single

Etapy rozwoju dziecka – jak wspierać rozwój dziecka?

Rozwój dziecka można podzielić na kilka faz. Jak przebiega rozwój dziecka i po czym poznać, że dziecko jest w danej fazie rozwoju.

Rozwój niemowlaka - etapy

Pierwsze dni i tygodnie życia dziecka są trudne zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Mamy i tatusiowie w okresie noworodkowym, który trwa 4 tygodnie po porodzie (28 dni), uczą się opieki i opieki nad dzieckiem, a dziecko przystosowuje się do nowych warunków życia. Skuteczność tych procesów zależy od wielu czynników. A jednym z nich jest dokładne zrozumienie, jak przebiega rozwój niemowlaka, aby na czas reagować na wszelkie problemy i zwrócić się do pediatry.

Już podczas pobytu w szpitalu położniczym dziecko rozpoczyna etap adaptacji do zmienionych warunków życia. Układ nerwowy jest bardzo wrażliwy i aktywnie działa. Pojawiają się różne odruchy bezwarunkowe, wśród których głównymi są poszukiwanie i ssanie. Noworodek ma dobrze rozwinięty słuch, węch, smak i dotyk. Jednocześnie wzrok dziecka jest słaby, widzi wszystko niewyraźne i niewyraźne.

Rozwój niemowlaka ocenia się zwykle w czterech obszarach: komunikacja, język, rozwój motoryki dużej i rozwój motoryki drobnej. Komunikacja jest umiejętnością wspólną dla wszystkich istot społecznych. Opóźnienia w tym obszarze mogą wskazywać na upośledzenie funkcjonowania narządów wzroku i słuchu lub ogólne zakłócenie rozwoju sfery emocjonalnej.

Jeśli twoje dziecko ma znaczne opóźnienie w rozwoju podstawowych umiejętności motorycznych, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Opóźnienie rozwoju motorycznego niemowlęcia może wskazywać na poważną chorobę neurologiczną.

Jak przebiega rozwój dziecka?

Na każdym etapie rozwoju dziecka kluczowymi parametrami są następujące wskaźniki:

• Reakcje wzrokowe i słuchowe.

• Reakcje emocjonalne.

• Zdolności motoryczne.

• Ruchliwość dłoni.

• Rozwój mowy.

• Nabywanie różnych umiejętności i zdolności.

Rozwój dziecka po 4 tygodniach radykalnie przyśpiesza. Dziecko już płynnie podąża za obiektem poruszającym się w polu widzenia. Potrafi długo słuchać głosów dorosłych, dźwięków wydawanych przez grzechotkę. Reaguje z uśmiechem na traktowanie rodziców.

Rozwój dziecka powyżej 6 miesięcy to etap poważnych zmian w rozwoju wzrokowej i słuchowej percepcji świata, reakcji emocjonalnych oraz funkcji motorycznych dziecka. Dziecko uczy się rozpoznawać rodziców, okazywać radość, zaczyna wykonywać pierwsze skierowane ruchy. Rozwija się jego percepcja sensoryczna, zaczynają się wykształcać zdolności motoryczne i koordynacja. Dziecko rozpoznaje i rozróżnia ludzi po twarzach - raduje się na widok mamy, taty i innych krewnych, jest czujne na widok nieznajomych. Nie tylko rozpoznaje głosy bliskich, ale także wyczuwa intonację, odpowiednio reaguje.

dziecko

Etapy rozwoju dziecka do 2 lat i starszych

W tym okresie zdolności fizyczne i umysłowe dziecka rozwijają się w szybkim tempie, zwłaszcza po półtora roku. Etapy rozwoju dziecka w tym okresie można rozpoznać po następujących sygnałach:

• Dziecko rozumie już wiele słów.

• Potrafi wykonywać co najmniej 3 rodzaje zadań dla dorosłych.

• Mówi używając zarówno baby talk, jak i wyuczonych pełnych słów.

• Rozumie pojęcie rozmiaru, potrafi wskazać, który przedmiot jest większy, a który mniejszy, jeśli różnica między wymiarami wynosi 3 cm lub więcej.

• Może chodzić przez długi czas bez odpoczynku.

• Zjada samodzielnie pokarm stały za pomocą łyżki.

• Wykorzystuje nabyte umiejętności w grach, wykonuje wyuczone wcześniej czynności bez podpowiedzi.

Kolejne etapy rozwoju dziecka następują po ukończeniu 2,5 roku.

• Dziecko mówi długimi zdaniami (3 lub więcej słów), zadaje proste pytania.

• Gra w gry fabularne.

• Buduje proste konstrukcje.

• Potrafi włożyć ubrania, buty, ale jeszcze nie umie wiązać sznurowadeł, zapinać guziki.

• Dobiera figurki o tym samym kształcie lub kolorze według próbki.

Fazy rozwoju dziecka – poszczególne etapy

Wczesny etap rozwoju dziecka trwa od 1 do 3 lat. Najważniejszą rzeczą jest wówczas interakcja społeczna. Dziecko uczy się wchodzić w interakcje z dziećmi i dorosłymi, nawiązywać przyjaźnie. Dziecko ma pragnienie niezależności od rodziców. Dziecko w wieku trzech lat jest świadome siebie jako osoby. Uczy się przewidywać i oceniać działania i sytuacje. Lubi fantazjować. Kolejne fazy rozwoju dziecka następują po ukończeniu trzeciego roku życia. W wieku trzech lat dziecko może mieć kryzys. Każde dziecko doświadcza tego inaczej. Wykazuje upór, agresję wobec innych. Są to zwykłe formy zachowań, charakterystyczne dla kryzysu tego wieku.

Fazy rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym zaczynają się w wieku 3 lat i kończą, gdy dziecko idzie do szkoły. W tym okresie początkowo zaczynają się kształtować osobiste cechy charakteru dziecka i rozwijają się osobiste mechanizmy zachowania. Dziecko stara się być jak jego rodzice, dlatego przykład i autorytet rodziców jest tutaj bardzo ważny. W tym okresie dziecko aktywnie rozwija wszystkie procesy psychiczne: pamięć, uwagę, myślenie, wyobraźnię itp. Dziecko przygotowuje się do szkoły, uczy się odpowiedzialności.