single

Jaki strój kąpielowy dla dziecka wybrać?

Jeśli dla dorosłych przy wyborze kostiumu kąpielowego priorytetami są elegancja, modne nadruki i modele, nawet kosztem funkcjonalności, to dla najmłodszych, ważny jest wybór kostiumu plażowego lepiej przystosowanego do zabawy. Powinny być wygodne i bezpieczne.

Stroje kąpielowe dla dzieci – jaki materiał jest najlepszy?

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są stroje kąpielowe dla dzieci. Niektóre wykonane są z miękkich tkanin, które zapobiegają podrażnieniom, inne z bawełny, jeszcze inne z lycry i elastanu (szybko schną). Istnieją również materiały, które zmniejszają wchłanianie promieni UV przez skórę i chronią ją, dlatego materiał ten jest bardziej odpowiedni dla dzieci o wrażliwej skórze.

Tkaniny syntetyczne nie pozwalają skórze na naturalną wentylację i oddychanie, dlatego przed zakupem warto przeczytać etykiety informacyjne. Dodatkowo tkanina powinna być na tyle elastyczna, aby po zamoczeniu nie zsuwała się z ciała. A jeśli wybierasz stroje kąpielowe dla dzieci, które chodzą w pieluszce, weź rozmiar większy.

Stroje kąpielowe dla chłopców – postaw na styl

Dzieci uwielbiają jasne i kolorowe wzory i nadruki. Większość producentów odzieży dziecięcej oferuje kolorowe stroje kąpielowe dla chłopców, podążając za najnowszymi trendami. Często są one w: kropki, paski, kwiaty i cukierki, liście bananowca i flamingi, dinozaury i rekiny, arbuzy z truskawkami, kaktusy i lody. W tym sezonie modne będą stroje kąpielowe dla chłopców z nadrukami ulubionych postaci z kresków: Myszki Minnie, Psiego Patrolu, Minecrafta, Krainy Lodu, Kucyka i tak dalej...

Wybierając strój kąpielowy na wakacje nad morzem, należy wziąć pod uwagę fakt, że piasek wżera się w kostiumy kąpielowe i kąpielówki wykonane z elastanu/poliamidu, pozostawiając drobne, ciemne plamki, które są trudne do zmycia. Wiedząc o tym, wybieraj tkaniny w ciemnych odcieniach lub mieszankę kolorów, wtedy te kropki nie będą tak zauważalne.

Na plaży dzieci uwielbiają kopać w piasku i budować zamki lub wieże z kamyków. Ważne jest, aby kostium kąpielowy był dobrany rozmiarowo i dobrze przylegał do ciała dziecka, ale nie krępował jego ruchów. Wtedy stanie się barierą dla drobnych zanieczyszczeń i ochroni skórę dziecka przed uszkodzeniami.

Stroje kąpielowe dziecięce

Kiedy potrzebne są stroje kąpielowe dla dziewczynek?

Wiele osób zastanawia się, czy dziecko na plaży powinno nosić kąpielówki lub kostium kąpielowy, czy może pozwolić mu biegać nago? Pediatrzy i dermatolodzy zalecają, aby dzieci zawsze nosiły kostium kąpielowy, nie tyle ze względów estetycznych czy ze skromności, ile dlatego, że noszenie kostiumu uniemożliwia kontakt skóry z piaskiem i zanieczyszczeniami.

Skóra dzieci, zwłaszcza do 6 roku życia, jest rzeczywiście bardzo delikatna, a kontakt intymnych części ciała z brudnymi powierzchniami jest niewskazany i może spowodować mniej lub bardziej poważne infekcje. Ponadto narażenie poszczególnych części na działanie promieni słonecznych, nawet jeśli są dobrze zabezpieczone filtrem przeciwsłonecznym. To może skutkować oparzeniami słonecznymi lub rumieniem na skutek ekspozycji na słońce.

Jeśli dziecko nie ukończyło 6. roku życia, może nosić jedynie majtki – kąpielówki, a jeśli jest starsze, warto kupić odpowiednie stroje kąpielowe dla dziewczynek. Kostiumów kąpielowych w sklepach jest wiele, jednak lepiej unikać kostiumów z koronką, dużą ilością sznurowań i zapięć, a wybrać górę kostiumu w formie topu, zamiast zwykłych trójkątów, które często zsuwają się do szyi podczas zabawy w wodzie. Takie stroje kąpielowe dla dziewczynek są najwygodniejsze.

Stroje kąpielowe dla dzieci dwuczęściowe – podstawy wyboru

Dwuczęściowy strój kąpielowy ma wiele zalet.

 • Szybko schnie.
 • Stroje kąpielowe dla dzieci dwuczęściowe są trwalsze.
 • Można je dowolnie łączyć.
 • Różnorodność modeli.

Ma też jednak swoje wady.

 • W mniejszym stopniu chroni ciało przed słońcem
 • Stroje kąpielowe dla dzieci dwuczęściowe, mogą być niewygodne na zjeżdżalniach w basenie i parku wodnym.

Dobry kostium kąpielowy powinien być przede wszystkim wygodny, a nie tylko piękny. Dlatego przy wyborze odzieży należy zwrócić uwagę na skład tkaniny, jakość materiału oraz współczynnik ochrony przeciwsłonecznej – UPF. Materiał musi być:

 • Lekki, aby umożliwić przepływ powietrza.
 • Gęsty, aby zachować swój kształt.
 • Zochroną UPF od 15.

Kostiumy kąpielowe wykonane z nylonu i elastanu spełniają te wymagania i mają odcienie, które utrzymują się przez długi czas. Produkty te się nie gniotą i nie powodują alergii u dziecka. Aby wybrać odpowiedni rozmiar, musisz znać parametry dziecka:

 • Wysokość.
 • Objętość klatki piersiowej.
 • Talia.
 • Objętość bioder.

Porównaj dane z tabelą rozmiarów w karcie produktu i znajdź idealny kostium kąpielowy.