single

Moda dziecięca sustainable – czy warto inwestować w ubrania ekologiczne?

W dziedzinie mody coraz pojawiają się jakieś nowości, dotyczy to nie tylko mody dla dorosłych, ale także dla dzieci. Od pewnego czasu możemy usłyszeć o sustainable fashion. Tym pojęciem określa się modę, która tworzona jest z poszanowaniem środowiska naturalnego. W trosce o najmłodszych pojawiła się ekologiczna odzież dziecięca, która ma naprawdę wiele zalet. Wciąż jednak wielu rodziców nie jest przekonanych do jej kupowania, być może powodem jest jej wyższa cena.

Z jakich materiałów powstają ekologiczne ubrania dla dzieci?

Coraz więcej osób, które kupują nowe ubrania, czy dla siebie, czy dla swojego dziecka, zwraca uwagę na tkaniny wykorzystane do ich uszycia. Z roku na rok zwiększa się liczba osób, które czytają metki i rezygnują z kupowania ubrań wyprodukowane z syntetycznych tkanin. Ekologiczne ubranka dla dzieci często produkowane są z bawełny organicznej – nie jest to specjalny gatunek tej rośliny, tak określa się bawełnę uprawianą na plantacjach, na których nie są stosowane chemiczne środki ochrony roślin.  Dla niektórych rodziców wadą ubranek z bawełny organicznej może być ograniczony wybór kolorów – do jej barwienia wykorzystywane są bowiem jedynie naturalne barwniki.

W sprzedaży znajdziesz również ekologiczną odzież dla dzieci wyprodukowaną z takich naturalnych włókien, jak bambus, len, konopie. Ekologiczna odzież dziecięca może być produkowana również z tencelu  - jest to sztuczne włókno pochodzenia naturalnego, wytwarza się go z celulozy. W ofercie niektórych producentów dostępne są też ubrania dla dzieci posiadające certyfikat Oeko-Tex Standard 100 – potwierdza on, że wszystkie elementy ubrania zostały wykonane z materiałów bezpiecznych zarówno dla użytkownika, jak i środowiska.

Ekologiczna moda dla dzieci – jakie ma zalety?

Ubrania wykonane z naturalnych materiałów mają naprawdę mnóstwo zalet, należą do tych, których zakup naprawdę warto rozważyć. Ekologiczne ubranka dla dzieci wykonane są z naturalnych materiałów, dlatego są miękkie i przyjemne w dotyku. Ponadto są one przewiewne, pochłaniają pochodzącą z potu wilgoć, zapewniają odpowiedni komfort termiczny o każdej porze roku. Do tego ubranka z naturalnych materiałów są hipoalergiczne, są więc odpowiednie dla małych alergików. Ubranka dla dzieci z naturalnych tkanin wyglądają na niezwykle delikatne, w rzeczywistości są wytrzymałe i naprawdę trwałe, nie rozciągają się i nie mechacą, długo też zachowują swoje żywe barwy. Są też łatwe do utrzymania w czystości i biodegradowalne, a pozostawiany przez nie ślad węglowy jest naprawdę bardzo mały.

Dzieci

Jakie ekologiczne ubrania dla dzieci można kupić?

Ubranka dla dzieci z naturalnych tkanin to szeroki wybór produktów odpowiednich dla każdego dziecka i na każdą porę roku. W rynkowej ofercie znajdziesz uszyte z naturalnych materiałów ubranka dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku, producenci pamiętają nawet o najmłodszych dzieciach i oferują ekologiczne ubranka dla noworodków oraz niemowląt. Dostępne są ekologiczne sukienki dla dziewczynek z długim albo krótkim rękawem, spódniczki, przewiewne spodenki z nogawkami różnej długości (są wśród nich również szorty i bermudy idealne na gorące letnie miesiące), spódnice, T-shirty, bluzy i spodnie dresowe, koszule, body. Jak widzisz wybór ubranek ekologicznych dla dzieci jest obecnie naprawdę bardzo duży, z łatwością znajdziesz więc coś odpowiedniego dla swojej pociechy zarówno na co dzień, jak i na rodzinne uroczystości.

Czy można kupić ekologiczne dodatki dla dzieci?

W ofercie wielu marek można dzisiaj znaleźć nie tylko ekologiczne ubrania dla dzieci, ale także dodatki. Moda ekologiczna dla dzieci obejmuje między innymi przyjazne dzieciom i środowisku naturalnemu obuwie. Wśród tego obuwia znajdziesz modele, które zostały wykonane z materiałów przynajmniej częściowo pochodzących z recyklingu oraz takie ze skór pochodzących z garbarni, w których procesy produkcyjne odbywają się z poszanowaniem środowiska naturalnego. Dostępne są również ekologiczne, zawierające w swoim składzie sto procent bawełny organicznej kocyki dla noworodków i niemowląt. Są też ekologiczne zabawki, do ich wykonania wykorzystywane są takie materiały, jak papier, drewno i kauczuk – wykonane z nich zabawki mogą zostać poddane biodegradacji, nie zagrażają więc środowisku naturalnemu. Kupując wykonane z naturalnych materiałów zabawki zwróć uwagę, aby były bezpieczne dla dziecka – wszystkie użyte do jej wykonania surowce nie powinny zawierać żadnych szkodliwych substancji. Ekologicznych zabawek nie musisz kupować, wiele z nich wykonasz samodzielnie w domu.