single

Gry dla młodzieży i dorosłych

Okres dojrzewania to przygotowanie do dorosłości. A to, czego dziecko uczy się w tym okresie, może decydować o jego przyszłości. Dla nastolatka jest to też okres aktywnej socjalizacji i komunikacji z rówieśnikami. W tym aspekcie pomocne okazują się gry zarówno te planszowe jak komputerowe.

Gry dla młodzieży – czy mają jakieś zalety?

W tym wieku dziewczęta i chłopcy bardzo nieśmiało komunikują się w życiu. Ale jednocześnie odczuwają olbrzymią potrzebę interakcji. Jak i gdzie nauczyć się interakcji z płcią przeciwną? W grze, za zasłoną monitora, jest to znacznie łatwiejsze. Podczas zabawy dziecko uczy się pracy z komputerem. Rozumie zarówno podstawy, jak i logikę komputera. Wiedza, której potrzebuje na co dzień w ulubionej grze, jest przyswajana znacznie mocniej niż wiedza wyuczona w pracy domowej. Jeśli więc martwi nas przyswajanie wiedzy przez dziecko, to przydają się tutaj gry dla młodzieży komputerowe.

Dla nastolatka rówieśnicy są niekiedy ważniejsi niż rodzice. W tym wieku „poczucie stada” jest bardzo rozwinięte. Gry dla młodzieży komputerowe mogą pomóc zaistnieć dziecku w środowisku.

Gry młodzieżowe – czy należy z nimi walczyć?

Pojęcie „uzależnienie od komputera” lub „uzależnienie od gier” jest realnym zagrożeniem, zwłaszcza w przypadku dzieci i nastolatków. Jednak gry młodzieżowe nie powinny być demonizowane za sam fakt istnienia. Uzależnienie nie rozwija się dla każdego. Takie niebezpieczeństwo istnieje, jeśli twoje dziecko ma inne poważne problemy. A te problemy stwarzają predyspozycje nie tylko do hazardu, ale także do każdego innego uzależnienia - do alkoholizmu, narkomanii.

Uzależnienie to zaburzenie osobowości. Skłonność do uzależnienia nie jest dla człowieka naturalna, a jeśli dziecko ją posiada, jest to zaniedbanie rodziców. Jeśli taki problem istnieje, to albo sam masz skłonność do uzależnień, albo popełniasz poważne błędy w edukacji. Możesz jednocześnie wykorzystać pasję swojego nastolatka do gier wideo, aby zrozumieć, co go niepokoi i fascynuje, i zaprzyjaźnić się z nim. Przyjrzyj się bliżej, w jakie gry młodzieżowe gra. Nie wszystkie gry są przydatne. Jeśli dziecko nadużywa agresywnych gier – to należy interweniować. Zamiast walczyć z takimi grami, zaproponuj mu znalezienie innej gry.

gra komputerowa

Młodzieżowe gry komputerowe – w co warto grać?

To, co może wydawać się absurdalne dla niektórych rodziców, to twierdzenie, że istnieją młodzieżowe gry komputerowe, które mogą być przydatne dla rozwoju nastolatków. Są to na przykład:

• Łamigłówki np. Bridge Constructor, Crazy Machines, The Witness, które zmuszają młodzież do myślenia i rozwijania logiki.

• Gry akcji, np. Counter Strike, Grand Theft Auto V, które polegają na refleksie i koordynacji ruchów gracza.

• Strategi, takie jak Civilization, Heroes of Might and Magic III, Age of Empires III, wymagające taktyki planowania i wykonywania.

• Symulatory, takie jak Spore, The Sims 3, Need for Speed, które pozwalają graczowi uczestniczyć w różnych sytuacjach w „bezpiecznym środowisku”.

• Gry muzyczne, takie jak Bit.Trip Runner, Cosmic DJ, które rozwijają poczucie rytmu i mogą zainspirować do poznawania muzyki.

Takie młodzieżowe gry komputerowe to kolejny sposób na łączenie się i interakcję z ludźmi z całego świata, który może dać nastolatkom poczucie wspólnoty.

Młodzieżowe gry planszowe – alternatywa dla komputera

Młodzieżowe gry planszowe są zabawne i ekscytujące, a jednocześnie mogą wspomóc rozwój dziecka nawet w wieku nastoletnim. Taka rozgrywka ma korzystny wpływ na zdrowie i w każdym wieku. Jednocześnie młodzieżowe gry planszowe po rodzinnym obiedzie to świetny sposób na zbliżenie się do rodziny i wzmocnienie więzi rodzinnych.

Grając w gry planszowe, twoje dzieci rozwijają podstawowe umiejętności poznawcze, takie jak umiejętność rozwiązywania problemów. Szczególnie ą gry planszowe rozwijają hipokamp i korę przedczołową – te dwa działy odpowiadają za pamięć i myślenie. W nastoletnim wieku gry planszowe pomagają mózgowi utrzymać zdolności umysłowe i utrzymać je w doskonałej kondycji.

Jedną z głównych korzyści płynących z gier planszowych jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia zaburzeń poznawczych, takich jak demencja czy choroba Alzheimera. Kiedy twój umysł jest zajęty, twoje połączenia nerwowe stają się silniejsze. A im silniejszy mózg, tym jest bardziej stabilny. Grając w gry planszowe, nastolatki poprawiają logiczne, krytyczne, przestrzenne myślenie. Wzmacniane są również umiejętności językowe i komunikacyjne, zdolność koncentracji przez długi czas oraz uwaga.

Im więcej grasz, tym lepiej i szybciej reagujesz i wchodzisz w interakcję z otoczeniem. Kiedy grasz, śmiejesz się, a wraz z uwalnianiem endorfin we krwi spada ciśnienie krwi. Mięśnie rozluźniają się, a krew swobodnie krąży po całym ciele.