single

Modne kuchnie 2023 - pomysły na aranżacje kuchni nowoczesnych

Istnieje wiele sposób zaprojektowania kuchni. Można ją łączyć z jadalnią, salonem czy pozostawić zamknięta.

Aranżacja kuchni z salonem – podstawowe zasady

Projekt wnętrza kuchni w salonie opiera się przede wszystkim na podziale stref funkcjonalnych. Potrzebujesz strefy kulinarnej z podstawami i kolumnami zestawu kuchennego, jadalnią, a także częścią do oglądania telewizji. Możliwa jest tu dowolna aranżacja kuchni z salonem.

Na przykład małe rodziny często rezygnują z jadalni na rzecz wyspy kuchennej z barem, podczas gdy duże rodziny wręcz przeciwnie, chcą mieć oddzielną dużą jadalnię, w której cała rodzina mogłaby się zbierać i zapraszać gości.

Wnętrze kuchni z salonem w dużym stopniu zależy od wybranego stylu. W minimalizmie wskazane są proste elewacje, wbudowane oświetlenie i neutralna kolorystyka. Jednocześnie w stylu klasycznym odnajdziemy akcenty kolorystyczne, bogactwo dekoracji, elementów ażurowych i rzeźbionych oraz zdobień. Gdzieś pośrodku plasują się neoklasycyzm, styl skandynawski, loft i prowansalski, także modne dziś style w aranżacji wnętrz. Art Deco. Aranżacja kuchni z salonem w tym stylu jest też możliwa z wykorzystaniem błyszczących powierzchni, luster, złota i marmuru.

Aranżacja kuchni z jadalnią - jak połączyć te pomieszczenia?

Kuchnia połączona z jadalnią to logiczne i ergonomiczne posunięcie. Na co warto zwrócić szczególną uwagę projektując takie wnętrze?

Aranżacja kuchni z jadalnią ma wiele zalet

  • Oszczędność przestrzeni.
  • Możliwość wykorzystania stołu jadalnego jako dodatkowej powierzchni roboczej.
  • Wizualne poszerzenie przestrzeni (zwłaszcza w przypadku przebudowy polegającej na połączeniu stref).
  • Możliwość komfortowego przyjmowania gości nawet w przypadku braku salonu.
  • Możliwość gotowania – a jednocześnie komunikacja z młodszymi członkami rodziny (przy stole dzieci mogą rysować, rzeźbić, malować, podczas gdy ich rodzice gotują).
  • Możliwość dodatkowego wykorzystania przestrzeni poza czasem gotowania i jedzenia (np. przy stole jadalnym można robić robótki ręczne, pracować, grać w planszówki).

Aranżacja kuchni z jadalnią może być wykonana na kilka sposobów. Najczęściej jadalnia znajduje się bliżej okna, a strefa gotowania znajduje się w pobliżu wejścia. Nie ma jednak ścisłych zaleceń w tym zakresie. Jeśli z aneksem kuchennym sąsiaduje balkon, a tam zorganizowałeś spiżarnię, logiczne byłoby umieszczenie miejsca do gotowania przy oknie. Najmodniejszą opcją jest liniowy układ. Taka aranżacja pozwala maksymalnie zwięźle zaaranżować przestrzeń roboczą, a także optycznie oddalić się od poczucia przebywania w przestrzeni kuchennej. Jednak zestawy liniowe nie tworzą trójkąta roboczego, a także mogą nie być najlepszą opcją dla małych kuchni i bardzo małych przestrzeni.

kuchnia z wyspą

Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku tak, aby stała się wygodna

Projekt wąskiej kuchni jest na swój sposób złożonym i odpowiedzialnym wyzwaniem. Jak sprawić, by przestrzeń była funkcjonalna i piękna?

Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku jest trudna. Jednak za pomocą układu i rozmieszczenia mebli można skorygować niedociągnięcia prostokątnego pokoju. Istnieje kilka opcji aranżacji mebli: Układ jednorzędowy, zwany także liniowym, występuje wtedy, gdy zestaw kuchenny jest zainstalowany wzdłuż długiej ściany, tak że lodówka i kuchenka znajdują się po przeciwnych stronach zlewu. Pozostawi to miejsce na przejście, a wolną przestrzeń można wykorzystać na jadalnię. Najlepiej nadaje się do bardzo wąskiej kuchni.

Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku może być wykonana w kształcie litery L. Wówczas meble ustawia się wzdłuż sąsiednich ścian, aby uzyskać lepsze proporcje, a jednocześnie tworzy się dodatkową powierzchnię do pracy. W takim przypadku możesz powiększyć parapet i uczynić z niego kontynuację blatu, wykorzystać go jako stół lub umieścić pralkę w powstałej niszy. Układ dwurzędowy najlepiej nadaje się do wydłużonej, ale dość szerokiej kuchni.

Efektowna aranżacja kuchni z wyspą

W ostatnich latach kuchnia z wyspą zyskuje coraz większą popularność. Oprócz prostokątnych wysp, do których jesteśmy przyzwyczajeni, dziś możliwa jest aranżacja kuchni z wyspą z zaokrąglonymi elewacjami i zaokrąglonymi blatami. Wyspa może mieć również kształt litery L.

Wyspa jest w stanie połączyć dwie strefy: kuchnię i jadalnię. Wszystko zależy od zadania, jakie ma spełniać. Aranżacja kuchni z wyspą może być utrzymana w tej samej kolorystyce co cała kuchnia lub może być ona kontrastowa.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem kuchni o powierzchni co najmniej 16 metrów kwadratowych, to śmiało możesz zaplanować kuchenne wnętrze z wyspą. W przypadku kuchni o mniejszej powierzchni ta opcja jest również odpowiednia, ale wtedy musisz zrezygnować ze stołu jadalnego i zadowolić się powierzchnią wyspy.