single

Co zabrać na wakacje z dzieckiem za granicą?

Wybierając się na wakacje z dzieckiem za granicę, musisz zadbać o załatwienie wszystkich formalności, a także starannie przygotować listę rzeczy, które zapakujesz do walizki.

Co zabrać na wakacje z niemowlakiem za granicą, kiedy lecisz samolotem?

Wiele matek i ojców, wyjeżdżając na wakacje, zabiera ze sobą nawet trzymiesięczne niemowlęta. A czasami rodzice nie wiedzą, jak kompetentnie przygotować się do wyjazdu z małymi dziećmi. Wiele linii lotniczych udziela zniżek na bilety dla dzieci poniżej 2 roku życia lub przewozi je za darmo, nie zapewniając im osobnego miejsca. Także wiele hoteli oferuje specjalną stawkę dla niemowląt w wieku poniżej 2 lat. Musisz jednak wiedzieć co zabrać na wakacje z niemowlakiem za granicę.

Aby podróżować poza granicę UE, potrzebujesz paszportu. To niezbędne także u małego podróżnika. Paszporty dla dzieci nie różnią się od tych wydawanych dorosłym. Rodzice mogą wpisać swoje dzieci do swoich paszportów (nie da się tego zrobić nowymi danymi biometrycznymi) i nie sporządzać dokumentu dla dziecka. Ale trzeba być wówczas przygotowanym na szereg ograniczeń. Tak więc nikt inny nie będzie mógł wtedy towarzyszyć dziecku za granicą - ani babcie, ani inni krewni, ani znajomi. To co zabrać na wakacje z niemowlakiem za granicę?

Co zabrać na wakacje z dzieckiem za granicę – lista niezbędnych rzeczy

Jeśli dziecko wyjeżdża na wakacje za granicę z tatą i mamą, potrzebne są tylko paszporty. Ale w niektórych państwach celnicy mogą wymagać dokumentów potwierdzających pokrewieństwo lub kuratelę rodziców. Jeśli nie wiesz co zabrać na wakacje z dzieckiem za granicę, to na wszelki wypadek zabierz ze sobą akt urodzenia lub kurateli, akt małżeństwa lub dokument zmiany nazwiska.

To, co zabrać na wakacje z dzieckiem za granicę zależy od statusu prawnego maluszka. Jeśli np. jest to wyjazd z dzieckiem za granicę z jednym z rodziców, przyda się paszport dziecka, akt urodzenia, zaświadczenie o opiece, jeśli nazwiska się nie zgadzają - akt małżeństwa lub zmiana nazwiska. Dziecko może wyjechać na wakacje z dziadkiem, ciocią lub wujkiem, starszym bratem lub siostrą, trenerem lub inną osobą towarzyszącą. Ta podróż wymaga zgody jednego z rodziców. W takim dokumencie określa się, z kim, gdzie i jak długo dziecko podróżuje. Wydają zgodę na konkretny wyjazd lub na określony okres.

Kupując wycieczkę zorganizowaną na wyjazd za granicę, warto również wykupić ubezpieczenie. Standardowa polisa wydawana jest również w przypadku podróży z dzieckiem, ale i tak lepiej wykupić rozszerzony pakiet polis. Pakiet standardowy nie obejmuje szeregu usług medycznych. Należy pamiętać, że układ odpornościowy niemowląt nie jest stabilny, więc mogą one źle tolerować zmiany klimatu. Lepiej nie ryzykować, możesz wykupić ubezpieczenie z rozszerzonym pakietem usług. Wiele firm ubezpieczeniowych sprzedaje polisy dla dzieci poniżej 6 roku życia po wyższej cenie. Czasami różnica ta sięga 30% lub więcej. Ubezpieczyciele tłumaczą to faktem, że dzieci chorują częściej niż dorośli podczas podróży.

Kupując bilety, warto zapytać, jakie świadczenia dana linia lotnicza zapewnia dzieciom. Szereg przewoźników oferuje preferencyjne stawki – zniżki u nich sięgają nawet 90%. A niektóre firmy przewożą małe dzieci za darmo, ale nie zapewniają im osobnego miejsca.

Wakacje z dzieckiem w górach

Lista rzeczy na wakacje za granicę – gdzie jechać?

Do wyjazdu z dzieckiem należy przygotować się z wyprzedzeniem. Nie należy wybierać odległych egzotycznych krajów – nawet jeśli dziecko dobrze zniesie lot, aklimatyzacja będzie dla niego dość długa, a czasem bolesna. Najbardziej odpowiednie na rodzinne wakacje na plaży z dziećmi są takie kraje jak Turcja, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria i Włochy. W takich krajach lista rzeczy na wakacje za granicę będzie krótsza. W hotelach w tych krajach jest pełna, funkcjonalna infrastruktura dla dzieci - menu dla dzieci, wygodne łóżka w pokojach, opiekunki, baseny i minikluby.

Szwecja, Dania, Finlandia, Niemcy, Szwajcaria, Austria są idealne na wycieczki krajoznawcze z dzieckiem. Wszędzie są windy, podjazdy i ścieżki dla wózków, wszystkie toalety przy „strefach dziecięcych” mają przewijaki i wszystko, co potrzebne. Kawiarnie i restauracje zawsze mają menu dla dzieci. Tu znowu lista rzeczy na wakacje za granicę może być krótsza.

Co zabrać na wakacje z dzieckiem nad morze - Jak spakować walizkę

Jednak gdziekolwiek pojedziesz z dzieckiem, przygotuj się na to, że twój bagaż będzie większy niż normalnie. To, co zabrać na wakacje z dzieckiem nad morze zależy od jego wieku. Do walizki należy spakować liczne koszulki, bluzki, rajstopy i spodnie. Będziesz musiała zabrać ze sobą i kosmetyki dla dzieci - zwykły szampon i krem. Nie bierz pieluch w ogromnej ilości, weź kilka sztuk tylko na drogę i natychmiast kup paczkę po przyjeździe. Jeśli dziecko już zapomniało, co to jest pielucha, ale nie korzysta jeszcze z toalety, będziesz musiała wziąć nocnik.

To, co zabrać na wakacje z dzieckiem nad morze zależy też od twoich możliwości, tj. jak duży bagaż możesz wziąć. Np. nie należy zabierać w podróż zbyt wielu zabawek. Warto zabrać ze sobą ukochanego misia, może ołówki i blok rysunkowy. Bardzo przydatną rzeczą jest przenośny odtwarzacz DVD.