single

Jesienne kompozycje doniczkowe – jakie kwiaty do domu wybrać?

Jesień to pora, kiedy w ogrodach kwitnie jeszcze mnóstwo bylin. Wiele z nich o tej porze roku prezentuje się najpiękniej. Kwitnące jesienią rośliny z powodzeniem można wykorzystać do stworzenia atrakcyjnych kompozycji zarówno na taras, balkon, jak i do domu.

Kwiaty jesienne: jakie są najbardziej popularne?

Najbardziej popularne kwiaty jesienne to astry krzaczaste, nowobelgijskie i nowoangielskie. Te wieloletnie byliny na ogół zaczynają kwitnąć pod koniec września, a więc już od pierwszych jesiennych dni. Popularne marcinki można posadzić nie tylko w ogrodzie. Będą też doskonałą ozdobą tarasów i balkonów. Należy jedynie posadzić je w dużych skrzyniach lub donicach. Astry doskonale prezentują się posadzone w towarzystwie świerków kłujących i jałowców. Jesienią mogą jeszcze kwitnąć astry jednoroczne. Niekwestionowaną królową jesieni jest oczywiście chryzantema. Jeszcze kilka lat temu te przepiękne kwiaty kupowane były głównie na listopadowe święto Wszystkich Świętych. Obecnie coraz chętniej wykorzystujemy je do tworzenia jesiennych kompozycji w domach, na tarasach i balkonach. We wrześniu i październiku w wielu ogrodach kwitną także dalie i cynie.

Jesienne kwiaty do wazonu: co na jesienne bukiety?

Chryzantemy to idealne jesienne kwiaty do wazonu. Występują one w ogromnej palecie barw, a ich koszyczki kwiatowe mogą być pełne, półpełne albo pojedyncze. Odznaczają się wzniesionym pokrojem i świetnie prezentują się w wazonie. W wazonach najpiękniej prezentują się chryzantemy wysokie. W wazonie sprawdzą się oczywiście także jednoroczne astry. W wielu ogrodach jesienią kwitną jeszcze róże. To także kwiaty odpowiednie do wazonu. Podobnie, jak i dalie oraz cynie. W jesiennych bukietach świetnie sprawdzą się też hortensje. Kwiaty hortensji bardzo ładnie zasychają i mogą być ozdobą wnętrz przez bardzo długi czas. Do kompozycji w wazonach można wykorzystać nie tylko kwiaty, ale także gałązki głogu czy dzikiej róży. Jesienią ich największą ozdobą są efektowne owoce. W jesiennych bukietach świetnie prezentują się także ozdobne trawy oraz żółte i czerwone liście drzew: ambrowca, klonu, dębu.

Jesienne kwiaty na taras

Jesienne kwiaty na taras: jakie będą najlepsze?

Tarasowe skrzynki i donice nawet późną jesienią nie muszą stać puste. Mogą wyglądać równie ładnie, jak późną wiosną i latem. Jesienne kwiaty na taras, które wykorzystywane są obecnie bardzo często to oczywiście chryzantemy. Na tarasach zdecydowanie najlepiej sprawdzą się chryzantemy drobnokwiatowe, które są prowadzone w formie kuli. Najpiękniej chryzantemy będą wyglądały posadzone w drewnianej lub glinianej donicy. Dobrym towarzystwem dla chryzantem będzie kapusta ozdobna oraz trawy ozdobne. Spośród traw ozdobnych do jesiennych kompozycji szczególnie warto polecić rozplenice japońskie. Trawy te jesienią przebarwiają się na czerwono, żółto albo pomarańczowo.  Do tworzenia jesiennych kompozycji na taras warto też wykorzystać żurawki. To wieloletnie byliny, które zachwycają mniej lub bardziej liśćmi i bogactwem kolorów. W jesiennych kompozycjach świetnie sprawdzają się też małe, ozdobne dynie. Ładnie prezentują się nie tylko te pomarańczowe, ale także białe i zielone. Jesienią w sprzedaży dostępne są też bratki. Te kwiaty również warto wykorzystać do kompozycji na taras albo balkon.

Jesienią balkon może tonąć w kwiatach

Balkonowe skrzynki i donice ładnie mogą wyglądać praktycznie przez cały rok. Jesienne kwiaty na balkon to nie tylko chryzantemy, ozdobne kapusty i żurawki. Bardzo efektowną dekorację balkonu można stworzyć wykorzystując psianki oraz ozdobne papryczki. W sprzedaży pojawiają się one na ogół już pod koniec sierpnia albo  w pierwszych dniach września. Są one dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu można stworzyć bardzo różnorodne i efektowne kompozycje. Na balkonach doskonale sprawdzą się zarówno wrzosy, jak i wrzośce. Wrzosy dostępne są w kolorze białym, różnych odcieniach różu i fioletu. Sprzedawcy proponują też wrzosy farbowane na niebiesko czy żółto. Wrzośce mają trochę większe kwiaty niż wrzosy. Większość odmian jest obsypana różowymi kwiatami. Zarówno wrzosy, jak i wrzośce nawet po zasuszeniu wyglądają ładnie. Ozdobą balkonów i tarasów mogą też być rośliny, które nawet zimą nie tracą swojego uroku. Zalicza się do nich kolorowe żurawki, które doskonale znoszą niskie temperatury (ich liście niszczy dopiero mróz, przymrozki są dla nich niegroźne) i karłowe odmiany iglaków. Do kompozycji w donicach i innych pojemnikach świetnie nadaje się też starzec popielny bardziej znany jako mrozy. Pędy tej rośliny można zasuszyć i wykorzystać do zimowych bukietów.