single

Porady dla rodziców nastolatków: jak budować dobre relacje?

Dobre relacje z dziećmi rodzicami pomogą złagodzić wiele trudności okresu dojrzewania. Podpowiemy ci jak je zbudować.

Relacje z nastolatkiem – co jest najważniejsze

Nierzadko zdarza się, że rodzice przestają brać czynny udział w życiu dziecka, gdy osiąga ono wiek dojrzewania. Dorosłe dzieci potrzebują uwagi i miłości nie mniej, a może bardziej niż wcześniej. Dobre relacje z nastolatkiem złagodzą wiele trudności okresu dojrzewania i pomogą dziecku budować w przyszłości rodzinę na zasadach miłości i zaufania.

W okresie dojrzewania dzieci przechodzą szereg zmian fizjologicznych i psychicznych i musisz wiedzieć, na co trzeba się przygotować. Relacje z nastolatkiem muszą być oparte na miłości.

Kiedy dziecko zachowuje się źle, złościsz się lub denerwujesz. Ale to nie znaczy, że przestaniesz go kochać. Pokaż swojemu dziecku, że go kochasz, ale nie musisz kochać wszystkiego, co robi. Dla nastolatków ważne jest, aby rodzice byli z nimi szczerzy - nie tylko w działaniach, ale także w manifestowaniu uczuć.

Nastolatki zawsze potrzebują szczerego zainteresowania ze strony dorosłych. Relacje z nastolatkiem niestety wymagają od ciebie wyrozumiałości. Pokaż dziecku, że jest dla ciebie ważne. Pomoże mu to poczuć się znacznie pewniej. Pamiętaj, że nastolatek potrzebuje twojego wsparcia nawet wtedy, gdy z punktu widzenia osoby dorosłej problemy wydają się błahe. Pamiętaj, aby pochwalić dziecko za każde osiągnięcie. Zachęcaj do rozwoju wszechstronnych zainteresowań i cech, takich jak wytrwałość, wytrwałość i ciężka praca.

Komunikacja z nastolatkiem – wyznacz granicę

Pomimo pragnienia niezależności nastolatki potrzebują granic, które regulują ich zachowanie. Sami jeszcze nie do końca rozumieją, co jest dla nich szkodliwe, a co może być korzystne. Aby kontrolować zachowanie dziecka, należy unikać skrajności. Komunikacja z nastolatkiem nie może być ani zbyt autorytarna, ani w pełni swobodna. Autorytarni rodzice, którzy żądają bezwarunkowego przestrzegania sztywnych zasad, borykają się z tymi samymi problemami, co liberalni ojcowie i matki, którzy dają swoim dzieciom zbyt dużo wolności. Nastolatki mają tendencję do łamania zasad. Ale są gotowi przestrzegać norm i zasad, które rozumieją. Komunikacja z nastolatkiem wymaga szczerego omówienia zasad. Postępowanie: „Zrobisz to, bo tak powiedziałem” może sprawdzić się w przypadku sześcioletniego dziecka, ale nie w przypadku nastolatka.

Pamiętaj, że dzieci zawsze biorą przykład od tych, z którymi stale się komunikują. I oceniają zachowanie dorosłych nie słowami, ale konkretnymi działaniami. Kiedy dziecko staje się nastolatkiem, potrzebuje jeszcze silniejszego i bardziej nieomylnego autorytetu, na którym będzie mógł polegać. Jeśli ustalisz wysokie standardy swojego zachowania i będziesz traktować innych ludzi z życzliwością i szacunkiem, istnieje większe prawdopodobieństwo, że twoje dziecko też będzie się tak zachowywać.

Komunikacja z nastolatkiem

Jak ważne są wspólne aktywności dla rodziny?

Poczucie odpowiedzialności kształtuje się w dziecku stopniowo i uczy się ono go od dorosłych. Dlatego tak ważne są wspólne aktywności dla rodziny, kiedy to nastolatek może nauczyć się na nowo wspólnych relacji.

Jednocześnie niech dziecko będzie odpowiedzialne za takie aspekty życia rodzinnego jak: - sprzątanie własnego pokoju, pomoc w zakupach spożywczych i gotowaniu, - odrabianie zadań domowych i uczęszczanie na dodatkowe zajęcia, - rozmawianie o życiu rodzinnym, rekreacji i rozrywce, dużych i małych zakupach. Wszystkie te wspólne aktywności dla rodziny są ważne w jego rozwoju.

Dorastanie to czas uczenia się nowych rzeczy. Twoje dziecko może zainteresować się sportem, zacząć słuchać muzyki, której nie rozumiesz, lub czytać książki odległe od szkolnego programu nauczania. Fascynują go eksperymenty. Twoim zadaniem jest teraz nie tylko protekcjonalnie obserwować, jak dziecko odkrywa nowe aspekty życia, ale także aktywnie je z nimi zapoznawać. Obudź swoje dawno uśpione zainteresowania i talenty i spróbuj znaleźć wspólne hobby z nastolatkiem. Nie zrażaj się, jeśli z biegiem czasu hobby dziecka ulegnie zmianie – jest to proces naturalny.

Radzenie sobie z wyzwaniami nastolatków - podsumowanie

Niektórzy uważają, że dorastanie to okres „buntu” i że wszyscy nastolatkowie są równie „trudni”. Jednak dzieci w tym wieku różnią się od siebie tak samo, jak dzieci w każdym innym wieku. Spróbuj postawić się na miejscu dziecka i spojrzeć na świat z punktu widzenia jego potrzeb i uczuć. Wtedy zrozumiesz, jak ważne jest, aby nastolatek czuł się osobą godną szacunku. Wbrew pozorom radzenie sobie z wyzwaniami nastolatków nie jest ekstremalnie trudne.

Radzenie sobie z wyzwaniami nastolatków wymaga cierpliwości. Nie ma idealnych dzieci, tak jak nie ma idealnych rodziców. Najlepszym sposobem na zbudowanie zaufania wśród nastolatków jest autentyczne zainteresowanie ich życiem i dawanie pozytywnego przykładu.