single

Zabawy z dzieckiem na dworze - Co można robić na świeżym powietrzu?

Aktywność na świeżym powietrzu w towarzystwie rówieśników jest dobra dla zdrowia, rozwoju umysłowego i socjalizacji dzieci, dlatego zwracaj szczególną uwagę na ich spędzanie czasu poza domem.

Proste gry na świeżym powietrzu

Takie gry na świeżym powietrzu to między innymi zabaw w ziemniaka. Liczba graczy: co najmniej 3 Przez losowanie lub wyliczanie dzieci muszą wybrać „rolnika” – tego, który rozpoczyna grę. Dostaje w ręce "ziemniaka" - lekką kulę, dzieci stoją wokół lidera na wyciągnięcie ręki, nie dalej. „Rolnik” podrzuca piłkę do góry, w tym samym czasie pozostali uczestnicy gry rozrzucają się jak ziemniaki z otwartej torby. Gdy tylko lider złapie „ziemniaka”, krzyczy „stop”, „stop”, „złapany” lub inne słowo kodowe. To sygnał dla innych dzieci, aby zostały w miejscu, w którym udało im się pobiec. Teraz „rolnik” musi rzucić „ziemniakiem”, aby trafić w któregokolwiek z graczy. Ani lider, ani zamrożone „figurki” nie mogą opuścić miejsca. Jeśli rolnik trafił w cel, gracze zamieniają się miejscami, jeśli nie, gra toczy się dalej z tym samym liderem. Gra „Podchody” Liczba graczy: co najmniej 3 Dzieci wybierają lidera i stoją w linii 15-20 kroków od niego. Gospodarz odwraca się do nich plecami i krzyczy, że możesz ruszyć w jego stronę. Kilka sekund później krzyczy: „Stop! - i odwraca się. Gracze muszą mieć czas na zatrzymanie. Jeśli zauważy, że ktoś się rusza, zostaje wyeliminowany z gry. Potem znów się odwraca i wszystko się powtarza. Zadaniem wszystkich graczy jest dotarcie do lidera. Pierwszy, który dotrze do lidera i dotknie jego pleców, sam staje się liderem. Takie gry na świeżym powietrzu rozwijają dzieci ruchowo i motorycznie.

Proste i uniwersalne zabawy dla dzieci na podwórku

Znane i proste zabawy dla dzieci na podwórku to klasyczna gra w chowanego, ale jest też jego przeciwieństwo - gra „Hide and Seek in reverse” W zwykłego chowanego jeden gracz szuka wszystkich innych, ale tutaj jest inaczej: jeden uczestnik się ukrywa, a wszyscy inni go szukają. Każdy, kto znajdzie ukrytą osobę, nie zdradza go, ale musi ukrywać się z nim w jego ustronnym miejscu i tak dalej, aż do ostatniego gracza. Nowy ukrywający to wybór dzieci albo tego, który jako pierwszy odkrył „kryjówkę”. To także zabawy dla dzieci na podwórku w klasy Możesz narysować na asfalcie prostokąty z cyframi od 0 do 9 i cyfrą 10 na górze lub możesz wpisać do tych komórek litery znane dziecku i poprosić je o „przeskoczenie” określonych słów. Podobne proste i uniwersalne zabawy dla dzieci na podwórku to wojna czy zabawy ze skakanką.

Zabawy na dworze z udziałem kilku dzieci

Gra „Cztery kwadraty” to zabawy na dworze gdzie musi być minimum czterech uczestników. Na chodniku narysuj kredą duży kwadrat o wymiarach około 4 x 4 m (jeśli dzieci są małe, wielkość boiska należy zmniejszyć) i podziel go na 4 wewnętrzne kwadraty. Każdy plac będzie miał swojego właściciela. Dziecko trzymające piłkę w rękach musi rzucić ją na ziemię tak, aby trafiła na sąsiednie pole, którego właściciel musi złapać piłkę na swoim terenie i wrzucić ją również na sąsiednie pole. Nie możesz po prostu podać piłki z ręki do ręki, musisz ją uderzyć na terytorium sąsiada. Jeśli jeden z graczy nie trafi w piłkę, złapie ją poza swoim obszarem lub uderzy piłkę poza obszarem innej osoby, wszyscy uczestnicy gry zamieniają się kwadratami i kontynuują grę. Inne zabawy na dworze z udziałem większej liczby dzieci to oczywiście wszelkie gry zespołowe.

Kreatywne zabawy w ogrodzie dla dzieci i nastolatków

Kreatywne zabawy w ogrodzie to na przykład gra „Dwanaście zadań”. Do gry potrzebne będą dwie kości z gier planszowych oraz lista zadań wymyślonych przez ciebie. Gracz wybiera, czy jest gotowy rzucić jedną, czy dwiema kośćmi, robi to i sprawdza swój numer. Powiedzmy, że wyrzucił 6 i 5, czyli w sumie 11. A w arkuszu zadań określiłeś, że każdy, kto wyrzuci 11, musi pochwalić wszystkich graczy lub… skakać na jednej nodze wokół każdej osoby. A każdy, kto w wyniku rzutu otrzymał 2, musi nazwać kolor, który najczęściej znajduje się na ubraniach pozostałych dzieci. To jakie zadania wymyślisz, określa tylko twoja wyobraźnia. Inne kreatywne zabawy w ogrodzie to aktywności artystyczne. Przynieś papier do origami, papier do rysowania, ołówki, pędzle i farby do rysowania, plastelinę, puzzle, gry planszowe, kolorowanki. Pozwól dziecku robić, co chcę. Pozwól mu bałaganić, mieszać narzędzia i tworzyć obrazy czy rzeczy, takie, jakie chcę. Jeśli widzisz, że dziecko się nudzi, postaraj się dać mu odpowiednie dla jego wieku zadanie. Oczywiście, jeśli uda mu się wykonać zadanie, warto zastanowić się na skromną, ale przyjemną nagrodą.