single

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść? Przyczyny.

Brak apetytu u dziecka jest powodem do niepokoju dla rodziców. Należy zrozumieć, co jest przyczyną nie jedzenia przez dziecko i przeciwdziałać.

Dziecko nie chce jeść tylko pije – co robić?

Przyczyn złego apetytu może być wiele. Jeśli dziecko nie chce jeść, tylko pije, to być może powodem jest brak spacerów na świeżym powietrzu, niewystarczająca aktywność fizyczna, dieta niedostosowana do potrzeb dziecka, a nawet obecność ostrych lub przewlekłych chorób, problemów z przewodem pokarmowym, obecność pasożytów - wszystkie te czynniki, w taki czy inny sposób, wpływają na apetyt dziecka.

Dieta i ilość spożywanych pokarmów u dzieci w różnym wieku jest różna. Należy pamiętać, że niektóre dzieci wolą jeść częściej małymi porcjami, podczas gdy inne jedzą rzadziej, ale są w stanie zjeść większą porcję. Niezbędną dietę zaleca pediatra, w zależności od wieku dziecka, rozwoju fizycznego i psychomotorycznego oraz charakterystyki przewodu pokarmowego.

Jeśli dziecko nie chce jeść tylko pije, to być może wpływ mają tu czynniki psychologiczne. Ważne jest, aby mama potrafiła prawidłowo ustalić i przestrzegać codziennej rutyny, punktualnie wracać ze spaceru, gotować jedzenie i podawać je dziecku w momencie, gdy jest głodne. W przypadku, gdy matka nie liczy czasu spaceru, podaje dziecku ciastka lub krakersy przed jedzeniem, to zaburza proces naturalnej potrzeby jedzenia.

Dziecko nie chce jeść nic oprócz mleka - dlaczego dzieci są tak wybredne, jeśli chodzi o jedzenie?

Apetyt i preferencje żywieniowe dzieci zależą od czasu pierwszego karmienia, tempa metabolizmu, intensywności hormonów i stylu życia. Czasami dziecko nie chce jeść nic oprócz mleka – być może jest to efekt zbyt późnego odstawienia dziecka o piersi.

Lekarze nazywają „oknem tolerancji” wiek między czterema a sześcioma miesiącami – jest to czas, w którym dzieci powinny otrzymywać pierwsze pokarmy stałe. Im dłużej dziecko nie jest przyzwyczajone do nowego pokarmu, tym silniejsze jest jego przywiązanie do jednego rodzaju pokarmu. Wpływa to na apetyt w przyszłości.

Czasami dziecko nie chce jeść nic oprócz mleka, ponieważ ma wolny metabolizm. Jest to normalna cecha organizmu, a nie patologia.

Brak apetytu u dziecka - Jak nakarmić dziecko, jeśli nie chce jeść?

Najlepszym lekarstwem na zwiększenie apetytu jest głód. Aby dziecko chciało jeść, zwiększ u niego aktywność fizyczną. Brak apetytu u dziecka może być spowodowany nieciekawym menu. Aby dziecko chciało zjeść danie, musi ono pięknie wyglądać. Stwórz zabawną buzię z gotowanych warzyw, udekoruj danie sosem warzywnym. Użyj foremek do ciastek, aby uformować kształty z papryki, bakłażana i cukinii. Niezwykłe motywy z warzyw można tworzyć za pomocą kręconych tarek i noży.

Dzieci chętniej jedzą potrawy, które same przygotowały. Pozwól dziecku pomóc sobie w kuchni. Niech miesza warzywa, ściera marchewki lub patrzy, jak pieczą się ziemniaki – będzie zaciekawione tym, co się dzieje i będzie chciało spróbować potrawy.

Brak apetytu u dziecka nie jest powodem do zmuszania go do jedzenia. Niekiedy staramy się nakarmić dziecko wszelkimi sposobami i robimy to z takim zapałem, że rozwija się w nim niechęć do jedzenia. Przestaje słuchać sygnałów swojego ciała i rozumieć, kiedy jest głodne. A im mocniej naciskasz, tym bardziej dziecko stawia opór. Jeśli nie zjadło śniadania lub lunchu - zje więcej na obiad. Pamiętaj, że organizm dziecka nie jest przyzwyczajony do norm społecznych i konieczności jedzenia 5 razy dziennie.

Nie karć dziecka, że nie zjadło wszystkiego. Być może dałeś mu za dużą porcję i fizycznie nie może tego zjeść. Jednocześnie nie pozwalaj dziecku na przekąskę. Usuń słodycze i ciastka z jego menu.

Dziecko z misiem

Co na apetyt dla dziecka należy przygotować

Jedzenie dla dziecka powinno być zrównoważone, składać się z białek, tłuszczów i węglowodanów. W diecie dzieci w wieku 2-3 lat białka stanowią około 20% całkowitej diety, tłuszcze - 30-35%, węglowodany - 45-65%. Dla dzieci w wieku 4–18 lat dieta składa się z około 10–30% białka, 25–35% tłuszczu i 45–65% węglowodanów. Dla dzieci zdrowe odżywianie jest szczególnie ważne, ponieważ rosną i rozwijają się. Potrzebują białka dla wzrostu mięśni, wapnia i fosforu do wzmocnienia kości, żelaza do dostarczania tlenu do narządów i tkanek, w tym do mózgu. Zatem co na apetyt dla dziecka będzie odpowiednie w menu? Na stole powinny znaleźć się:

  • Mięso, ryby i jaja.
  • Warzywa.
  • Owoce.
  • Rośliny strączkowe.

To, co na apetyt dla dziecka jest zdecydowanie niewskazane to spożywanie słodyczy i fast foodów. To zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia, nadwagi i otyłości w wieku szkolnym.