single

Wiosenne kompozycje kwiatowe w donicach

Przełom marca i kwietnia to czas, w którym zaczynamy coraz śmielej zabierać się za wykonywanie kwiatowych kompozycji zarówno tych do domu, jak i na taras albo balkon. Do wykonania roślinnych kompozycji w donicach  oraz w innych pojemnikach możesz dzisiaj wykorzystać mnóstwo roślin i dodatków. Lista dostępnych w sprzedaży wiosennych kwitnących roślin jest tak duża, że z łatwością stworzysz z nimi kompozycje w donicach ogrodowych, które długo będą zdobić Twój balkon, taras, wejście do domu czy przydomowy ogród.

Jakie rośliny wykorzystać do wiosennych aranżacji?

Zdecydowanie najczęściej wykonując kompozycje w donicach ogrodowych na wiosnę sięgamy po hiacynty, żonkile, krokusy i szafirki. Jeżeli Ty także zdecydujesz się na te rośliny, to możesz wykorzystać je w kompozycjach zarówno razem, jak i solo. Jako wiosenną dekorację mieszkania, tarasu i balkonu możesz wykorzystać również pierwiosnki bezłodygowe. Rośliny te mają bardzo niewielkie wymagania cieplne. Możesz więc wykonać z nich również wiosenne kompozycje kwiatowe do donic na taras. Pierwiosnki mają różnobarwne kwiaty i są bardzo dobrym towarzystwem dla wiosennych roślin cebulowych, stokrotek i bratków. Możesz je połączyć także z irysami i sprzedawanymi w kwiaciarniach i marketach pędzonymi hortensjami.

Jak wykonać kompozycje w donicach ogrodowych?

Potrzebujesz nie tylko roślin, ziemi, ale także odpowiednich donic. Do wyboru masz obecnie donice wykonane z bardzo różnych materiałów. Możesz wybierać nie tylko wśród klasycznych donic glinianych. Są dostępne także donice metalowe, drewniane, z terakoty, tworzywa sztucznego. To, na jakie się zdecydujesz zależy tylko od Twojego gustu i możliwości finansowych. Musisz kupić również odpowiednią ziemię. W sklepach i centrach ogrodniczych z łatwością dostaniesz podłoże specjalnie przeznaczone do sadzenia roślin kwitnących. Ziemia z doniczek nie może wydostawać się na zewnątrz, dlatego zatkaj znajdujący się w nich otwór odpływowy skorupką ze starej, potłuczonej glinianej donicy. Nie zapomnij także o drenażu. Wykonasz go z keramzytu. Tworząc kompozycje w donicach ogrodowych pamiętaj, aby z tyłu umieszczać wyższe rośliny. Po posadzeniu nie zapomnij podlać roślin.

Jak długo kwitną rośliny w wiosennych kompozycjach?

Wszystko zależy od tego, jakie rośliny wykorzystasz do wykonania kompozycji. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja kompozycja była długą ozdobą tarasu czy ogrodu, wybierze bratki. Wielość odmian  bratków jest olbrzymia. Różnią się one nie tylko kolorami, ale także kształtem i wielkością płatków oraz wysokością. Nie straszne są im często występujące wczesną wiosną przymrozki. Odpowiednie pielęgnowane kompozycje kwiatowe z bratków przetrwają nawet do jesieni. Od marca aż do czerwca będą kwitły stokrotki. Możesz je posadzić w oddzielnych donicach, ale możesz też połączyć je z bratkami. Stokrotki dostępne są w kolorze białym, czerwonym i różowym. Spośród dostępnych wiosną w sprzedaży kwitnących roślin cebulowych najbardziej trwałe są narcyzy. Jeśli chcesz, aby Twoje kompozycje kwiatowe w donicach do salonu czy też na tarasie przetrwały naprawdę długo, nie ustawiaj ich w pełnym słońcu.

kwiaty w donicach

Jakie rośliny wykorzystać do kompozycji w donicach do salonu?

Niezależnie od tego, czy chcesz zrobić wiosenną kwiatową kompozycję do domu, czy na zewnątrz, możesz użyć tych samych roślin. Wspaniałą kompozycją każdego salonu niezależnie od jego stylu będą kompozycje wykonane z tulipanów. W sprzedaży znajdziesz wyłącznie ich karłowe odmiany, możesz je wykorzystać w różny sposób. Możesz posadzić je w dużej donicy w grupie, ale możesz też każdą doniczkę wstawić do ładnej osłonki i postawić je w rzędzie na komodzie lub parapecie. Jako osłonkę doniczek czy też pojemnik może posłużyć Ci stara waza, drewniana skrzynka czy wiklinowy kosz. Do wykonania kompozycji wiosennych do salonu możesz wykorzystać wspominane już hiacynty i narcyzy oraz kosaćce żyłkowane. Rośliny te także wprowadzą wiosenny klimat do Twojego domu czy mieszkania.

Po jakie dodatki sięgnąć do wiosennych kompozycji kwiatowych?

Kompozycje w donicach ogrodowych czy innych pojemnikach będą jeszcze bardziej efektowne, jeśli uzupełnisz je dekoracyjnymi dodatkami. Cebulki i ziemię możesz zamaskować mchem, sizalem albo kamyczkami. Do posadzonych w pojemnikach roślin możesz dodać kolorowe piórka, ptasie gniazdka, zajączki, kurczaczki, miniaturowe styropianowe jajeczka albo skorupki jajek. W ten sposób stworzysz kompozycję na Wielkanoc. Pojemnik, w którym posadziłaś rośliny możesz owinąć dopasowaną kolorystycznie wstążką bądź koronką.