single

Jakie buty zimowe dla chłopca wybrać?

Wybór odpowiednich butów zimowych dla dziecka zapewni mu nie tylko komfort, ale też pozwoli uniknąć przeziębienia czy poważniejszych chorób

Buty zimowe chłopięce – jak dobrać rozmiar?

Kluczowym elementem jest właściwy dobór rozmiaru. Dopuszczalne przemieszczenie stopy w butach dziecięcych to 15 mm. Ta przestrzeń wystarczy, aby pomiędzy nogą a krawędzią buta powstała szczelina powietrzna, która zapobiegnie przemarznięciu stóp. Buty zimowe chłopięce nie powinny być jednak za duże. Umieszczone wewnątrz podbicie będzie się przesuwać względem prawidłowego położenia stopy, co będzie skutkować nieprawidłowym procesem formowania się stopy dziecka.

Aby dobrać właściwy rozmiar, wystarczy położyć stopę dziecka na wyjętej wkładce. Optymalny margines to szerokość jednego palca. Jeśli wkładki nie można wyjąć, możesz włożyć buty i wsunąć palec między nogę a piętę. W takim przypadku palce dziecka powinny swobodnie leżeć wewnątrz bucika. W ten sposób prawidłowo dobierzesz buty zimowe chłopięce.

Buty na zimę dla chłopca – jaki materiał wybrać?

Do produkcji butów zimowych dla chłopców stosuje się następujące materiały:

 • Tekstylia i prawdziwa skóra. Materiały spełniają standardy higieniczne, doskonale przepuszczają powietrze, a jednocześnie dobrze akumulują ciepło. Skórzane buty na zimę dla chłopca dopasowują się do kształtu nogi. Modele tekstylne nie są tak elastyczne, dlatego nie należy ich kupować na przyszłość. Tekstylia są dodatkowo impregnowane środkami hydrofobowymi.
 • Substytut skóry. Nowoczesna, wysokiej jakości skóra ekologiczna nie pęka nawet w niskich temperaturach i doskonale zatrzymuje ciepło, jest jednak mniej elastyczna niż jej naturalny odpowiednik.
 • Nubuk. Piękny i szlachetny materiał na buty na zimę dla chłopca. Istnieją naturalne (dobrze oddychające) i syntetyczne (łatwe w pielęgnacji, bardziej odporne na zużycie i wilgoć) rodzaje nubuku.
 • Membrana. Materiał syntetyczny nieprzepuszczający wilgoci do wnętrza buta. Tylko przez małe otwory woda w postaci pary przedostaje się do wnętrza bucika i tym samym ogrzewa stopy dziecka.

Buty zimowe chłopięce

Na co zwrócić uwagę wybierając zimowe buty dla chłopca?

Ważna jest podeszwa. Powinna być elastyczna i umiarkowanie miękka. Staraj się wybierać podeszwy wykonane z elastomeru termoplastycznego (TEP) lub polichlorku winylu (PVC). Zapewniają umiarkowany poślizg, nie niszczą się przy silnym mrozie i zatrzymują ciepło. Podeszwa z bieżnikiem zapewni dobrą przyczepność do podłoża, a niewielki obcas zapewni prawidłowe anatomiczne ułożenie stopy.

Zimowe buty dla chłopca powinny być ocieplone. Idealnie byłoby, gdyby było to futro z poduszką powietrzną. Może być zdejmowane lub na stałe. W drugim przypadku wkładka nie będzie się ślizgać i powodować dyskomfortu u dziecka, ale nie będzie możliwości jej wyjęcia i wyprania. W pierwszym przypadku można ją regularnie czyścić, ale przy zakupie ważne jest, aby upewnić się, że cięcie zapewnia niezawodne zamocowanie stopy, wtedy wkładka nie będzie przesuwać się w bucie. Sama izolacja wewnętrzna może być wykonana z różnych materiałów: Najczęściej zimowe buty dla chłopca ociepla się:

 • Futro naturalne. Tworzy doskonałą izolację termiczną, jest miękkie i najwygodniejsze dla dziecięcych stóp.
 • Futerko syntetyczne. Nie tak miękkie, jak jego naturalny odpowiednik, ale szybko schnie, a modele z takim futerkiem są tańsze.
 • Membrana (Gortex, Sympathex, Ricotex). Nowoczesne materiały, które nie pozwalają na przedostawanie się wilgoci i wody do wnętrza butów dziecięcych.
 • Materiały sztuczne (sintepon, polar, Thinsulate, holofiber). Są trwałe, dobrze zatrzymują ciepło, ale jednocześnie tańsze niż futra naturalne.

Buty zimowe chłopięce na rzepy – rodzaje zapięć

Dla młodszych dzieci odpowiednie są zapięcia z możliwością regulacji – na rzep lub sznurowanie, natomiast dla starszych dzieci można kupić modele bez zapięć. Buty zimowe chłopięce na rzepy są bardzo wygodne i proste w zdejmowaniu. Ponadto buty zimowe chłopięce na rzepy doskonale nadają się jednakowo na spacer jak też do szkoły.

Wybierając buty, weź też pod uwagę następujące rzeczy:

 • Chłopcu muszą się spodobać buty, w przeciwnym razie może kaprysić podczas codziennego ubierania. Buty najlepiej wybierać razem z dzieckiem.
 • Jakość. W wysokiej jakości obuwiu zimowym na powierzchni nie występują resztki kleju ani wystające nitki, a wszystkie części są solidnie zamocowane.
 • Gwarancja. Kupuj buty tylko tam, gdzie uzyskasz gwarancje.
 • Buty należy przymierzyć na stojąco. Przed zakupem musisz dać dziecku możliwość pospacerowania w butach po sklepie.