single

Gry dla dzieci – W co grać z dzieckiem w domu?

Jak chronić dzieci przed niebezpiecznymi grami komputerowymi, jak nie popełnić błędu przy wyborze gier i czy dzieci potrzebują gier komputerowych?

Czy istnieją bezpieczne gry dla dzieci?

Komputery wkroczyły w nasze życie i nie wyobrażamy sobie już siebie bez urządzeń elektronicznych. Ale oprócz pracy i rozrywki często wykorzystujemy komputery do wychowywania dzieci, pozwalając im grać w gry komputerowe. Jednak współczesne gry dla dzieci mogą być niebezpieczne, traumatyczne, zawierać sceny przemocy i okrucieństwa.

Według licznych badań przeprowadzonych przez naukowców, racjonalne wykorzystanie komputera w edukacji i rozrywce dzieci jest przydatne. Jednak czas spędzony przed monitorem komputera powinien być ograniczony. Dzieci do lat 3 - nie więcej niż 15 minut do dwóch razy dziennie, dzieci do lat 6 - do pół godziny dwa razy dziennie, dzieci w wieku szkolnym - nie więcej niż 40 minut sesji (nie więcej niż dwa razy dziennie).

Gry dla dzieci mogą obejmować te obszary wiedzy, w których rodzice czasami nie mogą dać dziecku tyle, ile daje dobra gra edukacyjna. Ponadto wiele zawodów jest już dziś bardzo ściśle związanych ze znajomością komputera i Internetu, więc opanowanie komputera przyda się dziecku. Wiele gier uczy czytania i pisania, szybkiego pisania i logiki, myślenia przestrzennego i poszerzania horyzontów. Ponadto w środowisku dziecięcym umiejętność obsługi komputera i grania w popularne gry dla dzieci są okazją do znajomości i komunikacji.

Gry dla maluchów – w co dziecko może grać?

Wszystkie gry dla maluchów, przeglądarkowe lub zakupione na płytach, można podzielić na statyczne i dynamiczne. Ich główną różnicą jest wymóg stałego monitorowania postępów w grze, wydarzeń, które przytrafiły się postaciom oraz reakcji gracza.

W wieku 2-3 lat możesz pokazać dziecku prostą kolorową i jasną grę z obrazami zwierząt i ich dźwiękami, w której musisz kliknąć zdjęcia zwierzęcia, które wydało dźwięki. Możesz dać dziecku zadanie logiczne - zbierać kształty według koloru, zbierać puzzle, ale te powinny być jasne i duże. Wszystkie gry dla maluchów mają na celu rozwijanie koncepcji kształtów, kolorów, właściwości przedmiotów.

Gry sportowe to symulatory sportu – piłka nożna, koszykówka, tenis. W tych grach dziecko działa jako pojedynczy gracz lub zarządza całym zespołem. Istotą gry jest poprowadzenie zespołu do zwycięstwa. Łamigłówki są grami statycznymi. Klasyczną łamigłówką jest Saper lub Tetris, znane wszystkim dorosłym. Gry strzeleckie to bardzo dynamiczne gry, w których zakłada się strzelanie do celów, obiektów. Dzieci, zwłaszcza chłopcy, lubią te gry. Ale to właśnie te gry są najmniej pochwalane przez psychologów ze względu na agresję, adrenalinę oraz generowanie przemocy i okrucieństwa. Dzieci nie wiedzą jeszcze, jak przejść z wirtualnej rzeczywistości do realnego świata i mogą uznać przejawy przemocy za normę. W dodatku nie mają rozwiniętej koncepcji śmierci. Staraj się unikać takich gier, zwłaszcza tych z krwawymi scenami, przemocą i morderstwami.

Czym są gry edukacyjne?

Gry mają potężny wpływ na rozwój dziecka, ponieważ pozwalają na symulację różnych sytuacji życiowych. W tym cyklu ma miejsce kształtowanie się osobowości, kształtują się role społeczne i wzorce zachowań, sposoby interakcji z innymi. Rozwija się inteligencja, pamięć, zaradność, fantazję i zręczność.

gra dla dzieci

Grając, możesz rozwijać każdą użyteczną umiejętność, trenować ciało, wzmacniać ducha zespołu. Gra łączy ludzi, poprawia ich silną wolę, uczy znajdowania wspólnego języka i rozwiązywania konfliktów, planowania działań, wyznaczania celów i osiągania rezultatów. W zabawie dziecko rozwija swoją inteligencję emocjonalną, uczy się empatii, wspierania innych, radzenia sobie z emocjami. Gry edukacyjne mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka. Jednocześnie gry edukacyjne mogą mieć postać planszową, wykorzystywać codzienne przedmioty. Istnieją też komputerowe gry edukacyjne.

Gra dla dziecka – na co uważać?

Niezależnie od tego, jaka gra dla dziecka stanie się twoim wyborem, przebywanie przed monitorem w statycznej pozycji przez długi czas jest męczące. Komputerowa gra dla dziecka na dłuższą metę męczy oczy i nadmiernie pobudza układ nerwowy. Wpływa to na zachowanie i sen dziecka. Dlatego należy uczynić z gier komputerowych dozowaną rozrywkę, można je wykorzystać jako zachętę. Jeśli komputer ma dostęp do Internetu, skonfiguruj kontrolę rodzicielską i filtry witryn, kontroluj gry dziecka i jego komunikację w Internecie. Nie dotyczy to oczywiście gier planszowych czy gier opartych na przedmiotach codziennego użytku.