single

Aranżacja małego pokoju dziecięcego w bloku i nie tylko

Właściwa organizacja pokoju dla dziecka jest nie tylko warunkiem bezpieczeństwa najmłodszego członka rodziny, ale też ważna pod kątem jego rozwoju.

Jak zaaranżować mały pokój dziecięcy w bloku

Istnieje kilka zasad, które należy wziąć pod uwagę, organizując mały pokój dziecięcy w bloku. Przede wszystkim pokój jest stworzony dla dziecka, a nie dla rodziców i odwiedzających go krewnych i przyjaciół. Przy tworzeniu wnętrza i wyposażenia, najważniejsza powinna być opinia małego właściciela. Wykończenia, meble, drobne elementy wyposażenia wnętrz i dodatki powinny być dostosowane do wieku i potrzeb dziecka. Poza tym pamiętaj też:

• Trwałość dowolnego przedmiotu w pokoju dziecięcym jest znacznie mniejsza niż u osoby dorosłej.

• Każda osoba ma ochotę na samotność, a taką możliwość należy zapewnić dziecku, nawet jeśli mały pokój dziecięcy w bloku przeznaczony jest dla 2-3 mieszkańców.

• W pokoju dziecka powinny znajdować się miejsca zarówno do aktywnych zajęć, jak i do wypoczynku.

Decydując o wyposażeniu pokoju, przede wszystkim trzeba myśleć nie o pięknie, ale o bezpieczeństwie, komforcie i warunkach rozwoju psychofizycznego. Bezpieczeństwo e powinno być główną zasadą doboru materiałów wykończeniowych do ścian, podłóg i sufitów. Wszystkie materiały muszą być oznaczone jako przyjazne dla środowiska. Dotyczy to tapet i farb ściennych, a również mebli.

Ostre narożniki, otwierane drzwi i klapy na zawiasach nie są najlepszym rozwiązaniem. Warto też zrezygnować ze szklanych i kruchych faktur, delikatnych tekstyliów i powierzchni nieprzeznaczonych do czyszczenia na mokro, składanych intarsji i wszelkich dekoracji, które można odrywać, zdzierać, odgryzać. Faktury, kolory, jasne akcenty – to zachęta dla dziecka do aktywnego rozwoju.

Pokój powinien być wygodny zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Wszystko, czego potrzebujesz, powinno być pod ręką. Komoda na bieliznę, pudełko z artykułami higienicznymi, pudełko na zabawki – wszystko to powinno mieć swoje miejsce.

pokój dziecięcy

Oryginalny pokój dziecięcy na poddaszu

Adaptacja strychu na pokój dziecięcy nie jest łatwym zadaniem. Z drugiej strony strych czy poddasze daje wiele możliwości. Wystarczy stworzyć bezpieczną przestrzeń do nauki, zabawy i relaksu wśród tych wszystkich krawędzi i krzywizn.

Pomieszczenia, w których dorośli spędzają czas, są zazwyczaj ściśle wyspecjalizowane: odpoczywamy w salonie, śpimy w sypialni, pracujemy w biurze. W przypadku dzieci wszystkie te funkcje pełni jeden pokój dziecięcy na poddaszu. Potrzebujemy tutaj biurka do nauki, łóżka do spania i otwartej przestrzeni do zabawy. Zgodnie z przyjętymi standardami pokój dziecięcy powinien mieć co najmniej 11 m2. W przypadku strychu uzyskanie takiej wielkości może być trudne.

Rozpoczynając aranżacje, zacznijmy od okablowania źródeł światła. W przypadku łuków zdecydowanie lepsze będą okna dachowe. Pochyłe okno dachowe wpuszcza znacznie więcej światła słonecznego. System łączonych okien, zapewniający niemal całkowite przeszklenie dachu, jest rozwiązaniem funkcjonalnym.

Musimy jednak pamiętać, że okno, choć kluczowe dla zorganizowania przestrzeni przyjaznej dziecku, jest potencjalnym zagrożeniem. Dlatego warto zabezpieczyć okno przed otwarciem. Sprytnym rozwiązaniem jest połączenie okna z wnęką, w której dziecko mogłoby się schować, rozłożyć puzzle czy czytać w naturalnym świetle dziennym.

Im więcej miejsca na podłodze, tym lepiej. Z tego powodu wszystkie stałe elementy wyposażenia, takie jak komody, biurko, powinny być ustawione pod kątem. Dzięki temu dziecko zyska więcej miejsca, a sam pokój dziecięcy na poddaszu stanie się estetyczniejszy.

Pokój dziecięcy na niskim poddaszu – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń?

Na pierwszy rzut oka projekt pokoju dziecięcego znajdującego się na poddaszu praktycznie nie różni się od projektu pokoju dla dorosłych. W praktyce organizując pokój dziecięcy na niskim poddaszu, musisz pomyśleć o bezpieczeństwie. Pokój dziecięcy na niskim poddaszu powinien być maksymalnie wyposażony w przedmioty ognioodporne, odporne na wilgoć, a do jego stworzenia zaleca się stosowanie wyłącznie materiałów przyjaznych dla środowiska.

Jednocześnie pokój dziecięcy na niskim poddaszu, to idealne miejsce do przechowywania książek, zabawek i ubrań. Niska komoda, otwarte półki pozwolą maksymalnie wykorzystać powierzchnie. Dobrym pomysłem jest również ustawienie stołu we wnęce pod kątem. To bezpieczne rozwiązanie, które oszczędza miejsce, a dodatkowo zapewnia dziecku niezbędną ilość światła dziennego podczas nauki. Problem z wysokim sufitem rozwiązać możemy, podnosząc łóżko. Dzięki temu zabiegowi na dole powstaje wystarczająco duża przestrzeń do nauki i zabawy.