdą pogodę i produkowana w różnych wersjach, np.: ocieplana i zwykła z miękkiej cienkiej tkaniny.
 • Body. T-shirt z długim lub krótkim rękawem, zapinany między nogami. W takich ubraniach dziecko będzie czuło się komfortowo.
 • Ciepłe skarpety lub botki są koniecznością podczas zimnej pogody. Ogrzeją stopy noworodka i pozwolą mu komfortowo spać. Ogromna różnorodność tkanin, fasonów i kolorów sprawi, że każda z mam znajdzie coś dla siebie.

Kupując odzież dla noworodka, musisz zdecydować, co jest ważniejsze, praktyczność czy piękno. Kupując ciepłe ubranka dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na praktyczne detale, na przykład możliwość prania w pralce i możliwość przekształcania rzeczy.

W co ubierać noworodka zimą – przydatne porady

Ważne jest, aby ubrać dziecko tak, aby nie było mu ani zimno, ani gorąco. Jeśli nie wiesz, w co ubrać noworodka zimą, trzymaj się następujących zasad:

 • Wybieraj ubranka, które nie będą krępować ruchów dziecka. Muszą mieć ściśle określony rozmiar i koniecznie - tylko ze szwami zewnętrznymi.
 • Tkaniny na pierwszą i drugą warstwę powinny być naturalne, a na trzecią – membranowe.
 • Wychodź na spacer dopiero po karmieniu
 • Ważne jest to w co ubierać noworodka zimą, ale też czego nie robić. Podczas spaceru nie zasłaniaj twarzy dziecka. Chusta nie pozwala dziecku na swobodne oddychanie, przez co twarz pokrywa się potem.
 • Najpierw powinni się ubrać rodzice, potem ubrać dziecko. Pomoże to uniknąć przegrzania organizmu dziecka.