single

Najpopularniejsze gry planszowe

Gry planszowe pozostają jedną z najciekawszych rozrywek dla całej rodziny. Jak wybrać odpowiednią grę pod kątem wieku i zainteresowań.

Gry planszowe rodzinne – jakie wybrać?

Na każdej grze znajduje się informacja o grupie wiekowej, dla której jest ona odpowiednia. Jeśli masz małe dziecko, nie powinieneś przegapić tego aspektu, ponieważ zbyt skomplikowana gra może być dla dziecka niezrozumiała. Wskazane jest, aby wybierać gry odpowiednie dla wieku.

Gry planszowe rodzinne są niezwykle różnorodne i mają różną specyfikę, na przykład są gry jednorazowego użytku, są dla dwóch graczy i są dla całej rodziny. Ponadto opcje w grach można podzielić według płci: dla chłopców i dziewcząt. Chociaż oczywiście tutaj warto skupić się na upodobaniach dziecka, ponieważ są dziewczynki, które interesują się tematyką militarną czy motoryzacyjną.

Gry planszowe rodzinne można podzielić na intelektualne, hazardowe, komunikacyjne lub testujące zdolności fizyczne. Komunikatywne formy rozrywki pomagają budować bliskie kontakty. Jedną z takich gier jest Imaginarium

Ta ekscytująca gra, jest odpowiednia do zabawy z przyjaciółmi lub w kręgu rodzinnym. Ta gra jest przeznaczona dla dzieci w wieku 12 lat. Imaginarium daje możliwość rozwijania wyobraźni, a jednocześnie dostarcza emocji. Gracze są zanurzeni w świecie skojarzeń. Zalety:

• Pomaga rozwijać wyobraźnię.

• Pozwala na kreatywne myślenie.

Jeśli szukasz popularnych modeli gier, zwróć uwagę na Monopoly. Ta ekscytująca strategia ekonomiczna może urzekać nie mniej niż wirtualne zabawki. Ta gra jest idealna dla grupy przyjaciół. Odpowiednia jest dla dzieci od 8 roku życia.

Kultowe gry planszowe – rozrywka dla całej rodziny

Kultowe gry planszowe to między innymi Osadnicy z Catanu. Ta gra jest nieco podobna do Monopoly. Aby wziąć udział, potrzebujesz 3 lub 4 graczy. Zgodnie z zasadami są to koloniści, którzy wylądowali na bezludnej wyspie. Tam muszą stworzyć osadę, rozwinąć ją do maksimum, a na końcu zwycięzcą zostaje ten, który otrzyma 10 punktów zwycięstwa. Ruchy wykonuje się, rzucając kostką. Zalety to:

• Strategiczne myślenie.

• Buduje umiejętności komunikacyjne.

planszowe

Jeśli chodzi o kultowe gry planszowe, to idealnym przykładem jest Munchkin. Jest odpowiednia dla grupy przyjaciół, którzy są gotowi do odgrywania ról i transformacji. Ta planszowa gra karciana pogrąża Cię w dzikim świecie fantasy. Będziesz musiał oszukiwać, podżegać przywódców, wspierać słabych graczy w egoistycznych celach, a wszystko to dla własnego zwycięstwa. Grając w Munchkina, będziesz musiał zapomnieć o litości i współczuciu dla wroga. Celem jest osiągnięcie maksymalnego poziomu, a po drodze czekają magiczne chwile, przypominające dziwaczny świat Tolkiena.

Najlepsze ambitne gry planszowe

Ambitne gry planszowe to z pewnością różne wersje Scrabble. Ta rozrywka jest odpowiednia dla rodziny liczącej od 2 do 4 osób. Zabawa polega na ułożeniu słów na specjalnej planszy podzielonej na 225 kwadratów. Scrabble pozwala trenować mózg i poszerzać zasób słownictwa. Na początek gracze otrzymują 7 żetonów i muszą wymyślać słowa. Finisz następuje, gdy jednemu z graczy skończą się wszystkie żetony. Punktacja ujawni zwycięzcę. Scrabble jest odpowiedni dla dorosłych i dzieci. Zalety:

• Aktywnie trenuje aktywność mózgu.

• Poszerza słownictwo.

Z kolei kalambury choć nie są grą planszową, to wypełnia wszelkie cechy jaką powinny mieć ambitne gry planszowe. Uczestniczyć w grze może od 3 do 16 osób. Jeśli jest wielu uczestników, to pojawia się podział na zespoły, ale jeśli jest tylko 3, to każdy gra na swoje konto. Wystarczy podać wyjaśnienie słowa, które się wylosowało w ciągu wyznaczonego czasu. Będziesz musiał wyjaśnić znaczenie słowa na jeden z trzech sposobów wskazanych na polu: słowami (ale bez słów o tym samym znaczeniu), gestami (po cichu) lub za pomocą obrazu. Zwycięzcą zostaje gracz, który jako pierwszy dotrze do mety.

Gry planszowe strategiczne – dla starszych dzieci

Osobną kategorią są gry planszowe strategiczne takie jak Mafia. Celem tej rozrywki jest oczyszczenie miasta z przestępców. Każdy otrzymuje rolę, którą określa karta postaci. W rezultacie możesz zmienić się w bezpiecznego cywila, zostać mafiosem, komisarzem i przywódcą. Proces dzieli się na „dzień” i „noc”. Noc to czas mafijnych okrucieństw, a za dnia nieszczęśni mieszkańcy dowiadują się, że ktoś zginął i próbują zidentyfikować złoczyńców. „Mafia” jest niezwykle wciągająca, uczy oswajania się z postacią.

Najlepsze gry planszowe strategiczne opierają się na kultowych filmach czy serialach. Taka jest „Gra o Tron”. Jest to strategiczna gra planszowa oparta na książkach słynnej sagi „Pieśń lodu i ognia” George'a Martina. Każdy z uczestników poprowadzi jeden z Wielkich Rodów walczących o dominację nad Siedmioma Królestwami Westeros. W trakcie gry musisz podbić jak najwięcej zamków i fortec, gromadząc armie, przejmując ziemie i zawierając sojusze, aby w efekcie zasiąść na Żelaznym Tronie.