single

Jakie zwierzątko dla dziecka w bloku będzie odpowiednie?

W wieku przedszkolnym większość dzieci marzy o posiadaniu własnego zwierzaka. Niektóre starają się zabrać do domu każdego spotkanego na ulicy kociaka czy szczeniaka. W większości przypadków rodzice zastanawiają się, jakiego pupila wybrać dla przedszkolaka, aby poradził sobie z pielęgnacją pupila.

Najpopularniejsze zwierzęta domowe dla dzieci

Rodzice i dzieci powinni zrozumieć, że zwierzę domowe nie jest zabawką, ale żywym stworzeniem, które wymaga nie mniej uwagi niż wszyscy inni członkowie rodziny. Oczywiście odpowiedzialność będzie musiała zostać rozdzielona między członków rodziny, ponieważ małe dziecko raczej nie będzie w stanie samodzielnie „wychować” zwierzaka. Jeśli chodzi o wybór pupila, możliwe są tutaj następujące opcje:

  • Koty. Te zwierzęta domowe dla dzieci nie są kapryśne pod względem pielęgnacji - są w miarę czyste i myją się same, nie wymagają codziennych spacerów. Jednak koty są z natury krnąbrne, zwłaszcza jeśli chodzi o niektóre specyficzne rasy, takie jak koty syjamskie czy brytyjskie. Na ogół koty całkiem dobrze dogadują się z dziećmi– pozwalają się głaskać i uczestniczą we wspólnych zabawach.
  • Psy. To przyjazne, aktywne i bardzo inteligentne zwierzęta domowe dla dzieci, o których marzą prawie wszystkie maluchy. Psy muszą być codziennie wyprowadzane na spacer, co może szybko znudzić małego miłośnika zwierząt. Przygotuj się na to, że większość opieki nad zwierzakiem spadnie na barki rodziców.

Jakie zwierzę do domu oprócz psa i kota będą odpowiednie?

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz zaadaptować pas czy kota, nasuwa się pytanie, jakie zwierzę do domu oprócz psa i kota będzie odpowiednie przy małym dziecku? Na szczęście istnieje kilka innych opcji:

  • Gryzonie. Chomik, świnka morska, szczur domowy, królik - wszystkie te zwierzęta są odpowiednie dla rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym. Najlepszą opcją byłaby jednak świnka morska – przyjacielski, inteligentny gryzoń. Możesz też zdecydować się na szczura, ale nie każdemu podoba się jego wygląd. Chomiki często gryzą nawet dzieci i prowadzą głównie nocny tryb życia. Jeśli chodzi o króliki, wymagają one dużej klatki i starannej opieki, której przedszkolaki mogą im nie zapewnić.
  • Jeśli nie wiesz jakie zwierzę do domu oprócz psa i kota będzie właściwe, to najprostszym rozwiązaniem są rybki. Jednak dziecko musi tu mieć twoją pomoc. Pielęgnacji akwarium nie można nazwać prostą - trzeba monitorować czystość wody, karmić ryby, zapewnić niezbędne napowietrzanie i oświetlenie.
  • Ptaki. W przypadku małych dzieci ptaki raczej nie będą optymalnym wyborem. Są wymagające w tresurze, a pielęgnacja klatki powinna być regularna. Same ptaki też nie do końca dobrze czują się w rodzinach z małymi dziećmi – dzieci są bardzo ruchliwe i hałaśliwe, co sprawia, że ptaki stają się nerwowe.
  • Gady. Niektóre dzieci wykazują zwiększone zainteresowanie „egzotycznymi” zwierzętami domowymi, takimi jak węże, jaszczurki, żółwie. Nie wszyscy rodzice zgadzają się na tak niezwykłe sąsiedztwo, zwłaszcza biorąc pod uwagę konieczność stworzenia gadom określonych warunków do życia. Opieka nad takimi zwierzakami wymaga odpowiedzialności nie tylko od dzieci, ale także od innych członków rodziny.

kotek

Jak wybrać niekłopotliwe zwierzątko domowe?

Istnieje kilka wskazówek, jeśli chodzi o to, jak wybrać niekłopotliwe zwierzątko domowe:

  • Każdy zwierzak wymaga regularnej i starannej pielęgnacji. Dzieci w wieku przedszkolnym raczej nie poradzą sobie ze wszystkimi obowiązkami, więc pomoc dorosłych będzie tu po prostu konieczna. Jeśli nie możesz dać swojemu zwierzakowi uwagi, na jaką zasługuje, nie kupuj go.
  • Nierzadko zdarza się, że dzieci przyprowadzają do domu bezpańskie zwierzęta, często niedożywione i wymagające opieki weterynaryjnej. Nie besztaj dziecka i nie odpędzaj zwierzaka. Postaraj się jak najlepiej pomóc zwierzęciu, a następnie oddaj je w dobre i troskliwe ręce. Takie zachowanie nauczy dziecko empatii i pomocy.
  • Jeśli nie wiesz jak wybrać niekłopotliwe zwierzątko domowe, a jednak dziecko bardzo chcę mieć przyjaciela, to optymalnym wyborem zawsze jest pies. To zwierzę, które najlepiej czuje się z ludźmi. Wybierz jednak przedstawiciela małej rasy.

Jakie zwierzę dla dziecka z autyzmem będzie odpowiednie?

Psy, koty i inne zwierzęta domowe odgrywają ważną rolę w życiu społecznym ludzi i mogą działać jako katalizatory interakcji społecznych. Dzieci z autyzmem mają lepsze umiejętności społeczne, gdy mieszkają z jakimkolwiek zwierzęciem domowym. To jakie zwierzę dla dziecka z autyzmem będzie odpowiednie, zależy od indywidualnych potrzeb dziecka. Jednak najlepiej sprawdza się kot i pies.

Badania pokazały, że dzieci z autyzmem mieszkające z jakimkolwiek zwierzęciem były bardziej skłonne do interakcji z ludźmi. Dodatkowo wykazały, że dzieci żyjące ze zwierzętami są bardziej pewne siebie. To jakie zwierzę dla dziecka z autyzmem będzie odpowiednie, zależy od jego potrzeb. Ważne, aby dziecko pokochało zwierzę i zaprzyjaźniło się z nim.