single

Ciekawe pomysły na pokój dziecięcy – inspiracje i porady

Pokój dla dzieci to pomieszczenie, gdzie należy pozostawić sporo przestrzeni i dużo wolnego miejsca do zabaw.

Pokój dziecięcy z łóżkiem piętrowym – charakterystyka i zalety

Ważnym czynnikiem w pokoju dziecięcym jest zapewnienie najmłodszym odpowiedniej ilości miejsca. Doskonałym wyjściem z tej sytuacji są łóżka piętrowe.

W przeszłości były to dwa identyczne łóżka, jedno usytuowane bezpośrednio nad drugim. Teraz producenci mebli oferują nowoczesne, funkcjonalne opcje konstrukcji piętrowych z miejscem do spania na dolnym poziomie, biurkiem do pracy, szafami, dodatkowymi modułami do gier, a przede wszystkim jednym lub dwoma dodatkowymi łóżkami.

Pokój dziecięcy z łóżkiem piętrowym winien być zorganizowany w sposób bezpieczny. Wystarczy wybrać wysokiej jakości łóżko wyposażone w urządzenia ochronne. Jednak wygoda łóżek piętrowych jest olbrzymia, zwłaszcza gdy trzeba wyposażyć pokój dla dwójki lub więcej dzieci. To oszczędność miejsca w mieszkaniu, racjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Jednocześnie taki pokój dziecięcy z łóżkiem piętrowym pozwala na zachowanie dużej ilości miejsca do zabawy. Nowoczesne modele dwupoziomowe mogą być zaprojektowane dla kilkorga dzieci, jednego dziecka, dziecka i rodziców.

Pokój dziecięcy z antresolą- czy warto?

Antresola - przedmiot marzeń prawie wszystkich dzieci. Wchodząc po schodach, łatwo wyobrazić sobie siebie jako kapitana statku, elfa na drzewie, cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa i duchem przygody. A jednocześnie pokój dziecięcy z antresolą pozwala na wygodne zagospodarowanie pokoju.

W przypadku przedszkolaków i młodszych uczniów antresola może znajdować się w strefie wejściowej do pokoju (nad drzwiami) oraz przy ścianie. Taka antresola powinna być na tyle przestronna, aby postawić wygodne łóżko, które nie będzie przeszkadzało w poruszaniu się po „górnej” kondygnacji.

pokoj dziecka

Pamiętaj, że wielkość stopni powinna uwzględniać wzrost dziecka: zrób stopnie dla dziecka niżej - w takim przypadku schody na antresolę staną się łagodniejsze i dłuższe. Pokój dziecięcy z antresolą powinien być wyposażony w lampy wbudowane w sufit, aby nie przeszkadzały w ruchu i były bezpieczne. Na mieszkalnej antresoli przyda się kinkiet i lampa stołowa. Na ciemną porę dnia wyposaż schody na antresolę w oświetlenie wbudowane wzdłuż biegów schodów z czujnikami ruchu.

Jak zaaranżować pokój dziecięcy ze skosami

Organizując pokój dziecięcy ze skosami, musisz wziąć pod uwagę wiek dziecka. Wnętrze pokoju dla nastolatka różni się od pokoju dla ucznia szkoły podstawowej. Rodzice organizujący pokój dla maluszka, kierują się swoimi wyobrażeniami o estetycznym, funkcjonalnym komforcie dla niego. Student czy nastolatek ma już własne gusta i preferencje. Indywidualne cechy charakteru, zainteresowania, hobby znajdują odzwierciedlenie we wnętrzu.

Mały pokój dziecięcy wymaga zastosowania specjalnych technik projektowych. Pozwalają przekształcić przestrzeń tak, aby stała się wygodna dla dziecka, funkcjonalnie wypełniona. Pamiętaj też, że dziecko to osoba dynamicznie się rozwijająca. Ważnym elementem jest zatem elastyczność mebli i wszelkich sprzętów. Psychologowie dziecięcy, projektanci zalecają podzielenie pokoju na strefy: na relaks, gry, zajęcia, oraz do nauki. Pokój dziecięcy ze skosami musi być zorganizowany zgodnie z tymi zasadami. Ostatecznie wnętrze pokoju dziecięcego to wielofunkcyjna przestrzeń, która odzwierciedla wewnętrzny świat małego człowieka.

Jak zorganizować pokój dziecięcy - Inspiracje

Zatem jak zorganizować pokój dziecięcy? Inspiracje można czerpać z najnowszych trendów stylu projektowego. Dziś w modzie dominuje minimalistyczna interpretacja. Oznacza to pozbycie się niepotrzebnych rzeczy, mebli.

Także styl skandynawski pozostaje popularny. Przeważają materiały naturalne, głównie drewno. Lekkie ściany wizualnie powiększają przestrzeń. Wielokolorowy wzór tekstylny nieco złagodzi surowość minimalizmu. Stosowane są kolory pastelowe, popularne są odcienie bzu, fuksji.

Nacisk na intelektualny, twórczy rozwój dziecka jest bardzo ważny, jeśli chodzi o pokój dziecięcy. Inspiracje można czerpać ze stosowania liternictwa (oryginalnej czcionki) w dekoracji ścian, instalacji tablic interaktywnych, tworzeniu kącików gier.

Jako dekoracji można użyć naturalnych materiałów w stylu boho, takich jak mata nocna, dywan samodziałowy, kwiaty w drewnianym wazonie, teksturowana pufa z grubej dzianiny. Modnym elementem wnętrza są stojaki z wiklinowymi koszami dla dzieci na zabawki i rzeczy.

Tekstylia wykonane z naturalnego materiału z pięknym nadrukiem uzupełnią wnętrze pokoju dziecinnego.