single

Co robić z dziećmi w wolnym czasie podczas zimy?

Zimą wcześnie robi się ciemno, a dzieci mają wiele wolnego czasu. Co można im zaproponować, aby nie nudziły się w zimowe weekendy i wieczorami.

Co robić zimą z dzieckiem i całą rodziną?

Zwłaszcza podczas ferii zimowych, pada pytanie, co robić zimą z dzieckiem? Oprócz mrozu pada wówczas dużo śniegu. Las staje się bajeczny, a warunki panujące na zewnątrz są idealne do uprawiania narciarstwa zjazdowego, jeżdżenia na łyżwach. Zainteresuj dziecko bitwami na śnieżki, śnieżnymi fortecami. To wbrew, pozorom magiczny czas na zabawę.

Zimą możesz robić tak wiele niezwykłych, pożytecznych i przyjemnych rzeczy. Zatem co robić zimą z dzieckiem i całą rodziną? Doskonałym pomysłem jest spacer po zimowym parku, lesie, podwórku. Jeśli śnieg jest lepki, lep bałwany, fortece. Wskazana jest jazda na nartach, snowboardzie, na sankach, łyżwach. Możesz też grać w hokeja na łyżwach i bez łyżew.

Co robić z dzieckiem zimą w domu?

Proste prace plastyczne są zawsze świetną opcją, jeśli chodzi o rozrywkę dla dzieci i utrzymanie ich zaangażowania. Tego typu zajęcia są jeszcze bardziej atrakcyjne (i tańsze), gdy używasz przedmiotów codziennego użytku znajdujących się w domu. Jeśli nie wiesz co robić z dzieckiem zimą w domu, to rękodzieło papierowe to świetna opcja, ponieważ każda grupa wiekowa może wziąć w niej udział — od malucha do nastolatka. To świetny sposób na spędzenie czasu, a jednocześnie pozwala dzieciom na kreatywność. Rękodzieło pomaga również maluchom w rozwijaniu umiejętności. Dodatkową korzyścią jest możliwość wspólnego spędzenia czasu na tworzeniu wspomnień i przyszłych dekoracji ściennych.

Inną opcją, jeśli chodzi o to, co robić z dzieckiem zimą w domu, jest wieczór gier. W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo zabawnych i edukacyjnych gier, które mogą odciągnąć dzieci od iPadów i innych urządzeń elektronicznych. Istnieją puzzle dla każdej grupy wiekowej, a ich zakup jest niezwykle tani. Można je ułożyć, popijając wspólnie, gorącą czekoladę.

Oprócz zabawy z rodziną, puzzle (i ogólnie gry planszowe) to kolejny świetny sposób na naukę rozwiązywania problemów przez dzieci. Chociaż mogą mieć przerwę w szkole, nie muszą przerywać nauki. Gdy skończą układać puzzle, możesz je oprawić i powiesić jako „dzieło sztuki”.

Ferie zimowe w górach

Jak zagospodarować ferie z dzieckiem?

Dla rodzin, które lubią w pełni korzystać z zimowych ferii, istnieje wiele rozrywek, takich jak jazda na sankach. Nawet gdy na zewnątrz jest zimno i mokro, ty i dziecko możecie nadal aktywnie spędzać czas w domu i okolicy. Jeśli zatem lubisz spędzać ferie z dzieckiem na łonie natury, to możecie np. udać się, dokarmiać zwierzęta do pobliskiego lasu czy stworzyć samodzielnie karmnik dla ptaków. Wówczas przez całe ferie z dzieckiem będzie mogli podpatrywać ptaki, z perspektywy własnego balkonu czy okna. Zbierz liście, patyki, kamienie czy udaj się do lasu po szyszki albo gałęzie świerkowe. Posłużą potem do tworzenia zabawek i ozdób świątecznych. Ferie z dzieckiem możesz też spędzić aktywnie. Na przykład chodząc codziennie na basen, czy korzystając z rozrywek proponowanych w ramach zimy w mieście.

Ferie zimowe z dziećmi w domu

Jeśli na zewnątrz jest bardzo zimno albo dziecko nie czuje się najlepiej, zmuszony jesteś spędzić ferie zimowe z dziećmi w domu. Oto kilka pomysłów na zimowe zajęcia, które ty i twoje dziecko możecie robić w domu:

  • Ustaw kilka pustych plastikowych butelek i użyj piłki do gry w kręgle w pomieszczeniu. Utrudnij zabawę, obciążając butelki. Może to być piasek lub woda.
  • Włącz muzykę, wymyślaj tańce i baw się w przebieranki. Może twoje dziecko mogłoby odegrać nową przygodę opartą na ulubionym super bohaterze lub postaci z kreskówki.
  • Zorganizuj poszukiwanie skarbów w pomieszczeniu.
  • Ferie zimowe z dziećmi można spędzić aktywnie także w domu. Jeśli masz miejsce, użyj krzeseł, koców i pudeł do zbudowania fortu lub ustawienia toru przeszkód.
  • Użyj starego materaca jako trampoliny i zachęć dziecko do spróbowania biegania lub ćwiczenia skoków, lądowania i przewracania.

Istnieją też zabawy i rozrywki, które wymagają uiszczenia opłat:

  • Kryte centra zabaw, pływanie, trampoliny, jazda na łyżwach i kręgle, to tylko przykłady zimowych aktywności.
  • Tradycyjne zimowe sporty zespołowe, takie jak piłka nożna, hokej, siatkówka czy rugby, mogą być świetne dla dzieci, gdy są wystarczająco duże i chcą się bawić.
  • Jeśli masz taką możliwość, możesz zorganizować dla swojego dziecka i kilku jego przyjaciół kulig, połączony z ogniskiem i na przykład smażeniem kiełbasek.
  • To także świetny czas, aby odwiedzić okoliczne muzea i zwiedzać zabytki.