single

Rodzicielstwo osób LGBT – jak wspierać dzieci LGBT?

Nie każdy rodzic wie, w jaki sposób wspierać dzieci o odmiennej sytuacji seksualnej.

Dzieci LGBT – jak się zachować?

Dopóki twoje dziecko nie przyjdzie i nie powie ci, że jest lub może być LGBT, staraj się nie robić założeń i pozwól mu przyjść i powiedzieć ci o tym w swoim czasie. Stwórz pozytywne środowisko, w którym dziecko będzie mogło porozmawiać z tobą o swojej orientacji seksualnej i/lub tożsamości płciowej. Na przykład mów pozytywne rzeczy o osobach LGBT, gdy są w telewizji i nie pozwalaj innym mówić negatywnych rzeczy pod twoim dachem.

Prawda jest taka, że jeśli masz problem z wyobrażeniem, że twoje dziecko jest LGBT, będziesz musiał z tym żyć i zaakceptować. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to odłożyć swoje uczucia na bok i pamiętać, że niezależnie od orientacji seksualnej i tożsamości płciowej dziecka kochasz je i chcesz, aby było szczęśliwe. Co do innych członków rodziny: jeśli początkowo nie reagują dobrze, wprowadź pewne zasady i ustal, co można, a czego nie można powiedzieć przy dziecku.

Często dzieci LGBT nie mają dostępu do informacji o ich prawach, gdzie uzyskać wsparcie i zachować bezpieczeństwo – nawet jeśli czujesz, że nie możesz o tym rozmawiać osobiście, powinieneś przynajmniej być w stanie dać im informacje, których potrzebują. Pamiętaj, że jedną z najtrudniejszych rzeczy dla dzieci LGBT jest odrzucenie ze strony przyjaciół i rodziny.

Dziecko LGBT – skąd wiadomo, że dziecko nie jest heteroseksualne?

Czasami rodzice myślą, że ich dziecko jest LGBT, ale ponieważ ich dziecko samo o tym nie mówiło, rodzice nie wiedzą, jak poruszyć ten temat. Z wielu powodów dziecko LGBT - lesbijskie, homoseksualne, biseksualne i transpłciowe (LGBT+) mogą nie mówić swoim rodzicom o tym, jak się czują. Mogą nie zdawać sobie sprawy z własnej seksualności, a jeśli są, mogą mieć trudności z pogodzeniem się z nią. Czasami dziecko LGBT może nie mówić o tym rodzicom z obawy przed odrzuceniem, podczas gdy inni mogą czuć, a nawet mieć nadzieję, że „to tylko faza” lub „to minie”, a zatem nie ma potrzeby nikomu o tym mówić.

Niektóre dzieci mogą czuć się urażone i zdenerwowane, jeśli zasugerujesz, że są LGBT. Dobrym sposobem na rozpoczęcie może być pośrednie podejście do tematu. Możesz zacząć od rozmowy z dzieckiem o seksie i związkach. Możesz podkreślić, że chcesz, aby byli szczęśliwi i bezpieczni oraz że zawsze będziesz ich wspierał, bez względu na to, jakie decyzje życiowe podejmą.

Rodzicielstwo LGBT – jak właściwie postępować?

Wszyscy rodzice chcą tego, co najlepsze dla swoich dzieci. Jednak udzielanie wsparcia nie zawsze jest łatwe — zwłaszcza jeśli jesteś rodzicem dziecka będącego lesbijką, gejem, biseksualistą, osobą transpłciową. Pod wieloma względami, podobnie jak ich rówieśnicy, młodzież LGBTQ staje przed wyjątkowymi wyzwaniami, a dla wielu ojców i matek rodzicielstwo LGBT nie jest sprawą łatwą.

Dla wielu młodych osób LGBTQ przekazywanie wiadomości mamie i tacie jest najtrudniejszym elementem coming out. Jednocześnie badania pokazują, że nastolatki LGBTQ, które są wspierane przez swoje rodziny, wyrastają na szczęśliwszych i zdrowszych dorosłych.

Nie musisz być ekspertem w kwestiach LGBTQ, aby dać im do zrozumienia, że ci, aby twoje rodzicielstwo LGBT było dla nich wsparciem. Najlepszym sposobem na to jest zbudowanie zaufania i rozpoczęcie od małych kroków. Bądź ciekawy ich życia. Poznaj ich przyjaciół i co lubią robić. Zapytaj ich, jak minął im dzień i czy nauczyli się czegoś ciekawego w szkole. Dzieci naprawdę chcą móc rozmawiać z rodzicami o tym, co dzieje się w ich życiu.

lgbt

Te rozmowy mogą wydawać się oczywiste, ale pozostawanie w kontakcie ze światem dziecka ułatwia mu podejście do ciebie z większymi, bardziej złożonymi problemami, takimi jak seksualność. Im więcej komunikujesz się ze swoim dzieckiem, tym bardziej będzie się czuło komfortowo. Jednak nie zawsze możesz polegać na swoich dzieciach, że zainicjują te wymiany. Kiedy czujesz, że coś wymaga omówienia, spróbuj być mniej bezpośredni.

Rodzicielstwo LGBT – poznaj fakty

Rodzicielstwo LGBT, aby było udane, musi opierać się na faktach, a nie mitach. Musisz pamiętać o kilku zasadach:

• To nie jest „tylko faza”. Przyjmij – nie odrzucaj – ich ewoluujące poczucie siebie.

• Nie ma lekarstwa.To nie jest coś, co wymaga naprawy.

• Nie szukaj winy. Zamiast tego spraw, żeby rodzicielstwo LGBT było dla nich wsparciem.

• Pozostań w kontakcie ze szkołą.

• Utrzymuj częsty kontakt z nauczycielami. W ten sposób będziesz wiedzieć, kiedy pojawią się problemy.

• Uważaj na oznaki zastraszania. Znęcanie się jest problemem dla wielu uczniów, ale w szczególności młodzież LGBTQ często zmaga się z hejtem i przemocą.