single

Dziecko nie chce spać w nocy. Co zrobić?

Co robić, kiedy twoje dziecko nie chce iść do łóżka, nie chce zasnąć, a gdy próbujesz je uśpić, prosi rodziców, żeby spali z nim, czy też budzi się kilka razy w nocy i wstaje bardzo wcześnie rano?

Zmęczone dziecko nie chce spać - wyklucz przyczyny medyczne

Przede wszystkim należy wykluczyć wszelkie medyczne przyczyny, które uniemożliwiają dziecku spokojny sen. Zaburzenia snu spowodowane problemami medycznymi są powszechne. Co zatem robić, kiedy zmęczone dziecko nie chcę spać, a ty podejrzewasz, że może to wynikać ze złego stanu jego zdrowia?

 • Umów się na wizytę u lekarza czasie, nawet jeśli niedawno dziecko miało rutynowe badania.
 • Zapytaj swojego lekarza o możliwe przyczyny nieprawidłowego snu dziecka

Pamiętaj, że dzieci rozwijają się skokowo. Każde dziecko w ciągu pierwszych 24 miesięcy życia doświadcza kilku skoków rozwojowych, które mogą prowadzić do regresji snu. Jak go rozpoznać?

 • Zmęczone dziecko nie chce spać i jego sen jest zakłócony – dotyczy to przerywanego i krótkiego snu nocnego oraz problemów ze snem w ciągu dnia.
 • Jest pobudliwe i skłonne do napadów złości.
 • Wzrasta potrzeba czułości, przytulania, kontaktu fizycznego.
 • Je więcej, jego apetyt wzrasta.

Dziecko nie chce spać w nocy – być może nie ma wystarczające ilości snu?

Jeśli maluch nie ma wystarczającej ilości snu, to bez względu na to, jak zaskakująco to brzmi, dziecko nie chce spać w nocy. „Zły sen” pociąga za sobą brak snu. Takie dziecko z trudem zasypia, często budzi się i wstaje wcześnie rano. Aby mieć pewność, że dziecko śpi wystarczająco dużo, sprawdź, czy śpi zgodnie z normami snu w jego wieku. Jeśli dziecko nie chcę spać w nocy, sprawdź, czy nie ma następujących objawów:

 • Szybko zasypia w samochodzie lub wózku.
 • W czasie czuwania jest niegrzeczne, drażliwe lub wygląda na zmęczonego.
 • Czasami nagle zasypia w nocy dużo wcześniej niż zwykle.
 • Często budzi się w nocy i często wstaje rano przed 6 rano.
 • Wieczorem trudno mu zasnąć, skacze, biega, bawi się, ale nie śpi

Co robić, kiedy dziecko budzi się w nocy?

Wszystkie dzieci kochają rutynę. Bo ta to nie tylko przewidywalność działań, która daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale także ważny element komfortu i jakości snu. Jeśli dziecko budzi się w nocy, to sprawdź, czy odpowiada mu obecny tryb funkcjonowania. Czy ma:

 • Wystarczająco dużo czasu na sen.
 • Ilość drzemek jest adekwatna do wieku.
 • Czas trwania jednego snu w ciągu dnia wynosi co najmniej 40 minut (dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia).
 • Dziecko ma zrównoważony nastrój w ciągu dnia, nie jest niegrzeczne bez wyraźnego powodu.
 • Zasypianie trwa średnio 15-20 minut

Śpiące dziecko

Co robić, gdy dziecko jest śpiące, ale nie chce spać – jak zapobiegać?

Każdemu, bez wyjątku, zarówno dorosłym, jak i dzieciom, bardzo trudno jest przejść z aktywnego czuwania do snu. Potrzebujemy nastroju, relaksu i rytuałów. Te pomagają dostroić się do snu i zrelaksować. Nie lekceważ rytuałów. Wybierz te, które szczególnie podobają się nie tylko twojemu dziecku, ale także tobie.

Gdy dziecko jest śpiące, ale nie chce spać, sprawdź warunki snu sprawdź czy ma odpowiednie warunki do spania. Odpowiednie otoczenie może pomóc mu w samodzielnym zasypianiu. Istnieje wiele badań potwierdzających, że światło (zarówno sztuczne, jak i naturalne) niszczy „hormon snu” melatoninę, a hałas i duszność nie pozwalają zapaść w głęboki sen. Jeśli dziecko jest śpiące, ale nie chce spać, sprawdź, jak warunki snu, w jakich śpi, wpływają na jakość snu.Aby wspomóc dziecko w szybkim zasypianiu (zarówno w dzień, jak i w nocy) ważne jest, aby pomieszczenie było jak najbardziej zaciemnione. Pomogą w tym zasłony zaciemniające - wykonane ze specjalnej tkaniny, która nie przepuszcza światła dziennego. Szczególnie aktywnym, ciekawskim dzieciom takie zasłony znacznie poprawiają komfort snu w ciągu dnia i zasypianie wieczorem, kiedy jest jeszcze jasno. W nocy wskazane jest, aby nie włączać światła. Dopuszczalne jest, jeśli to konieczne, używanie bardzo słabej lampki nocnej.

W każdym domu zawsze jest jakiś hałas w tle. Ale dźwięki o 10-12 dB głośniejsze niż naturalny szum w domu, uniemożliwiają mózgowi zasypianie i mogą uniemożliwić przejście z fazy REM do wolnofalowego głębokiego snu. Ponadto dźwięki mogą po prostu obudzić dziecko, gdy jest w fazie lekkiego snu lub pomiędzy cyklami snu.

Jedną z metod „maskowania dźwięków zewnętrznych” jest stosowanie „białego szumu”. „Biały szum” - monotonny ciągły szum, niejako „podnosi” poziom dźwięków otoczenia. W ten sposób obce dźwięki na tym tle nie wydają się już tak głośne i ostre. Pamiętaj też, że bezpieczeństwo snu to bardzo ważny odrębny temat. Aby zmniejszyć ryzyko SIDS (zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej) należy przestrzegać zasad opieki nad dzieckiem.