single

Kwiaty na wiosnę do sadzenia - jakie kwiaty na wiosnę do ogrodu?

Piękny ogród z kwitnącymi kwiatami to marzenie większości ogrodników czy po prostu właścicieli kawałka ogródka. Przy odpowiednim doborze roślin kwietnik lub ogród kwiatowy będzie kwitł nieprzerwanie przez kilka miesięcy, nawet przy minimalnej pielęgnacji.

Kwiaty na wiosnę do sadzenia - wiosenne metody sadzenia

Pojedyncze i wieloletnie uprawy sadzić należy wczesną. Te pierwsze szybko się zakorzeniają i po dwóch, trzech miesiącach już aktywnie kwitną. Do sadzenia w miesiącach wiosennych stosuje się trzy metody.

  • Sadzonki - Technika pracochłonna i kosztowna, ale daje najlepsze rezultaty. Okres kwitnienia rozpoczyna się wcześniej i trwa dłużej. Sadzonki wysiewa się od stycznia do początku kwietnia. Dokładny czas zależy od tego jakie kwiaty na wiosnę do sadzenia wybraliśmy. Wyhodowane sadzonki są przesadzane do pojedynczych kubków lub innych pojemników. Kiedy miną ostatnie przymrozki, przenosi się je do przygotowanego miejsca w ogrodzie kwiatowym.
  • Siew odbywa się w gruncie. Jego czas zależy od odmiany. Tak więc kwiaty na wiosnę do sadzenia - odporne na zimno wysiewa się od trzeciego tygodnia kwietnia. Ciepłolubne znacznie później, bo po około miesiącu. Nasiona układa się w glebie przygotowanej wcześniej. Małe i średnie są umieszczane w rowkach, duże w małych gniazdach. Głębokość siewu zależy od wielkości nasion. Wschodzące pędy należy przerzedzić.
  • Podział kłączy - Wszystkie rośliny wieloletnie wymagają regularnego podziału krzewu. Zabieg przeprowadzany jest w celu ich odnowienia i odmłodzenia. Rośliny kwitnące jesienią lub latem dzielimy na wiosnę. Kłącze ostrożnie wykopuje się, zachowując glinianą bryłę, aby nie uszkodzić małych korzeni. Podziel je na części.

Jakie pierwsze wiosenne kwiaty można sadzić?

Jednym z najpopularniejszych kwiatów jest petunia. Uprawiane są w sadzonkach. Nasiona są małe, przed siewem mieszane z piaskiem. Mieszankę wysiewa się, nie przykrywa podłożem. Zamiast podlewania jest spryskiwana wodą z butelki. Normalna odległość między łodygami wynosi 250-300 mm. Jeśli planuje się uprawę petunii w skrzynkach, sadzi się nie więcej niż 3 kwiaty na 8-10 litrów ziemi.

Inne pierwsze wiosenne kwiaty to nagietki. Sadzenie do gruntu jest możliwe w kwietniu lub maju, jednak w celu przyspieszenia kwitnienia uprawia się sadzonki. W skrzynkach wykonuje się płytkie bruzdy, w których umieszcza się nasiona w odległości 20-30 mm. Zasypywane są ziemią, dobrze ubijane i podlewane. Następnie są przenoszone do klombu po 18-20 dniach. Uprawiane w ten sposób nagietki zakwitną pod koniec maja.

Kolejne pierwsze wiosenne kwiaty to lwia paszcza. Nasiona przed sadzeniem w glebie miesza się z piaskiem, posypuje ziemią i podlewa. Duże odmiany sadzi się w odległości 50 cm od siebie, małe - 15 cm.

Kwiaty na wiosnę do sadzenia

Popularne wiosenne kwiaty cebulowe

Niezwykle popularnym kwiatem są bratki. Sadzonki są wrażliwe na nadmierną wilgoć, dlatego na dnie skrzynki należy ułożyć drenaż. Jeśli kiełki mają być sadzone w skrzynce, odległość między nimi powinna wynosić co najmniej 60 mm. Po połowie maja jest przenoszona na grządkę. Między krzakami powinno być co najmniej 100-150 mm.

Delphinium to popularne wiosenne kwiaty cebulowe. Rośliny jednoroczne częściej wysiewa się do gruntu, o ile pozwala na to pogoda. Delphinium jest uprawiane z sadzonek. Nasiona wysiewa się w pojemniku w małych rowkach. Sadzi się je w oddzielnych pojemnikach, gdy sadzonki stają się silniejsze, około 25-30 dni po wykiełkowaniu. Na miejsce w ogrodzie przenoszone są w ostatnich dniach maja.

Escholcia to popularne wiosenne kwiaty cebulowe wysiewane w kwietniu. Wiosną wysiewa się je bez rowków, każdy lekko wciskając się w glebę. Następnie podlewa wodą i ściółkuje sadzenie torfem. Czasami escholcia jest wysiewana bezpośrednio na stopiony śnieg. Po około 10-14 dniach pojawiają się pierwsze pędy, które należy natychmiast przerzedzić. Pędy powinny być oddalone od siebie o 20 cm.

Jakie kwiaty na wiosnę do ogrodu polecane są dla początkujących?

Jeśli zastanawiasz się jakie kwiaty na wiosnę do ogrodu są dobre dla początkujących, to zwróć uwagę na nagietek. Nasiona układa się w rowkach o głębokości 1-2 cm. Między nimi powinna być odległość 20-25 cm. Jeśli nagietek jest uprawiany do celów leczniczych, odległość między rzędami może wynosić 8-10 cm, do celów dekoracyjnych 30-40 cm.15- 20 dni po pojawieniu się sadzonki są przerzedzane. Nagietek zaczyna kwitnąć bliżej połowy lata.

Jeśli nie wiesz jakie kwiaty na wiosnę do ogrodu wybrać, to dobrym pomysłem jest też ozdobna kapusta. Bardzo piękna i bezpretensjonalna roślina. Preferuje gliny piaszczyste i bogate w próchnicę. Może rosnąć w małym cieniu, ale kolor liści jest jaśniejszy w słońcu. Nasiona układa się na ziemi, przykrywając warstwą ziemi o grubości 1 cm. Podczas siewu należy wziąć pod uwagę, że krzewy dorastają do średnicy 60 cm.