single

Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć?

Znalezienie motywacji do nauki nie jest łatwe nawet w przypadku dorosłych. Z dziećmi jest jeszcze trudniej: lekcje bywają nudne i wydają się dziecku bezużyteczne. W efekcie dziecko przestaje się uczyć, co może skutkować tym, że dziecko nie będzie umiało przyswoić sobie wiedzy w przyszłości.

Problemy z nauką u dziecka – skąd się biorą?

Wielu rodziców spotyka się z sytuacją, w której dziecko nie chce się uczyć. Dzieci, zwłaszcza młodsze, nie potrafią samodzielnie zmotywować się do pracy. Dla wielu nauka staje się nudnym obowiązkiem, w którym nie widzą większego sensu. Dziecko traci zainteresowanie szkołą. Bardziej interesuje go siedzenie przy telefonie, oglądanie filmów i spędzanie czasu z przyjaciółmi. Pierwszą myślą, jaka może przyjść do głowy rodzicowi, jest użycie przymusu. Jednak przymus nie sprawi, że problemy z nauką u dziecka znikną. Aby poradzić sobie z tym problemem, należy najpierw szukać nie sposobów jego rozwiązania, ale korzeni. Na przykład brak motywacji może być związany z relacją nauczyciel-uczeń. Nieostrożne słowa nauczyciela rzucone podczas lekcji mogą zaszczepić niechęć do przedmiotu i wpłynąć na chęć nauki. Inne możliwe przyczyny to złe relacje z kolegami z klasy, zastraszanie, niska samoocena i przepracowanie. Jeśli dziecko czuje się niepewnie, poddawane presji ze strony nauczyciela lub innych uczniów, to problemy z nauką u dziecka będą się tylko pogłębiać, a przymus stosowany przez rodziców nie pomoże.

Pierwszą rzeczą jest próba rozmowy z nim i zrobienie tego w jak najbardziej przyjazny sposób. Zapytaj o relacje z nauczycielami, kolegami z klasy, dowiedz się, czy się męczy i co można zrobić, żeby poczuł się lepiej. Powiedzieć, że go rozumiesz, bo sam przeszedłeś przez lata szkolne i wiesz, jakie to trudne. Dziecko musi widzieć, że ma wsparcie rodzica i ma do kogo zwrócić się o pomoc. W przypadkach, gdy dziecko się zamyka i nie chce nawiązać kontaktu, można skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego.

Dziecko nie chce się uczyć konkretnego przedmiotu

Wyobraźmy sobie sytuację, w której dziecko – uczeń dobry lub bardzo dobry – nie może zaliczyć jednego przedmiotu i ciągle go oblewa. Jeśli dziecko nie chcę się uczyć konkretnego przedmiotu, to być może nie dogaduje się z nauczycielem. W tym przypadku niechęć do nauczyciela może być rzutowana na niechęć do przedmiotu. Jeśli dziecko skarży się na nauczyciela, warto zrozumieć przyczyny takiej sytuacji. Najpierw należy wysłuchać wersji dziecka, następnie umówić się na spotkanie z nauczycielem i spokojnym tonem, nie wywołując nowego konfliktu, wysłuchać drugiego punktu widzenia. Być może dzięki takim rozmowom uda się dojść do pokojowego rozwiązania sytuacji i poprawy relacji między uczniem a nauczycielem. Niekiedy dziecko nie chce się uczyć, bo nie ma czasu na wykonanie zadań z przedmiotu, zalega z programem, spada jego wydajność. W takim przypadku warto porozmawiać z rodzicami innych dzieci. Jeśli sytuacja jest podobna dla całej klasy, skontaktuj się z nauczycielem. Jeśli problem dotyczył tylko jednego dziecka, należy mu pomóc w odrabianiu lekcji i wspólnie spróbować uporać się z trudnościami.

Dzieci przy laptopie

Co zrobić, gdy dziecko nie przyswaja wiedzy

Często dziecko ma trudności z nauczeniem się jakiegoś przedmiotu. Gdy dziecko nie przyswaja wiedzy, mimo prób i oczywistych starań, to być może nie ma zdolności w tym kierunku. Być może język polski i nauki społeczne przychodzą mu łatwo, ale matematyka sprawia ciągłe trudności. Prawdopodobnie w dorosłym życiu pójdzie na studia humanistyczne, a matematyka nie stanie się jego priorytetem. Więc nie naciskaj ani nie żądaj od niego sukcesów na każdym polu. Jeśli dziecko nie przyswaja wiedzy z danego przedmiotu, zadbaj tylko o to, aby dostało maksymalną pomoc i wsparcie, tak by zaliczyło ten przedmiot. Jak nauczyć dziecko samodzielnego uczenia się w sposób skuteczny? Okazuj zainteresowanie zajęciami szkolnymi dziecka. Zapytaj go nie tylko o stopnie i zachowanie. Zadaj mu pytania, czego nauczył się na lekcjach, czy wszystko było dla niego jasne, dowiedz się, jak buduje relacje z kolegami i nauczycielami. A im więcej pytań, tym większe szczere zainteresowanie. W końcu, jeśli nawet rodzice ucznia nie interesują się jego życiem szkolnym, dlaczego sam uczeń miałby się nim interesować? Jeśli nie wiesz jak nauczyć dziecko samodzielnego uczenia się, to zainteresuj swoje dziecko przedmiotami, które ma w szkole. Ucz się z nim biologii w zoo, historii w muzeum, plastyki w galerii sztuki. Oglądajcie razem filmy dokumentalne. To najprostszy sposób jak nauczyć dziecko samodzielnego uczenia się Kiedy zrozumie, że zdobywanie wiedzy wcale nie jest trudne, a nawet interesujące, zacznij stopniowo odchodzić od wspólnego odrabiania lekcji. Tylko nie od razu, najpierw ogranicz się do sprawdzenia lekcji, a potem pozwól mu dalej uczyć się samodzielnie. Jednak w żadnym wypadku nie przestawaj interesować się jego życiem szkolnym.