single

9 pomysłów na wspólne zabawy z dzieckiem

Wspólne zabawy dla rodziców i dzieci przynoszą korzyści w rozwoju dziecięcego charakteru i rozwoju psychiki. Gry pozwalają rodzicom dzielić się swoimi doświadczeniami życiowymi z dziećmi, uczyć ich samodzielności, nie bać się podejmować ważnych decyzji, brać za nie odpowiedzialność i poprawnie oceniać działania innych. Ponadto wspólne spędzanie czasu poprawia relacje między rodzicami a dziećmi.

Zabawy z rodzicami – ważne dla rozwoju dziecka

Dla dorosłych bardzo ważne jest prawidłowe zorganizowanie gry i jak największe zainteresowanie nią dzieci. Aby to zrobić, dobrze jest od razu wcielić się w rolę zwykłego uczestnika i, pamiętając swoje dzieciństwo, całkowicie zanurzyć się w grze. Dziecko, dostrzegając szczere zainteresowanie rodziców, z pewnością da się ponieść zabawie. Takie zabawy z rodzicami mają przede wszystkim rozwijać:

• Pamięć.

• Uważność i szybkość reakcji.

• Zdolności do porozumiewania się.

• Wytrzymałość fizyczna i zwinność.

Popularne zabawy z rodzicami to na przykład „ciepło zimno”. Dziecko wybiera przedmiot lub ulubioną zabawkę, przekazuje ją dorosłemu, zamyka oczy lub odwraca się (najważniejsze to nie podglądać). Dorosły ukrywa przedmiot w pokoju. Następnie dziecko stopniowo zbliża się do pewnych przedmiotów w pokoju w poszukiwaniu ukrytej zabawki. Dorosły w tym czasie daje mu wskazówki: „zimno”, „cieplej” lub „gorąco”. Jeśli dziecko porusza się w złym kierunku, zabrzmi sygnał „zimny”. Jeśli kierunek wyszukiwania jest poprawny, to odpowiednio „ciepło”, „cieplej” i „gorąco”.

"Czego brakuje?" W tej grze dorosły na stole układa przed dzieckiem różne przedmioty: ołówki, długopisy, kije liczące, małe zabawki i tak dalej. Następnie prosi dziecko, aby zamknęło oczy i w tym czasie usuwa coś ze stołu. Kiedy dziecko otwiera oczy, dorosły prosi go o nazwanie brakującego przedmiotu.

zabawa

Inne zabawy z rodzicami to na przykład - „Narysuj to w ten sam sposób”. Dorosły rysuje na kartce kilka prostych kształtów geometrycznych (trójkąt, kwadrat, koło prostokąt), pokazuje dziecku przez 1 minutę, następnie wyjmuje kartkę i prosi dziecko o narysowanie na czystej kartce papieru tego, co właśnie widziało i w tej samej kolejności.

Popularne zabawy dla dzieci z rodzicami

Wspólne zabawy dla dzieci z rodzicami to także gry komunikacyjne. Pomagają dzieciom i dorosłym szybciej nawiązywać przyjaźnie, znaleźć wspólny język i nauczyć się rozumieć. Wśród tych gier najbardziej przydatne są:

„Zapoznajmy się!”. Dzieci i dorośli siedzą w mieszanym kręgu. Pierwszy uczestnik wypowiada swoje imię. Następnie drugi uczestnik również wypowiada swoje imię, ale dodaje też swój wiek. Trzeci działa według tego samego schematu, ale dodaje do opowieści o sobie miejsce zamieszkania lub nauki. A ostatni uczestnik, zamykając krąg, powinien już mieć całą spójną historię o sobie.

„Inteligentny pociąg”. Uczestnicy gry muszą ustawić coś w rodzaju linii, stając jeden za drugim i kładąc ręce na ramionach przed stojącą osobą. Dorosły zwykle wstaje pierwszy. Następnie przewodnik zaczyna pokazywać jakikolwiek ruch. Osoba stojąca za nim powinna je dokładnie powtórzyć ten gest.

„Wesoła geografia”. Dzieci i dorośli siedzą w kręgu. Następnie wszyscy na zmianę wypowiadają swoje imię, kraj lub miasto, zaczynając od tej samej litery co imię.

Zabawy dla dzieci z rodzicami w formule sportowej rozwijają wytrzymałość fizyczną, zwinność i koordynację ruchów. Umiarkowane ćwiczenia są bardzo korzystne dla rosnącego ciała. Gry sportowe przyczyniają się do rozwoju prawidłowej postawy, rozwijają wszystkie grupy mięśniowe, wzmacniają zdrowie dziecka. Zaletą takich gier jest to, że nie wymagają specjalnego sprzętu, dzięki czemu można je praktykować w domu.

Zabawy ruchowe z rodzicami – aktywność fizyczna dla całej rodziny

Gry zespołowe czy zabawy ruchowe z rodzicami uczą funkcjonować zespołowo i jednocześnie rozwijają dziecko fizycznie. Najpopularniejsza jest tutaj siatkówka. Inną zabawą jest gra pt. „Wdepnij w piłkę”. Uczestniczy w niej kilkoro dzieci i kilkoro dorosłych. Napompowany balon jest przywiązany do stopy każdego uczestnika na poziomie kostki. W trakcie gry musisz starać się nadepnąć na piłkę przeciwnika, aby pękła.

Inne zabawy ruchowe z rodzicami to popularna gra "Kucharz". Uczestniczy w niej zespół dorosłych i zespół dzieci, z których każda ma swoją tacę. Na tacy znajduje się lista produktów, z których trzeba ugotować określone danie, a na osobnych stołach są do tego niezbędne produkty. Wygrywa zespół, który szybko zbierze na tacy wszystkie składniki potrzebne do przygotowania tego przysmaku.

Zabawy na siedząco – na jesienny wieczór

Istnieją też zabawy na siedząco które są idealnym rozwiązaniem na nudne, jesienne czy zimowe wieczory. Do takich gier zaliczamy zabawę „Gdzie dzwoni?”. Do gry potrzebujemy:

• Trzy kartonowe pudła.

• Dzwonek.

• Płatki.

• Kolorowy papier.

Weź trzy pudełka, najlepiej tego samego rozmiaru. Przykryj te pudełka kolorowym papierem. Włóż dzwonek do pudełek, w kolejne płatki, trzeci zostaw pusty. Potrząśnij pudełkami i posłuchaj, jakie dźwięki wydają pudełka. Poproś dziecko, aby odgadło, co jest w pudełku. Utrudnij zadanie. Poproś dziecko, aby wskazało kolor pudełka, w którym znajdują się przedmioty.

Zabawy na siedząco mogą też być przykładem współpracy całej rodziny. Bardzo często rodzice narzekają na dorosłe dzieci, że nie pomagają w gospodarstwie domowym. Nie sprzątają swojego pokoju, nie chcą uczestniczyć w gospodarstwie domowym. Aby zaangażować dziecko w zabawę, możesz ukryć małe niespodzianki w różnych częściach pokoju. Na przykład połóż czekoladowe jajko wśród porozrzucanych zabawek. Dziecko zbierze zabawki i znajdzie prezent.