single

Popularne zabawki dla dziewczynek i chłopców

Zabawki dla dzieci, jako odtwarzające rzeczywiste i wyimaginowane obrazy i przedmioty, znane były już w starożytności. Pierwsze zabawki zostały wykonane z tego, co było pod ręką - kamieni, gliny, drewna. Tak więc w starożytnym Egipcie dzieci używały do zabaw ceramicznych i rzeźbionych w kamieniu figurek, które miały peruki oraz ruchome ręce i nogi. W starożytnej Grecji i starożytnym Rzymie dzieci bawiły się lalkami z wosku i terakoty, a także glinianymi figurkami. Dziś zabawki są podstawą rozwoju emocjonalnego dziecka.

Popularne zabawki dla dziewczynek

W wieku przedszkolnym, dla dziewczynek odpowiednie są zawsze zestawy dla lalek, które oprócz lalki zawierają dodatkowe elementy. Przy pomocy takich zestawów młoda dama, będzie mogła pobawić się na łonie natury, urządzić imprezę muzyczną, odwiedzić teatr czy sklep.

Jeśli pozwalają na to finanse i wielkość przestrzeni życiowej, możesz pomyśleć o zakupie domku dla lalek – istnieje obecnie wiele ich wersji, zarówno klasycznych, jak i nietuzinkowych. Bardziej ekonomiczną opcją jest zakup zestawu z meblami.

W młodszym wieku szkolnym zabawki dla dziewczynek stają się bardziej złożone i zróżnicowane, dlatego nie jest tak łatwo wybrać odpowiednią zabawkę na prezent. 7 lat to wiek, w którym dziecko w pewnym stopniu przechodzi kryzys. Ma dość skomplikowane codzienne obowiązki, nauka nie zawsze jest łatwa, musi zintegrować się z nowymi znajomymi, mieć trudności w porozumiewaniu się z nauczycielami i rówieśnikami i wiele więcej. W tym wieku zabawki dla dziewczynek powinny aktywnie angażować pamięć, myślenie, logikę i rozwijać związki przyczynowo-skutkowe. Do tego nadają się na przykład zabawki konstrukcyjne.

Jakie powinny być zabawki dla chłopców?

Dla chłopców w wieku od jednego do półtora roku odpowiednie zabawki to:

• Piłka (stymuluje aktywność ruchową).

• Kostki.

• Zabawka-puzzle.

Można też kupić następujące zabawki dla chłopców: instrumenty muzyczne, zabawki dźwiękowe (dzięki nim dziecko rozwinie słuch i wyobraźnię), puzzle oraz zabawki do kąpieli.

Kupując zabawkę, weź pod uwagę wiek dziecka według wieku i wybierz zabawki dla chłopców z najmniejszą ilością szczegółów. Mogą to być: stoły do gier, instrumenty muzyczne i zabawki, zestawy do gier, samochody. Chłopcy w wieku 3 lat mają pragnienie niezależności. W tym wieku dobrym wyborem jest plastelina (rozwija uwagę i wytrwałość), puzzle, mozaiki, sortowniki, sztalugi.

Zabawki dla dziecka - dlaczego są tak ważne?

Zabawki dla dzieci jak również sam proces zabawy, są ważnym elementem rozwoju dziecka. Nie tylko bawią dziecko, ale także edukują - psychicznie, fizycznie, emocjonalnie i moralnie. Pomagają małemu człowiekowi poznać otaczający go świat i uczą prawidłowej interakcji z nim, rozwijania pierwszych umiejętności komunikacyjnych, myślenia, pamięci, mowy i tła emocjonalnego. Zabawki dla dziecka pomagają ujawniać i rozwijać zdolności twórcze, a także przydatne umiejętności. A poza tym umożliwiają rodzicom poprawę wzajemnego zrozumienia z dzieckiem, usprawnienie procesu komunikacji.

Funkcje, które same w sobie spełniają zabawki dla dziecka, zależą od rodzaju, charakteru i konstrukcji samej zabawki. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że wygląd i format zabawek odzwierciedla strukturę społeczną społeczeństwa, a także jest bezpośrednio związany z jego poziomem kulturowym.

zabawki

Jak wybrać zabawki dla dzieci?

Pierwszą rzeczą, która decyduje o wyborze prezentu, są różnice płciowe między chłopcami i dziewczętami. Przeprowadzone badania naukowe sugerują, że już w okresie niemowlęcym dzieci wykazują pewne preferencje w doborze elementów zabawy. Więc chłopców bardziej pociągają samochody, dziewczynki - lalki. Ostatecznie preferencje zabaw dzieci rozwijają się w wieku 3 lat. Istnieje wiele parametrów, według których klasyfikowane są zabawki dla dzieci.

• Według wieku.

• Sensoryczne zabawki dla dzieci  – mająca na celu rozwój słuchu i wzroku.

• Motoryczne / mechanizm zegarowy (samochody, sprzęt, koleje) - rozwijają aktywność motoryczną dziecka.

• Figury (lalki, lalki baby, żołnierze, miękkie przedmioty w postaci zwierząt) - niosą pewną ideę, rozwijają wyobraźnię i myślenie twórcze.

• Gospodarstwo domowe i techniczne – takie zabawki dla dzieci naśladują artykuły gospodarstwa domowego (sprzęt kuchenny i AGD, żywność, naczynia), a także broń i instrumenty (muzyczne, domowe, przemysłowe).

• Konstruktorskie - to różnego rodzaju projekty i zestawy budowlane (domki dla lalek, miniaturowe kuchnie), mające na celu stymulowanie zdolności motorycznych, logicznego i przestrzennego myślenia.

• Interaktywne (roboty, transformatory) - nowoczesne programowalne zabawki sterowane radiowo na baterie.