single

Pokój dziecka z garderobą

Racjonalny system przechowywania ubrań to klucz do stworzenia przytulnej atmosfery w każdym pomieszczeniu, szczególnie w przypadku młodszych członków rodziny. Problem w pełni rozwiązuje szafa w pokoju dziecięcym. Umożliwia wygodne przechowywanie ubrań, butów, akcesoriów.

Jak powinna być urządzona garderoba dla dzieci?

Wybór miejsca do ustawienia garderoby wymaga uwzględnienia cech użytkowania mebli. Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo. Garderoba dla dzieci powinna mieć zaokrąglone, gładkie linie. Być wykonana z materiałów przyjaznych środowisku, w miarę możliwości musi być pozbawiona luster. To także minimalna liczba okuć na zewnątrz, bezpieczne mocowanie półek i szuflad.

Ważnym kryterium jest również przestronność i funkcjonalność. Projekt mebla należy dobrać z uwzględnieniem życzeń dziecka. Szafy podzielone są na kilka kategorii.

Garderoba dla dzieci jako osobny mebel. Jego konstrukcja obejmuje: ściany tylne i boczne, pokrywę dolną, górną, drzwi.

• Szafa przesuwna. Może to być obudowa lub częściowo zabudowana szafa. W drugim przypadku rolę niektórych powierzchni pełnią ściany.

• Obecność wnęki, przegrody lub innych odpowiednich elementów architektonicznych pozwala stworzyć w pełni zabudowaną garderobę, lub mini garderobę.

Garderoba dziecięca – praktyczne wskazówki

Do produkcji szafek meblowych wykorzystywane są różne materiały. Płyta wiórowa laminowana charakteryzuje się długą żywotnością i przystępną ceną, jest stosowana na ściany, dno, sufit i półki. Warto zwrócić uwagę na możliwość uwalniania się szkodliwych substancji. Tylko niektóre rodzaje płyt wiórowych posiadają atest higieniczny. Tylna ściana i dna są zwykle wykonane z płyty pilśniowej.

MDF jest uważany za optymalny wybór ze względu na brak szkodliwych substancji i różnorodność projektów. Garderoba dziecięca z naturalnego drewna to bezpieczeństwo, niezawodność i długą żywotność. Wady obejmują wysoki koszt, znaczną wagę.

Niektóre modele składają się z kilku przegródek. Sztywność konstrukcji tworzą żebra znajdujące się pomiędzy sekcjami. Taka garderoba dziecięca jest bardziej skomplikowana w wykonaniu, ponieważ konieczne jest zapewnienie dostępu do wszystkich narożników, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności. Jednocześnie oszczędza miejsce i pozwala wykorzystać róg pokoju, który zwykle jest pusty. Inną opcją jest połączenie kilku modułów.

Wymiary mebla obliczane są zgodnie z zasadami ergonomii. Wymiary określa ilość skrzydeł (szerokość jednego to około 50 cm). Możesz wybrać szafę dziecięcą jedno, dwu, trzy, a nawet pięciodrzwiową. Wysokość powinna być adekwatna do wzrostu dziecka.

Jaka powinna być szafa dla dziecka?

Szafa dla dziecka powinna mieć następujące wymiary:

• Wysokość 2,4-2,5 m.

• Głębokość 0,6 m.

• Długość półki od 0,45 do 1 m, szerokość - 0,5 m.

• Odległość między drążkami wynosi 0,8 m lub 1,6 m w zależności od długości ubrań.

• Szuflady wys. 0,1-0,3 m, szer. 0,4-0,8 m.

Pręt w postaci rury o średnicy 2,5 cm, w zależności od głębokości produktu, montowany jest wzdłuż lub w poprzek. W drugim przypadku jest uzupełniony mechanizmem pozwalającym na rozbudowę konstrukcji. Półki w środku służą na ubrania, pościel itp. Wygodniej jest umieszczać pościel i inne przedmioty w szufladach, koszach, plastikowych pudełkach. Półka na górze lub antresola nadaje się na rzeczy, które nie są często używane.

pokój dziecka

Zasady aranżacji wewnętrznej przestrzeni garderoby dla chłopca i dziewczynki są odmienne. Dziewczynka będzie potrzebowała więcej miejsca na powieszenie wszystkich ubrań. Taka szafa dla dziecka powinna też mieć małe szuflady na biżuterię, półki na torebki i inne akcesoria.

Szafa dziecięca – rodzaje konstrukcji

Fasady mają kształt prosty lub zaokrąglony. Promienista fasada wygląda stylowo, jej linie mogą być wypukłe i wklęsłe. Z kolei szafa dziecięca zakrzywiona w kilku miejscach wygląda oryginalnie.

Konstrukcja ramy składa się z ramy i panelu. To pozwala zmniejszyć wagę i poprawić właściwości dekoracyjne. Zazwyczaj rama wykonana jest z MDF lub aluminium. Możesz użyć też naturalnego drewna, ale to znacznie wpływa na cenę produktu. Szafa dziecięca może mieć drzwi uchylne, przesuwne lub składane.

Pierwsza opcja to skrzydło i mechanizm mocujący. Ta konstrukcja jest niezawodna, łatwa w użyciu i cicha. Jednak do normalnego funkcjonowania potrzebna jest wolna przestrzeń, która nie zawsze jest dostępna w małym lub wąskim pomieszczeniu.

Drzwi przesuwne przesuwają się na rolkach po 2 prowadnicach, jedno skrzydło jest schowane za drugim. Szczelność dopasowania zapewnia zatrzask. Z wyglądu te drzwi są bardzo atrakcyjne i nie wymagają dodatkowej przestrzeni.

Ostatnią opcją w jaką może być wyposażona szafa dziecięca są drzwiczki, składające się z oddzielnych, połączonych ze sobą części, można złożyć jak akordeon lub książkę. Ruch całego systemu odbywa się wzdłuż górnej prowadnicy. Otwieranie lub zamykanie rolet nie wymaga dużej wolnej przestrzeni. Wadą konstrukcji jest niestabilna pozycja skrzydła drzwi.