single

Dom w stylu dworku szlacheckiego - jak urządzić dom w stylu dworkowym?

Niegdyś majątki szlacheckie były ważnym elementem życia, a nawet swoistym symbolem szlachty w Rzeczypospolitej. Szlachta już dawno przeminęła, ale obraz majątku nadal otacza romantyczna aureola, a portyk z kolumnami ozdabia co drugi polski dom.

W Polsce nie tylko na przedmieściach miast, ale i na wsiach pojawia się coraz więcej prywatnych domów, przed wejściem, do których znajduje się charakterystyczny ganek z kolumnami. To tylko jeden z wielu przejawów zamiłowania do motywów związanych z kulturą szlachecką dawnej Rzeczypospolitej.

Styl dworkowy nowoczesny – co czerpie z tradycji

Dwór polski w XIX wieku nie był już prostym „projektem architektonicznym”. Właściciele dworów byli świadomi przeszłości i znaczeń rozwiązań architektonicznych, traktując je zarówno jako przestrzeń mieszkalną, jak i inwestycję, np. jako „nośnik wartości”.

Myśląc jak wygląda styl dworkowy nowoczesny, najczęściej mówimy o aranżacji, która nawiązuję do parterowego domku, a nie okazałego pałacu magnackiego. Dla zrozumienia projektu dworu warto połączyć dwa wątki: architektoniczno-estetyczny ze społecznym i obyczajowym. Powstanie siedziby ziemiańskiej, obok swojego zakorzenienia w tradycji i zwyczaju, było uzasadnione specyficznymi potrzebami jej właściciela.

Bezpośrednio przed wejściem powinien znajdować się trawnik, owalny lub okrągły, czasem otoczony żywopłotem z klombem pośrodku. W ten sposób stworzysz cour d'honneur, dziedziniec honorowy, który w XIX wieku był niemal obowiązkowy jako symbol prestiżu i godności siedziby właściciela ziemskiego.

Styl dworkowy nowoczesny to klasycystyczny budynek malowany na biało (nigdy na niebiesko – kolor chałup chłopskich). Czterokolumnowy portyk, wychodzący poza jedną kondygnację wnętrza, wyznacza tzw. kolosalny porządek architektoniczny. Charakterystyczne dla architektury dworu są trzy elementy: po pierwsze rzut, po drugie kształt bryły (w tym niezwykle ważne proporcje wysokości ścian do wysokości dachu). Trzecim elementem jest estetyka centralnie umieszczonego wejścia. Tak popularne dzisiaj skojarzenia polskiego dworu z portykiem kolumnowym dotyczą budowli wznoszonych w stylu klasycystycznym, począwszy od ostatniej ćwierci XVIII wieku.

Kuchnia w stylu dworkowym – przede wszystkim funkcjonalna

Cechy projektu kuchni w stylu klasycznym to: materiały, wykończenia, meble, kolor, akcesoria i elementy dekoracyjne. Kuchnia w stylu dworkowym jest na lata. Ten styl zawsze pozostaje aktualny i dostosowuje się do nowoczesności. Ale jednocześnie nie traci swojej pierwotnej wielkości, luksusu i elegancji. Kuchnia może być zaaranżowana na dwa sposoby.

  • Prosty i elegancki. Dominują tu wyraźne linie i proporcje we wnętrzu, elegancja i prostota form.
  • Klasyczny pompatyczny. Charakteryzuje się bogactwem elementów dekoracyjnych w postaci ozdobnych wzorów, skomplikowanych sztukaterii, kręconych dodatków, kolumn.

Gdy już zdecydujesz się na kierunek stylu, ściśle kieruj się jego cechami. Kuchnia w stylu dworkowym powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Ozdoby nie są tu najważniejsze. Dlatego we wnętrzu nie ma tanich i niskiej jakości elementów, ale funkcjonalne. Jeśli to możliwe, do mebli i akcesoriów warto używać wyłącznie naturalnych materiałów. Jeśli nie ma możliwości zastosowania sprzętów AGD stylizowanych na „klasykę”, warto schować je w szafach wnękowych. Kuchnia w stylu szlacheckim powinna mieć jasne oświetlenie. Dlatego piękny żyrandol i dodatkowe światło to tylko plus dla wnętrza.

dworek

Salon w stylu dworku polskiego - Z holu do salonu

Z reguły gospodarze zapraszali swoich gości do salonu. Spotykali się tam z dziećmi i innymi domownikami, zwykle żyło ze sobą wiele pokoleń: dziadkowie, ciocie, wujowie mieszkający na stałe. Z reguły dwór był wielopokoleniowy. Dlatego salon w stylu dworku polskiego jest najważniejszym pomieszczeniem domu.

W salonie oprócz dużego bogato zdobionego pieca, sof i foteli powinno znajdować się pianino, a ściany zdobić malowidła, charakterystyczny element każdego dworu. Zwykle dominują grafiki, akwaforty i rysunki, a także olejne portrety przodków. Salon w stylu dworku polskiego to także symbole narodowe, ryngraf z Matką Boską Częstochowską, a pod nim skrzyżowane szable i stare części zbroi.

Meble w stylu dworskim – jak dobrać?

W takim projekcie pokoje usytuowane są w tzw. amfiladzie, czyli wszystkie są ze sobą połączone. Do jadalni gospodarze i ich goście w dawnych dworkach wchodzili z salonu, gdy stół był już nakryty. I jeśli chodzi o meble w stylu dworskim, to właśnie stół jadalny jest najważniejszy. Ważniejsze meble w stylu dworskim to także biblioteka, która stanowiła ważny element w XIX wiecznym dworze.