single

Gdzie na wakacje z dzieckiem? Porady dla rodziców z dzieckiem w podróży.

Aby pytanie: „Daleko jeszcze” nie męczyło cię przez całą drogą, powinnaś zadbać o to, aby dziecko nie nudziło się w podróży.

Jak zająć dziecko w podróży?

Najprostszym sposobem zajęcia dziecka są książki. Idealną opcją byłyby jasne, kolorowe książki o miejscu, do którego się wybierasz. Dziecko może samodzielnie przejrzeć zdjęcia i przeczytać informacje, a następnie skonfrontować je z rzeczywistością na miejscu. Male dziecko w podróży, warto zająć zabawkami.

Zabierz ze sobą ulubione zabawki twojego dziecka. Aby odwrócić uwagę dziecka, możesz zabrać na drogę nową zabawkę, która przyciągnie jego uwagę. Dobrym pomysłem, jeśli chodzi o dziecko w podróży, są gry edukacyjne. Mogą to być:

  • Puzzle na magnetycznej podstawie. Składają się z dość dużych fragmentów i są odpowiednie dla dzieci od 2 lat.
  • Karty do gry z zadaniami lub rysunkami, które możesz wykorzystać do badania otaczającego dziecko świata.
  • Filcowe naklejki pomogą rozwijać zdolności motoryczne i dobrze się bawić.
  • Duże kartonowe cyfry i litery pomogą ci przygotować dziecko do szkoły.

Z kolei gry planszowe, to idealny dodatek do podróży pociągiem lub samolotem

Co na podróż z dzieckiem warto zabrać?

Rysowanie farbami nie jest wygodne podczas podróży, dlatego zabierz kredki, ołówki, pisaki, markery i długopisy. Chcesz zaskoczyć dziecko? Zabierz ze sobą album z kartkami (szkicownik) i markery do szkicowania lub tylko białe kredki. Zwykłą plastelinę można zastąpić kolorowym zestawem do modelowania (zawiera nie tylko jasną plastelinę, ale także akcesoria, za pomocą których można tworzyć różne fantazyjne figurki). Jeśli zastanawiasz się co na podróż z dzieckiem zabrać, to prostym rozwiązaniem jest stare dobre orgiami. Możesz złożyć fantazyjne figurki z papieru, ściągając wzory z YouTube. Albo naucz swoje dziecko robić stare dobre łodzie i samoloty. W przypadku figur możesz użyć papieru pozostałego po rysowaniu. Jeśli naprawdę nie wiesz co na podróż z dzieckiem zabrać, to w ostateczności pozostają ci nowoczesne gadżety. Zawsze możesz zająć dziecko, puszczając mu film. Niech będą to jednak:

  • Bajki edukacyjne.
  • Programy edukacyjne.
  • Historie audio i książki audio

Wakacje z dzieckiem

Jakie zabawki w podróży są optymalnym wyborem?

Kiedy zastanawiasz się jakie zabawki w podróży mogą być przydatne, to raczej takie, którymi można się bawić stacjonarnie i w pojedynkę. Jeśli nie ma żadnych pod ręką, a podróżujecie pociągiem, to usiądź w przedziale, połóż dziecko przy oknie i opowiedz mu o kolei. Po uruchomieniu pociągu daj dziecku trochę czasu na wyjrzenie z nim przez okno.

Wymyśl ciekawe historie o ludziach mieszkających w domach, o różnych zwierzętach żyjących w mijanym lesie. Dzieciak się zainteresuje i przez jakiś czas będzie chętnie przyglądał się pejzażom za oknem.

Długa podróż samochodem może być bardzo męcząca dla małych dzieci, ponieważ ich ruch jest ograniczony, nie mogą biegać i igrać. Według psychologów podróż samochodem dla dzieci w wieku od 1,5 do 3 lat może być prawdziwym stresem. W tym wieku dzieciom trudno jest wysiedzieć przez długi czas. Dlatego lekarze zalecają, aby co 2 godziny zatrzymywać się i dawać dziecku możliwość poruszania się, spacerowania. W takim przypadku to jakie zabawki w podróży będą przydatne, zależy od wieku dziecka.

Akcesoria na podróż – o czym jeszcze pamiętać

Droga stanie się ciekawą przygodą dla dziecka, jeśli rodzice poświęcą czas na komunikację z nim. W pociągu, w samolocie i na lotnisku, w autobusie lub w samochodzie możesz grać w różne gry i wykorzystać akcesoria na podróż. Nawet najmłodsi mogą rywalizować, kto pierwszy zobaczy żółty samochód lub traktor. Można policzyć rowery, stada krów, bociany na dachu, budynki z kolumnami, pomniki, sygnalizację świetlną. Najważniejsze jest to, że każde dziecko ma przygotowane wcześniej własne arkusze do liczenia, na których odnotuje, ile różnych ciekawych przedmiotów spotkało po drodze. Takie gry rozwijają uwagę i wyobraźnię dzieci, uczą je bawić siebie i innych w każdych okolicznościach. Dobrym pomysłem są akcesoria na podróż takie jak audiobooki. Możesz słuchać dźwiękowych bajek w trasie, możesz na głos poczytać książkę, możesz też wymyślać własne bajki, historyjki – i opowiadać je dziecku.

Podczas wszelkich postojów staraj się dać dzieciom możliwość poruszania. Jeśli podróżujesz z bardzo małym dzieckiem, a sama podróż trwa tylko kilka godzin, najlepiej zaplanuj ją tak, aby wypadła na sen dziecka w ciągu dnia. W samochodzie dla wygody możesz mieć nadmuchiwaną poduszkę i koc, aby je okryć. Jeśli podróż jest długa, to w przypadku małego dziecka, lepiej jest podzielić ją na równe etapy.