single

Najlepsze bajki dla dzieci

Bajki dla dzieci to wspaniała tradycja. Rodzice regularnie czytają dziecku wszelkiego rodzaju bajki, dzięki którym dziecko uspokaja się i szybciej zasypia. To jednak nie wszystkie zalety bajek – pomagają one dzieciom aktywnie się rozwijać. Czytane bajki mają pozytywny wpływ na psychikę dziecka, rozwój mózgu.

Jakie znaczenie w rozwoju ma bajka dla dzieci?

Wiek przedszkolny uważany jest za jeden z najbardziej krytycznych z punktu widzenia rozwoju mózgu. Dlatego każdy rodzic powinien starać się nie przegapić szansy na wykształcenie i rozwój dziecka. U dzieci, których rodzice co wieczór czytają im bajki, wzrasta aktywność mózgu, co jest bezpośrednio związane z semantycznym przetwarzaniem informacji. W rezultacie zwiększa się zdolność wydobywania głównego znaczenia z tego, co jest czytane lub powiedziane. Nic dziwnego, że Albert Einstein powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dzieci były mądre, czytaj im bajki. Jeśli chcesz, aby stały się jeszcze mądrzejsze, czytaj im więcej bajek.

Czytanie pouczających historii i opowiadań dzieciom w wieku od trzech do siedmiu lat pozwala dziecku na aktywny rozwój. Czytana bajka dla dzieci to rozwój zdolności intelektualnych. Czytanie jest przydatne w każdym wieku, niezależnie od pory dnia. Wieczorne czytanie dobrze zapisuje się w pamięci każdego dziecka. Przed pójściem spać ciało całkowicie się rozluźnia, a mózg, przeciwnie, jest aktywowany. Dlatego dziecko znacznie lepiej odbiera nowy materiał wieczorem niż rano czy w ciągu dnia. Bajka dla dzieci to też alternatywa dla komputera czy telewizji.

Bajki dla dzieci w wieku 3-5 lat

Bajki dla dzieci w wieku od 3 do 4 lat to najczęściej historie o ciekawej, a zarazem prostej fabule. W roli głównych bohaterów coraz częściej pojawiają się różnego rodzaju zwierzęta. Takie książki można uzupełnić dużą liczbą obrazów, które pomogą dziecku łatwo wizualizować postacie opowieści. Zanim zaczniesz czytać dzieciom bajkę na dobranoc, rodzice powinni pamiętać, że istnieje kilka tematów istotnych dla tego wieku: dobro i zło, siła i bezbronność, przyjaźń, pomoc i wdzięczność. Najpopularniejsze bajki dla dzieci w tym wieku to:

• "Śpiąca Królewna" Ch.Perrault.

• „Bajki” Bracia Grimm.

Wśród ogromnej różnorodności bajek każdy rodzic będzie mógł wybrać dla własnego dziecka oryginalne i fascynujące historie, które staną się ulubionymi pozycjami maluszka.

Niezapomniane bajki z dzieciństwa

Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym uwielbiają samodzielnie czytać bajki. Wraz z wiekiem horyzonty dziecka się poszerzają, zaczyna interesować się różnymi obszarami, zadając wiele pytań. Dzieci w tym wieku są dość dociekliwe, dlatego tak ważne jest, aby uzupełnić literaturę dziecięcą różnymi pouczającymi opowieściami, bajkami, pod których koniec dziecko będzie mogło wyciągnąć logiczny i poprawny wniosek. Warto też czytać dzieciom bajki z dzieciństwa, które są ponadczasowe. Niektóre z najpopularniejszych bajek to:

• „Elf i chusteczka” A. Lindgren.

• Świniopas, Niezłomny blaszany żołnierz, Brzydkie kaczątko autorstwa G.Kh. Andersena.

• „Kopciuszek czy szklany pantofelek” Ch.Perrault i inni.

Postaci w tych opowieściach jest znacznie więcej, co czyni bajkę jeszcze ciekawszą, ponieważ dziecko będzie mogło „obserwować” kilku bohaterów naraz, ich działania, wypowiedzi. Bajki z dzieciństwa czytane wieczorem mogą stać się dobrą rodzinną tradycją. Nawet 15-20 minut takiej zabawy z dzieckiem ma wiele niezaprzeczalnych zalet:

• Po przeczytaniu dziecko będzie mogło omówić fabułę z rodzicami. Pomaga rozwijać wyobraźnię, fantazję i słownictwo dzieci.

• Dzięki bajkom dziecko może z łatwością tworzyć własne wyobrażenie o prawdziwym świecie, radzić sobie z osobliwościami zachowań w społeczeństwie, w zespole.

bajki

Bajki animowane – zalety i wady

Współczesne dziecko nie musi czekać, aby obejrzeć kolejną bajkę - kanały dla dzieci nadają je przez całą dobę. A nauczyciele i psycholodzy biją na alarm, ostrzegając przed nadmiernym entuzjazmem wobec kreskówek i ostrzegając przed ich negatywnym wpływem na dzieci. Czy zatem bajki animowane są pozytywnym zjawiskiem, czy negatywnym?

Taki bajki mają niewątpliwe zalety:

• Wiele kreskówek ma charakter pouczający, wyjaśniając dzieciom w przystępnej formie, dlaczego nie należy oszukiwać, być chciwym i obrażać innych. Aby dziecko lepiej zrozumiało znaczenie kreskówki, pod koniec kreskówki warto omówić z nim fabułę.

• Istnieje wiele kreskówek edukacyjnych. Ale rodzice muszą pamiętać, że do rozwoju i edukacji dziecka potrzebna jest przede wszystkim komunikacja i kontakt na żywo. Dlatego pozytywny efekt tworzenia kreskówek zostanie osiągnięty tylko przy wspólnym oglądaniu. I żadna, nawet najwspanialsza kreskówka, nie zastąpi komunikacji dziecka z mamą i tatą.

Jednak czas oglądania i fabuła powinny być dostosowane do wieku dziecka. Dla dzieci w wieku 2-3 lat lepiej wybrać spokojne bajki animowane trwające nie dłużej niż 15-20 minut.