single

Statut szkoły a wygląd ucznia – Czy szkoła może ingerować w wygląd?

Dyskusja o wyglądzie i obowiązkach uczniów w szkole trwa od lat 90-tych. To wówczas zniesiono obowiązek noszenia tradycyjnych fartuszków, co spowodowało swoistą lukę prawną i chaos w rozumieniu, co wolno uczniowi.

Prawa ucznia makijaż – czy jest dozwolony?

Bardzo często obiektem komentarzy nauczycieli czy też rodziców jest wygląd uczniów, a dokładnie przesadny makijaż czy pofarbowane włosy. Nastolatki w szkole średniej bardzo często się malują, nawet już w pierwszej klasie. Pofarbowane włosy mogą pojawiać się nawet w szkole podstawowej. Kolorowe pasemka czy warkoczyki są niekiedy pamiątką z wakacji albo po prostu kaprysem dziecka. Czy takie zachowania przewidują prawa ucznia? Makijaż jest niemile widziany przez wielu nauczycieli, którzy dyskryminują uczennice z widocznym makijażem.

Czy mają do tego prawo? Według prawa oświatowego absolutnie nie. Te bowiem określa tylko zasady ubioru, jeśli chodzi o prawa ucznia. Makijaż ani pofarbowane włosy nie mogą być uznane za elementy ubioru. Próby nacisku na uczennice w tym zakresie są nie tylko bezpodstawne, ale mogą być odczytywane jako łamanie prawa. W tym przypadku niezgodne z obowiązującym prawem są także zapisy w statucie czy regulaminie szkoły.

Prawa ucznia - wygląd i zasady ubioru

To w czym można chodzić do szkoły, określają ściśle prawa ucznia. Wygląd na terenie szkoły określa 100 ustęp 6 ustawy prawa oświatowego, a konkretnie statut szkoły. To ten dokument jest decydujący, jeśli chodzi o zasady ubierania się uczniów na terenie szkoły. Dlatego, zanim zdecydujesz się zapisać swoje dziecko do danej szkoły, warto przejrzeć jej regulamin lub statut, zwracając szczególną uwagę na prawa ucznia. Wygląd i to w czym wolno nam chodzić do szkoły może być tam szczegółowo zapisane.

Jeśli tak, to niestety obowiązkiem ucznia jest stosować się do odpowiednich zapisów w regulaminie szkoły. Jednak obowiązki co do wyglądu ucznia mogą też zostać przekazane w formie ustnej, np. na zebraniu z rodzicami. W takim przypadku, jeśli nie istnieją odpowiednie zapisy w regulaminie, należy je traktować jedynie jako sugestie, a nie obowiązujące prawo.

Zasady ubioru w szkole – co je określa?

Zasady ubioru w szkole mogą być określane w zapisach statutowych szkoły, regulaminie lub być nieformalną umową między nauczycielami a uczniami. W większości polskich szkół zakazane jest noszenie wyzywających strojów, które odkrywają nadmiernie elementy ciała. W bardziej konserwatywnych placówkach zakazane są też krótkie spodnie czy mini spódniczki. Niewskazane są zbyt duże dekolty w przypadku uczennic.

Niekiedy w szkole obowiązuje ścisły dress code. Oznacza to zazwyczaj obowiązek noszenia mundurku, który jest ściśle określony w regulaminie szkoły. Taki mundur obowiązuje podczas zajęć w szkole, a także w drodze z i z powrotem ze szkoły. Konserwatywne i ścisłe zasady ubioru w szkole to najczęściej domena szkół elitarnych oraz prowadzonych przez wspólnoty religijne.

Jaki powinien być ubiór do szkoły?

Wiele osób, także nauczycieli i rodziców uważa wprowadzenie ubioru dla uczniów, jest nadmierną ingerencją w wolność osobistą uczniów i rodziców.

mundurek

Polska zniosła obowiązek szkolny już w latach 80. z powodu problemów ekonomicznych, gdy nasz kraj doświadczył ogromnego kryzysu. W szczególności zaczęły pojawiać się trudności z nabyciem mundurka szkolnego. Ale już w 2006 roku była próba przywrócenia w kraju mundurka szkolnego, ale dwa lata później ten wymóg został zniesiony. Teraz mundurek szkolny można zobaczyć na uczniach niektórych szkół prywatnych, w internatach czy szkołach katolickich.

Zastanawiając się, jaki powinien być ubiór do szkoły, należy zrozumieć, w jakim przypadku należy i można nosić nieformalne ubrania, a kiedy ubrania powinny mieć styl formalny. Mundurek szkolny należy do codziennego stylu formalnego. Mundurek szkolny powinien być skromny, stylowy, aby nie odwracał uwagi od procesu nauczania, a co najważniejsze, wygodny, aby można go było nosić przez cały dzień. Zgodnie z zasadami casualowego dress code'u dla uczennic, należy nosić:

• Klasyczne spodnie.

• Garnitur żakiet lub kamizelka ze spódnicą, klasyczną sukienką lub sukienką.

• Lekka bluzka.

• Sweter z dzianiny.

• Buty z obcasem nie większym niż 3-4 cm.

• Zegarki, spinki do włosów lub broszka.

W przypadku uczniów ubiór do szkoły przewiduje:

• Kurtka ze spodniami lub garnitur z tego samego materiału.

• Koszula.

• Sweter rozpinany.

• Krawat o spokojnych kolorach i wzorach.

• Czarne lub brązowe buty biznesowe ze sznurowadłami, lub bez.

• Skarpetki pasujące do spodni lub butów.

• Cienki pasek w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym.

• Dyskretne akcesoria: zegarki.