single

Gry i zabawy podwórkowe dla dzieci

Ekscytujące jest obserwowanie, jak dzieci bawią się na świeżym powietrzu. Często obserwując gry i zabawy dzieci, odnajdujemy samych siebie z dzieciństwa.

Gry i zabawy podwórkowe wpływają na rozwój dzieci

Współcześnie dziecko spędza wiele czasu w pozycji siedzącej czy to w szkole, w domu, bawiąc się gadżetami, zoomami, komunikatorami. Gry i zabawy podwórkowe to okazja, aby spędzić czas na świeżym powietrzu. Dzieci mają w sobie potężną rezerwę sił i potrzebę ruchu. Aby skupić się na pracy umysłowej, dziecko musi też biegać i bawić się. Ruch daje nastolatkowi możliwość wyładowania.

W grze ruch jest realizowany w najbardziej kreatywny sposób. Zabawa na świeżym powietrzu pozwala trenować gibkość, zręczność, uczy utrzymywania równowagi, koncentracji, reguluje precyzję ruchu. Gry i zabawy podwórkowe łagodzą skurcze mięśni, rozwijają wrażliwość i łagodzą stres. W grze dziecko uczy się komunikacji dotykowej i emocjonalnej. To kontakt nie tylko z innymi dziećmi, ale także wewnętrzny kontakt z własnym ciałem. W grach mobilnych dla dzieci jest dużo odgrywania ról: odtwarzane są konflikty z prawdziwego życia, co pomaga nie tylko zobaczyć je z innej perspektywy, ale także rozwiązywać problemy poza grą, radzić sobie z nimi za pomocą gry doświadczenia i znaleźć wyjście z trudnej sytuacji.

Klasyczne i popularne zabawy podwórkowe dla dzieci

Jedną z najbardziej klasycznych zabaw jest gra w klasy. Na chodniku kredą, a na ziemi patykiem rysujemy figury z kwadratów. Skacząc na jednej nodze i popychając nią kamyk, dzieci przemieszczają się do miejsca, po którym się toczył. Nie możesz nadepnąć na linię - na granice kwadratów. Możesz zmieniać nogi przy każdym skoku. Na końcu figurki można narysować ognisko - w to pole nie można trafić. Po dotarciu do niego gracz musi zręcznie się obrócić i rozpocząć skok w przeciwnym kierunku.

Klasyczne i popularne zabawy podwórkowe dla dzieci to też skakanie ze skakanką. Dwie osoby trzymają linę z obu końców, skręcając ją blisko ziemi i stopniowo podnosząc ją wyżej, zwiększając fale. Reszta dzieci skacze w jedną i drugą stronę bez dotykania lin. Osoba dotknięta skakanką odpada z gry.

Opowiadaj dziecku o zabawach swojego dzieciństwa, baw się z nim, inicjuj zabawy wśród dzieci i ich przyjaciół. Podczas zabawy dziecko uczy się wykonywania szybkich uników, bezpiecznego spadania, biegania oraz skakania z wyczuciem. Podczas zabawy dziecko pozbywa się lęków, a uwalnianie energii następuje we właściwym kierunku. Klasyczne i popularne zabawy podwórkowe dla dzieci polegają na improwizacji. Zabawa jest emocjonująca, dodaje dziecku pewności siebie i pomaga mu poczuć wolność wyboru, siłę i szybkość.

Dzieci bawiące się na dworze

Ciekawe zabawy podwórkowe dla dzieci które uczą

Jedną z zabaw, która uczy refleksu i szybkiego podejmowania decyzji jest gra z podrzucaniem piłki. Uczestnicy tworzą krąg i odwracają się plecami do środka, prowadzący staje się środkiem. Jego zadaniem jest policzenie do pięciu, podanie nazwy jednego z graczy i podrzucenie piłki wysoko. W tym momencie ten, który został wezwany, powinien się odwrócić i złapać piłkę. Możesz uprościć warunki, pozwalając na złapanie piłki po jednym uderzeniu w ziemię. Jeśli gracz nie złapie piłki trzy razy, odpada z gry.

Inne zabawy podwórkowe dla dzieci, które uczą to tor przeszkód. Możesz stworzyć taki na własnym podwórku, używając przedmiotów takich jak tunel do zabawy, równoważnia, hula hop, sznurek, makaron basenowy i nie tylko. Stwórz prosty tor dla najmłodszych i zademonstruj, jak go ukończyć, zanim pozwolisz im przejść. Zaangażuj starsze dzieci, aby każda osoba była odpowiedzialna za stworzenie jednej przeszkody na torze. Możesz mierzyć im czas, gdy idą, i sprawić, by spróbowały pobić swój poprzedni rekord.

Takie zabawy podwórkowe dla dzieci to też wyścig skuterów. Wszystko, czego potrzebujesz do tej gry, to deski do hulajnogi i podjazd lub chodnik. Pozwól swoim dzieciom ścigać się ze sobą, siedząc na deskach.

Dawne gry i zabawy naszych dziadków, które warto odświeżyć

Do wykorzystania pozostają też dawne gry i zabawy naszych dziadków. Zacznij od narysowania kredą dużego kwadratu podzielonego na cztery części. Zaczynając od lewego górnego kwadratu, nazwij go królem, królową, waletem i damą (możesz też po prostu oznaczyć je jako 1-4). Losowo przydziel dzieciom kwadraty na początek. W miarę postępu gry będą próbować przenieść się na wyższe pola. Jeśli „Król” wypadnie, muszą ustawić się w kolejce, aby czekać na powrót, w zależności od liczby graczy.

Dawne gry i zabawy naszych dziadków były bardzo proste. Zacznij od napełnienia kilku balonów z wodą. Podziel dzieci na pary i daj każdej parze po jednym balonie z wodą. Niech dzieci stoją blisko siebie i rzucają balonem z wodą tam i z powrotem. Po każdym udanym rzucie niech oboje dzieci zrobi krok w tył. Jeśli balon z wodą pęknie lub ktoś go nie złapie, odpada. Drużyna, która znajdzie się najdalej od siebie, wygrywa!