single

Dojrzewanie a depresja – jak rozpoznać depresję u nastolatków?

W ostatnich latach wiele napisano o depresji, jej wpływie na organizm i występowaniu u osób w różnym wieku. Niestety stan ten dotyka również młodzież, a to może odcisnąć piętno na kształtowaniu się osobowości młodego człowieka. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice rozpoznali problem u swojego dziecka na czas i udzielili mu pomocy, w przeciwnym razie może to prowadzić do konsekwencji.

Depresja u nastolatków – co ją powoduje?

Samo częste napady złego nastroju nie są jeszcze powodem do diagnozy depresji. Ten stan charakteryzuje się tak zwaną „dysforią”. To nie tylko okresowo pojawiający się zły nastrój, ale przewaga negatywnych emocji lub apatii. Według niektórych psychologów innym przejawem depresji i jej odmiennością od nastroju depresyjnego są fizjologiczne przejawy tego stanu. Mogą to być odmowa jedzenia, ataki astmy, ataki paniki i inne objawy.

Depresja u nastolatków jest obiektem zainteresowania instytucji naukowych na całym świecie. Zwykle uważa się, że to przejawy „fali hormonów”, a szersze rozprzestrzenianie się tego schorzenia w ostatnich latach wynika ze zwiększonego obciążenia informacyjnego układu nerwowego. Podobno rozwijający się mózg nastolatka nie jest w stanie wytrzymać przepływu informacji, które docierają do niego od nauczyciela, z ekranu telewizora, smartfona czy wyświetlacza komputera. Jednak badania z ostatnich lat wykazały, że inne czynniki mogą być czynnikami predysponującymi do depresji nastolatków. Depresja u nastolatków może być wynikiem:

• Niedotlenienie prenatalne, złe nawyki matki w czasie ciąży, infekcje i wiele więcej może spowodować depresję u noworodka 12-15 lat po urodzeniu.

• Czynniki genetyczne. Obecność określonych „genów depresji”. Okres dojrzewania, ze swoimi wahaniami hormonalnymi, pierwszymi romantycznymi przeżyciami i rozczarowaniami, może łatwo wywołać stan depresyjny.

• Ponad połowa nastolatków z udowodnioną diagnozą depresji dorasta w rodzinach niepełnych. Nieobecność jednego z rodziców, zwłaszcza jeśli inne dzieci w jego otoczeniu dorastają w innych warunkach, może wywołać kompleks dziecięcy, a następnie nastoletnią depresję. W podobny sposób wpływają okoliczności takie jak pijący rodzice, trudna sytuacja materialna i inne okoliczności.

• Problemy w szkole. Trudne relacje z rówieśnikami lub nauczycielami są również często przyczyną uczuć dla nastolatka.

Depresja nastolatka – najczęstsze odmiany

Każda osoba jest indywidualnością, a depresja w każdym przebiega w zupełnie inny sposób. Ale psychologom udało się podzielić ten stan u nastolatków na kilka głównych grup, które charakteryzują się różnymi objawami i przejawami. Tak więc w wieku 12-16 lat depresja nastolatka może przebiegać zgodnie z typowym i nietypowym scenariuszem. Typowe obejmuje depresję melancholijną i lękową, które często występują u dorosłych. Manifestacje atypowej depresji nazywane są odpowiednikami depresyjnymi, które są hipochondryczne, astenoapatyczne.

Najczęściej depresja nastolatków ma formę melancholijną. Częściej występuje u dziewcząt i charakteryzuje się obniżonym nastrojem, niską mobilnością, utratą apetytu. Objawy rozwijają się stopniowo przez kilka miesięcy, w wieku około 13-15 lat. Jednocześnie zmniejsza się chęć komunikowania, przerywane są kontakty z przyjaciółmi i koleżankami (czasami staje się to wyzwalaczem depresji).

„Wewnątrz głowy” takiego nastolatka dojrzewa stopniowo kompleks globalnej winy. Czuje się winny wobec rodziców.

depresja

Lękowa depresja u nastolatka

W przypadku tego typu nastoletniej depresji na pierwszy plan wysuwa się ciągły niepokój. Lękowa depresja u nastolatka sprawia, że dziecko może przesadnie bać się wszystkiego, co świadomie lub podświadomie wywołuje w nim lęk. Lista takich doświadczeń może być bardzo obszerna, obejmując strach przed karą ze strony rodziców lub nauczyciela, strach przed niezdaniem egzaminu, a nawet strach przed śmiercią. Depresja u nastolatka przejawia się też fizycznymi dolegliwościami, takim jak tachykardia, ból serca, bezsenność, bóle głowy. Szczególnie często ten typ depresji jest charakterystyczny dla psychotypu „doskonałego ucznia”. Przed niektórymi ważnymi egzaminami lub testami możliwe są ciężkie napady złości z powodu powtarzających się ataków paniki.

Nastolatek a depresja – objawy

W rozważaniach nastolatek a depresja ważne jest zdefiniowanie objawów. Do najczęstszych należą:

• Zaburzenia snu.

• Zaburzenia odżywiania.

• Utrata zainteresowania hobby.

• Nagły smutek lub drażliwość.

• Niezadowolenie z siebie.

• Utrata kontaktów społecznych.

• Trudności z koncentracją.

• Myśli samobójcze.

• Ucieczka z domu

Według oficjalnych badań Światowej Organizacji Zdrowia na depresję cierpi około 350 milionów ludzi na całym świecie. Szczególnie często dotyka dzieci i młodzież w wieku od 10 do 19 lat. Jeśli chodzi o zjawisko, w którym występuje nastolatek a depresja, to tak jest jedną z głównych przyczyn samobójstw.