single

Jak przetrwać pierwszy miesiąc z noworodkiem?

Pojawienie się małego dziecka w domu może wszystko wywrócić do góry nogami. A rodzicom może być ciężko się przestawić, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko. Te wskazówki pomogą nowym rodzicom przetrwać pierwszy miesiąc z noworodkiem i nie zwariować.

Pierwszy miesiąc z noworodkiem – karmienie i bezpieczeństwo

Mleko podawane dziecku jest dla niego jedynym pokarmem. Pomoże to również matce nawiązać więź z dzieckiem. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę porę ostatniego karmienia dziecka – powinno być karmione około sześć razy dziennie. Możesz wydłużyć czas karmienia dziecka zgodnie z jego potrzebami, ale przez pierwszy miesiąc z noworodkiem, nawet nie próbuj kontrolować czasu lub harmonogramu karmienia (potrzeby dziecka są najważniejsze).

Bezpieczeństwo powinno być twoim priorytetem we wszystkim, co dotyczy twojego dziecka. Dziecko w wieku jednego miesiąca nie wie, co jest dobre, a co nie. Dlatego przez pierwszy miesiąc z noworodkiem, musisz bardzo uważać na dziecko i wszystkie przedmioty wokół niego. Nigdy nie zostawiaj ostrych lub ciężkich przedmiotów w pobliżu dziecka i upewnij się, że wokół niego nie ma zabawek, gdy śpi. Kiedy dziecko śpi lub leży na łóżku, należy nałożyć na niego poduszki, aby wyeliminować nawet najmniejsze ryzyko, że może się zranić. Co więcej, jeszcze przed narodzinami dziecka musisz dokładnie sprawdzić całe mieszkanie.

Noworodek w domu – jak nawiązać kontakt

Karmienie zawsze tworzy więź z dzieckiem. Istnieją też inne sposoby, które mogą również pomóc w nawiązaniu więzi z dzieckiem. Kiedy dziecko się budzi, nie jest złym pomysłem, aby spróbować się z nim trochę pobawić lub porozmawiać. Pomoże ci to lepiej i szybciej poznać swoje dziecko, abyś mogła lepiej zrozumieć jego potrzeby. Aby lepiej wchodzić w interakcje z dzieckiem, możesz kupić kolorowe lub dźwiękowe zabawki. Noworodek w domu śpi przez większość dnia i nocy.

Od pierwszego miesiąca musisz uważnie monitorować porę, w której dziecko woli spać. Zawsze należy dać dziecku odpocząć, kiedy mu to tylko odpowiada. Musisz także karmić noworodka zgodnie z jego cyklem snu. Zawsze stale i regularnie sprawdzaj u dziecka, czy wszystko jest w porządku, gdy śpi.

Noworodek w domu musi być odpowiednio pielęgnowany. Musisz chronić swoje dziecko przed kontaktem z jakąkolwiek możliwą infekcją lub bakteriami. Układ odpornościowy noworodka rozwija się z czasem. W żadnym wypadku nie możesz przegapić szczepień ani wizyt u lekarza. Powinnaś również dokładnie myć ręce za każdym razem, gdy podnosisz lub dotykasz swoje dziecko, a ubranka dziecka powinny być czyste i uporządkowane.

Opieka nad noworodkiem w domu

Opieka nad noworodkiem w domu – o czym trzeba pamiętać?

Nie oczekuj, że wszystko będzie idealne dla ciebie lub twojego dziecka. Wszystko, co możesz zrobić, to przetrwać ten okres przejściowy. Pamiętaj, że jeśli uda ci się nakarmić maluszka, zmienić pieluchy na czas i monitorować jego stan zdrowia, to już robisz świetną robotę. Opieka nad noworodkiem w domu nie musi wiązać się z poświęceniami.

Nie porównuj się z innymi. Dla kogoś po urodzeniu dziecka wszystko okazuje się łatwe i proste, a czyjeś dziecko ciągle płacze lub choruje. Ponadto dostosowanie się do roli matki może być dla ciebie po prostu trudne, a sama opieka nad noworodkiem w domu skomplikowanym zadaniem. Jednak każda matka stara się zrobić wszystko, co w jej mocy.

Nie porównuj się z osobą, którą byłaś wcześniej. Pierwszy miesiąc po urodzeniu to miesiąc wielkich zmian. Twoje ciało zmieniło się od porodu, twoje hormony mają na ciebie wpływ, a w twoim życiu zachodzą zmiany emocjonalne i inne.

Co robić z noworodkiem, gdy nie śpi – jak się zająć dzieckiem?

Śpij, gdy dziecko śpi. Nie pozbawiaj się snu, bo inaczej będziesz zbyt zmęczona, aby wiedzieć, co robić z noworodkiem, gdy nie śpi. Dowiedz się, ile godzin snu dziennie ci wystarczy, i postaraj się wysypiać, aczkolwiek z przerwami. Oprzyj się pokusie odpowiadania na wszystkie e-maile czy smsy, gdy twoje dziecko śpi – ty też potrzebujesz przerwy.

Połóż dziecko na plecach w łóżeczku i bądź gdzieś w pobliżu. W łóżeczku nie powinno być poduszek, ciężkich koców ani zabawek. Pod ramiona dziecka można włożyć cienki kocyk i schować go na dole.

Nie wiesz co robić z noworodkiem, gdy nie śpi? Postępuj zgodnie z harmonogramem lub pomiń go. To nieważne. Niektóre mamy starają się od razu ustalić codzienną rutynę, inne polegają na naturalnym biegu wydarzeń. Cokolwiek wybierzesz, tryb, który najbardziej ci odpowiada, można znaleźć tylko metodą prób i błędów. Jeśli nie musisz pracować, nie ma znaczenia, kiedy twoje dziecko śpi. Czasami najlepiej jest pozwolić dziecku spać, kiedy chce, zamiast próbować wprowadzić go w rutynę, jeśli nie jest jeszcze gotowe.