single

Co jest ważne dla nastolatków? Problemy współczesnej młodzieży

Wychowywanie nastolatka to trudne zadanie, dlatego musisz wiedzieć, z jakimi problemami będziesz musiał się zmierzyć.

Problemy nastolatków – z czego wynikają?

Dorastanie to wiek zmian. Młodzież jest podatna na wpływy innych, w tym czasie mogą też rozwinąć złe nawyki, które w dorosłym życiu mogą przerodzić się w poważne problemy. Dość często nastolatki mają problemy z zachowaniem i nie radzą sobie ze swoimi emocjami.

Okres dojrzewania nie jest łatwy zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Jedynym sposobem radzenia sobie z wyzwaniami dorastania jest wiedzieć i być na nie przygotowanym. Problemy nastolatków często wynikają ze zmian fizycznych.

Zmiany fizyczne u nastolatków następują z powodu zmian poziomu hormonów. Chłopcom łamie się głos i zaczyna rosnąć zarost. To najbardziej zauważalna zmiana, jaka dzieje się z nimi w okresie dojrzewania. Problemy nastolatków mogą być efektem:

• Trądziku.

• Zyskiwania masy mięśniowej. Czasami prowadzi to do nadwagi.

• Intensywny zapach ciała.

Najlepszym sposobem, aby pomóc dziecku przejść przez ten okres, jest poinformowanie go o zmianach, które się z nim zachodzą. Wyjaśnij nastolatkowi, że zmiany w ciele są normalne. Każdy nastolatek przez to przechodzi. Zachęcaj dziecko do zdrowego odżywiania i ćwiczeń.

Zmiany poziomu hormonów powodują nie tylko zmiany fizyczne, ale także emocjonalne u nastolatków. Okres dojrzewania to okres przejściowy między dzieciństwem a dorosłością. Nastolatki muszą w tym czasie zmagać się z nadmiernymi emocjami.

• Nastoletnie dziewczyny są zbyt wrażliwe i często płaczą.

• Częste wahania nastroju są wspólne zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt.

• Dzieci, które wcześnie osiągają dojrzałość płciową, mogą czuć się zagubione.

• W okresie dojrzewania dzieci często czują się gorsze od innych.

Problemy nastolatek – jak radzić sobie z emocjami?

Okres dojrzewania to okres ciągłych emocjonalnych wzlotów i upadków. Na szczęście możesz pomóc dziecku radzić sobie z problemami emocjonalnymi. Problemy nastolatek często bywają irracjonalne czy niezrozumiałe dla dorosłych. Niemniej pomóż nastolatkowi zadbać o siebie. Powiedz mu, że w porządku jest czuć to, co on czuje. Zachęcaj dziecko do ćwiczeń. Aktywność fizyczna utrzymuje w organizmie poziom „hormonu szczęścia”, serotoniny, który odpowiada za pozytywne odczucia. Niech nastolatek mówi. Posłuchaj go bez osądu. Nie udzielaj mu rad, jeśli nie jest na to gotowy. Staraj się zrozumieć problemy nastolatek, nawet jeśli wydają ci się trywialne. Porozmawiaj o tym, jak minęły twoje nastoletnie lata. Zmotywuj swoje dziecko do robienia tego, co lubi, ponieważ pomoże mu to skierować swoje emocje w twórczy kierunek.

Rozwój nastolatka - Zmiany w zachowaniu

Emocje, które przytłaczają nastolatka, mogą doprowadzić go do impulsywnych zachowań, które z kolei mogą mieć pozytywne lub negatywne skutki. Zachowania impulsywne są typowe dla dzieci w tym wieku i trwają przez cały okres dojrzewania. Rozwój nastolatka to czas, w którym dzieci dążą do niezależności. Kwestionują zasady ustalone przez rodziców i robią to, co sami uważają za słuszne.

Zmiany hormonalne u nastoletnich chłopców zmuszają ich do fizycznej konfrontacji. Aby stać się bardziej niezależnym, nastolatki chcą próbować nowych rzeczy i podejmować ryzyko. Przejawia się to w nieostrożnym zachowaniu. Niekiedy presja rówieśników i konieczność przestrzegania zasad obowiązujących w nieformalnych grupach kształtują u nastolatków złe nawyki, które wtedy bardzo trudno zmienić. Kłamstwo to jeden z najczęstszych problemów behawioralnych wśród nastolatków. Nastolatki kłamią, aby uniknąć konfliktu z rodzicami lub ze strachu.

nastolatek

Problemy z zachowaniem przez cały rozwój nastolatka są uciążliwe. Pamiętaj jednak, że jest to etap przejściowy i jest to całkiem normalne. Aby skorygować zachowanie nastolatka, ważne jest zdobycie jego zaufania. Porozmawiaj z nim i posłuchaj go. Nie krytykuj - to może tylko pogorszyć sytuację.

Bunt nastolatka – z czym muszą się liczyć rodzice

Nastolatki łatwo ulegają złym wpływom. Największym problemem rodziców nastolatków jest bunt nastolatka, może się on przejawiać kwestionowaniem zasad, paleniem, używaniem alkoholu i narkotyków. Najczęściej nastolatki próbują papierosów, alkoholu lub narkotyków pod presją rówieśników.

Skłonność do ryzykownych zachowań zachęca wielu nastolatków do próbowania alkoholu lub narkotyków jeszcze przed osiągnięciem dorosłości. Niska samoocena lub pragnienie, by wyglądać na „fajnego”, może skłonić nastolatka do używania alkoholu lub narkotyków.

Uważaj na zachowanie swojego dziecka. Zwróć uwagę, czy stracił apetyt, czy dobrze śpi i czy ma nagłe wahania nastroju. Bunt nastolatka nie powinien być pacyfikowany gniewem, złością czy agresja. Nie nadzoruj dziecka i nie oskarżaj go nieustannie. Zachęć go do szczerości i podzielenia się z tobą swoimi przemyśleniami. Porozmawiaj z nim o jego problemach.