single

Aranżacja pokoju dziecka - Jak urządzić pokój dziecięcy?

Potrzeba własnego pokoju pojawia się już u dzieci w wieku kilku lat. Im wcześniej udostępnimy dziecku jego własny pokój, tym lepiej dla jego rozwoju.

Pokój dziecięcy – podstawowe zasady

Dwa najważniejsze obszary w pokoju dla dziecka są określone przez meble - położenie łóżeczka i systemy przechowywania jego rzeczy (szafa, komoda). Łóżeczko powinno być ustawione w najwygodniejszym miejscu w pokoju, z dala od przeciągów. Jednocześnie powinno być w pełni widoczne z drzwi wejściowych. Systemy do przechowywania ubrań i pościeli dla dziecka mogą znajdować się w dowolnej części pokoju.

Trzecim obowiązkowym obszarem, jaki powinien mieć pokój dziecięcy, to miejsce do zabawy. Z reguły jest to przestrzeń, która musi być miękka i swobodna dla ruchu. Organizując pokój dziecięcy pod kątem miejsca do zabaw, warto znaleźć też przestrzeń do przechowywania zabawek dziecka.

Pokój dla dziecka – o czym należy pamiętać?

Kolejny obszar - miejsce dla rodziców lub niani nie jest obowiązkowy, ale warto pomyśleć o jego stworzeniu. Już jedno krzesełko sprawi, że komunikacja z dzieckiem będzie mniej męcząca i znacznie wygodniejsza. Ponadto siedząc na nim z dzieckiem na kolanach, bardzo wygodnie jest czytać ulubione książki.

Wszelkie eksperymenty z rozmieszczeniem mebli należy najpierw wyrysować na planie pokoju. Gdy już zdecydujesz się na układ i podział na strefy, możesz zacząć opracowywać część dekoracyjną - za pomocą kolorów i akcesoriów. To właśnie ta sekwencja pomoże ci stworzyć pokój dla dziecka, w którym zarówno on, jak i ty będziecie czuć się komfortowo. Rozkład mebli może być dowolny, ale proponujemy następujące konfiguracje.

• Na lewo od drzwi wejściowych umieść wysoką szafę. Meble i ściany można pomalować pastelowymi kolorami, aby pasowały do mebli.

• Komoda powinna znaleźć się przy oknie, a na lewo od drzwi wejściowych pojemna szafa. Taki pokój dla dziecka jest wygodny, jeśli masz dużo rzeczy do przechowania.

• Po lewej stronie łóżeczka ustaw krzesło dla mamy, nad nim zaś półki na książki, a po prawej niski stojak na drobiazgi.

Pokój dziecka – funkcjonalność ma znaczenie

Pokój dziecka musi spełniać określone kryteria. Pożądane jest, aby powierzchnia pomieszczenia wynosiła co najmniej 10–12 m², konfiguracja była kwadratowa lub prostokątna. Pozwoli to sprawnie zaaranżować meble i sprzęty, pozostawiając wolną przestrzeń do gier i zabaw dla dzieci. Nie zawsze jednak możliwe jest wydzielenie osobnego pokoju dla dziecka. W takim przypadku można wykorzystać część pokoju, w której jest najlepsze nasłonecznienie.

pokój dziecka

Organizując pokój dziecka, powinieneś zacząć od jasnego podziału na strefy. Aby to zrobić, należy wcześniej ustalić, gdzie dziecku wygodnie będzie się bawić, relaksować i uczyć. Należy pamiętać, że przestrzeń powinna być bezpieczna, higieniczna i jednocześnie atrakcyjna dla dziecka. Do aranżacji lepiej wybrać materiały przyjazne dla środowiska i praktyczne. Na przykład farba na bazie wody lub rozciągliwa tkanina z dekoracyjnym wzorem dobrze nadają się do wykończenia sufitu, a oddychające papierowe tapety są idealne do ozdobienia ściany. Wskazane jest ułożenie linoleum lub dywanu na podłodze.

Dekorując pokój, należy zastosować jasne, pastelowe kolory, dzięki którym pokój będzie wyglądał na bardziej przestronny. Jednocześnie można z ich pomocą stworzyć akcenty kolorystyczne: podświetlić zasłony, lampę, poduszki, dywanik.

Dzieci bardzo emocjonalnie odbierają kolory, dlatego według psychologów lepiej jest stworzyć kolorystykę pokoju dla dziewczynek w jasnych kolorach, a dla chłopców doskonałym rozwiązaniem byłoby użycie bardziej powściągliwych odcieni. Uniwersalną opcją mogą być odcienie czerwieni, brązu, jasnozielonej, zielonej lub beżowej.

W pokoju powinny znajdować się funkcjonalne meble: biurko, krzesło, szafa na przybory szkolne i ubrania, ewentualnie głębokie krzesło. Podstawą konstrukcyjną szafek będzie płyta wiórowa laminowana, do której przymocowane są szafki, a na górze można zamontować łóżko wykonane z drewnianych prętów i poręczy.

Stwórz swój projekt pokoju dziecka

Tworząc projekt pokoju dziecka, nie możesz zapomnieć o bezpieczeństwie. Przednia krawędź wszystkich wystających części mebli musi być pokryta dekoracyjną taśmą PCV: konieczne jest zabezpieczenie końcowych krawędzi produktu przed wiórami, pęknięciami i wilgocią. Przy ścianie można zamontować dwie szafki: jedna w kształcie prostokąta, druga wielokątna (na ubrania). Oczywiste jest, że meble dla dzieci powinny mieć zaokrąglone rogi lub wcale ich nie mieć.

Kolejnym meblem są półki ścienne, które można zmontować ze starych regałów. Jedną z nich zamontuj poziomo, a drugą - w pozycji pionowej. Dzięki temu projekt pokoju dziecka pozwoli stworzyć funkcjonalne pomieszczenie.