single

Kiedy urządzić pokój dla niemowlaka? Jak przygotować pokój niemowlaka?

Kiedy zostało tylko kilka miesięcy do długo oczekiwanego spotkania z dzieckiem, to czas pomyśleć o zaaranżowaniu pokoju dla niemowlaka.

Pokój dla niemowlaka – jak dobrać wyposażenie

Wybierając niezbędne rzeczy do pokoju niemowlaka, należy zwrócić uwagę nie na ich wygląd, ale na wygodę i funkcjonalność. Nawet jeśli zdecydowaliście się umieścić łóżeczko w sypialni rodziców, to i tak pokój musi być wyposażony zgodnie z wymaganiami maluszka. Podstawowym warunkiem jest czystość i higiena. Pomieszczenie musi mieć zapewniony stały dopływ świeżego powietrza, ale jednocześnie nie może być w nim przeciągów. Zaplanuj remont tak, aby wszystkie prace zakończyły się 1-2 tygodnie przed wprowadzeniem dziecka. Jeśli mieszkasz w jednopokojowym mieszkaniu, nie staraj się zamieniać całego pokoju na pokój dla niemowlaka, ponieważ mama i tata również potrzebują przestrzeni osobistej. Bardziej racjonalnym rozwiązaniem byłoby podzielenie pokoju na dwie strefy:

• Część dla dziecka.

• Część dla rodziców.

Na pokój dla niemowlaka lepiej wybrać pomieszczenie, którego okna wychodzą na dziedziniec, a jeszcze lepiej - na ogród. Drzwi do pokoju powinny być ze szkła, mocno wzmocnionego listwami. Wygodnie będzie rodzicom obserwować dziecko bez zakłócania jego snu. Szkło można okleić ozdobną przezroczystą folią. Nie próbuj kupować łóżeczka ogólnego z wieloma przegródkami. Głównym kryterium wyboru łóżeczka musi być jego jakość. Najlepszą opcją jest łóżko z naturalnego drewna z możliwością regulacji wysokości. Tanie materiały, takie jak płyta wiórowa, są toksyczne i mogą powodować alergie u dziecka. Materac powinien być umiarkowanie twardy, z naturalnym wypełniaczem. Na specjalnym stole wygodnie jest nie tylko przewijać dziecko, ale także wykonywać masaże i ćwiczenia. Przewijak można zastąpić dowolnym przedmiotem o płaskiej powierzchni. Odpowiednia będzie sofa lub zwykłe biurko. Szafka, w której będą przechowywane rzeczy niezbędne do opieki nad dzieckiem, powinna znajdować się w niewielkiej odległości od łóżeczka lub przewijaka.

Pokój niemowlaka – o czym warto jeszcze pamiętać?

Wiele dzieci śpi lepiej, jeśli w nocy towarzyszy im włączone przyciemnione światło. Lepiej jest umieścić lampę z boku łóżka, aby światło było rozproszone. Warto też wiedzieć co jest nieodpowiednie, jeśli chodzi o pokój niemowlaka.

• Upewnij się, że w pokoju dziecięcym nie ma źródeł kurzu. Długość życia większości drobnoustrojów w powietrzu jest krótka, ale w nagromadzeniu kurzu mogą one żyć i rozwijać się miesiącami.

• Aby wyczyścić pokój niemowlaka ze źródeł kurzu, musisz usunąć dywany i chodniki. Dopóki dziecko nie nauczy się samodzielnie chodzić, wykładzina będzie dla niego szkodliwa.

• Po ułożeniu na podłodze parkietu o wiele łatwiej jest utrzymać pomieszczenie w czystości.

• Bez względu na to, jak przydatne są książki, są one jednym z głównych elementów, na których zbiera się kurz.

• Meble tapicerowane. Wszelkiego rodzaju sofy i krzesła nie są potrzebne, jeśli chodzi o pokój niemowlaka.

• Również w pokoju dziecięcym nie ma miejsca na sprzęt AGD. Na podłodze nie powinno być żadnych przewodów. Oprócz tego, że będą niebezpieczne dla dziecka, gdy zacznie raczkować, dorosły z dzieckiem na rękach może potknąć się o przewody.

• Wszystkie gniazdka, muszą znajdować się wystarczająco wysoko nad podłogą.

pokój dziecka

Prawidłowa aranżacja pokoju niemowlaka

Spokojna atmosfera, ulubione zabawki, chmury unoszące się na suficie – to idealna atmosfera dla niemowlaka. Ponieważ rozwój dziecka przez pierwsze dwa lub trzy lata będzie odbywał się w takim pokoju, to aranżacja pokoju niemowlaka powinna być należycie przemyślana. Pokój noworodka jest często urządzony w jasnych pastelowych kolorach, na przykład beżowym, niebieskim, różowym, kremowym. Są pozytywne w odbiorze i stanowią dobre tło dla poszczególnych elementów wyposażenia wnętrz. Jasne, kontrastowe kolory przyciągną uwagę maluszka i pomogą mu się skoncentrować. Mogą to być śmieszne obrazki na ścianach i meblach, zabawki lub wzór na tapecie i tekstyliach. Aranżacja pokoju niemowlaka to unikanie ciemnych kolorów. Jednak pokój dziecięcy nie powinien być też sterylnie biały. Noworodek ma słaby wzrok, więc wybieraj bogate odcienie. Połącz spokojne naturalne odcienie: zielony, beżowy, kremowy z jasnymi plamami: pomarańczowy, żółty, niebieski, różowy. Główny zestaw mebli do pokoju dziecka składa się z łóżeczka, szafy lub komody, przewijaka i krzesełka dla mamy, na którym można bezpiecznie karmić i kołysać maluszka. W pobliżu można umieścić miękką pufę na nogi. Ponieważ noworodek dużo śpi przez pierwszy rok, większość czasu spędza w łóżeczku, to te powinno być wygodne i bezpieczne.