single

Jak dobrać rozmiar kaloszy dla dziecka?

Deszczowy dzień nie jest powodem, aby nie pójść z dzieckiem na spacer. Tym bardziej że bieganie po kałużach to jedno z ulubionych zajęć dzieci. Najważniejsze jest, aby stopy dziecka pozostały suche, a optymalnym wyborem będą kalosze.

Jak wybrać kalosze dziecięce?

Kolorowe kalosze to świetne buty na deszczowe dni, jednak przed zakupem trzeba wiedzieć, jak je wybrać. Warto wziąć pod uwagę, że kalosze dziecięce to buty na specjalne okazje, nie są przeznaczone do noszenia przez cały czas. Buty nie mają anatomicznie prawidłowej podeszwy, nie ma też wkładek ortopedycznych, a skóra w nich nie „oddycha”. Z tego powodu dzieciom poniżej 3 roku życia nie zaleca się noszenia kaloszy. Lepiej zdecydować się na wodoodporne buty membranowe. Wybierając kalosze dziecięce, zwróć uwagę na materiał:

  • Guma. Współcześni producenci praktycznie jej nie używają. Nie toleruje dobrze zmian temperatur, pęka i przemięka. Stopy dziecka w takich butach szybko się pocą.
  • Polichlorek winylu lub PCV to nowoczesne materiały. Są lżejsze, mocniejsze, lepiej chronią przed zamoczeniem i są trwały.
  • Etylen-octan winylu lub EVA. Całkiem nowy produkt, przewyższający właściwościami dwa poprzednie. Jest lekki, trwały, mrozoodporny, dlatego doskonale sprawdzi się w okresie półsezonowym.
  • Połączenie różnych materiałów. Często można spotkać buty z podeszwą z PCV lub EVA i cholewką wykonaną z wodoodpornego materiału.

Kalosze dla dziewczynki – jaka powinna być podeszwa?

Podeszwa buta powinna być:

  • Szeroka, aby obciążenie stopy było równomiernie rozłożone.
  • Wysoka, aby stopy dziecka nie zmarzły (gruba podeszwa utrzymuje stopy dalej od zimnego podłoża).
  • Kalosze dla dziewczynki powinny być elastyczne, dzięki czemu noga może swobodnie poruszać się podczas chodzenia.
  • Trwałe, aby uniknąć pęknięć i uszkodzeń.
  • Kalosze dla dziewczynki muszą mieć tłoczenia na podeszwie, aby buty się nie ślizgały.

Zwróć uwagę na czubek buta. Powinien być zaokrąglony i lekko uniesiony. Chroni to nogę dziecka przed obrażeniami. Ciasny obcas powinien wspierać stopę i zapobiegać deformacji buta. Wygląd butów mówi wiele o ich jakości. Upewnij się, że na wierzchu nie ma smug, wzór jest wyraźny i równy, a grubość jest taka sama na całej powierzchni.

Kalosze dziecięce

Kalosze dla chłopca – wybieramy izolacje

Izolacja jest konieczna, jeśli wybierasz kalosze na okres półsezonowy. Na sezon letni wystarczy cienka podszewka z miękkiego jerseyu lub polaru. Kiedy zima jest mokra i mroźna, lepiej wybrać naturalną podszewkę: wełnę, futro lub filc. Dobrze zatrzymują ciepło i odprowadzają wilgoć. Takie kalosze dla chłopca sprawdzą się w każdą pogodę.

Dodatkowo dostępne są kalosze dla chłopca z wyjmowanymi wkładkami. Wewnętrzna część butów wykonana jest z miękkiego, ciepłego materiału. Wyściółkę można nosić w chłodne dni, latem można ją zdjąć, a buty można nosić bez niej. Wyściółka ta jest również wygodna, ponieważ można ją łatwo wysuszyć i wyprać w razie potrzeby.

Konieczne jest sprawdzenie wewnętrznych szwów gumowych butów. Włóż rękę do buta i dokładnie sprawdź miejsca łączenia się materiału. Szwy powinny być równe i możliwie płaskie. Zbyt szorstkie szwy będą niewygodne dla dziecka, a słaba jakość wykonania doprowadzi do szybkiego zużycia butów.

Aby ocenić wygodę obuwia dziecięcego, należy je przymierzyć. Kalosze nie posiadają zapięć, dlatego warto zadbać o to, aby dziecko mogło je łatwo założyć i zdjąć, a stopa nie poruszała się nadmiernie podczas chodzenia.

Jak przymierzyć kalosze dziecięce ocieplane?

Aby określić rozmiar, musisz oczywiście przymierzyć buty. Na zakupy wybierz się wieczorem, ponieważ pod koniec dnia nogi dzieci lekko puchną i zwiększają objętość. Warto to wziąć pod uwagę przy wyborze.

Pamiętaj, że kalosze dziecięce ocieplane nie rozciągają się, dlatego lepiej dobrać je w odpowiednim rozmiarze. Tak, aby między palcami a wewnętrzną ścianą pozostała szczelina 1,5 centymetra. Niewielki zapas pozwoli założyć dziecku ciepłą skarpetkę na stopę.

Jeśli planujesz kupić kalosze dziecięce ocieplane ze sklepu internetowego, zmierz stopy swojego dziecka i samodzielnie w domu określ rozmiar. Aby to zrobić, poproś dziecko, aby stanęło bosą stopą bezpośrednio na kartce papieru. Zarysuj nogę, trzymając ołówek prosto. Następnie pamiętaj o zmierzeniu odległości pomiędzy najwyższymi punktami. Na przykład, jeśli dziecko ma długość stopy 22,5 cm, potrzebuje rozmiaru 35.

Pamiętaj, że kalosze są łatwe w pielęgnacji. Wystarczy umyć je wodą i gąbką. Jeśli wyściółka lub wkładka jest wyjmowana, można ją nawet wyprać i w razie potrzeby wysuszyć. Czasami producenci zalecają pokrycie produktu specjalnym lakierem w celu ochrony. Jeśli zamierzasz to zrobić, wcześniej przeczytaj instrukcje na ten temat.